DOLAR

16,6732$% 0.85

EURO

17,5704% 0.14

STERLİN

20,3287£% 0.06

GRAM ALTIN

974,75%0,63

ÇEYREK ALTIN

1.594,00%0,37

BİTCOİN

339365฿%-1.52264

a

Yenidoğan Bakımı Nasıl Yapılır?

Prof. Dr. Gamze Demirel, yenidoğan bakım ve beslenmesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Demirel, bebeğin doğum sonrasında fazla kilo kaybı, uzun süreli ağlama hali içinde bulunma ve aşırı uyuma gibi durumların yetersiz beslenmeden kaynaklanabileceğini belirtti.
saglikagi.net
Yenidoğan Bakımı Nasıl Yapılır?
google news

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Neonatoloji Bölümü’nde görev yapan Demirel, doğumun ardından ilk 28 günün yenidoğan evresini kapsadığını ve yenidoğan bakımında oldukça hassas olunması gerektiğine dikkat çekti.

 

Yenidoğan bakımında nelere dikkat edilir?

Demirel, bebeklerin hangi sıklıkta emzirilmesi gerektiği, yatış pozisyonları ve banyo yaptırma tekniklerine ilişkin, şunları kaydetti:

“Dünya Sağlık Örgütü ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmeyi öneriyor. Bebeklerinizi özellikle yenidoğan sürecinde sık sık emzirin. Altıncı aydan sonra ise ek besin takviyesiyle beraber iki yaş ve sonrasına kadar emzirebilirsiniz. Yeni doğan döneminde en geç üç saatte bir olacak şekilde, günde en az 8-12 kez bebeğinizi emzirin. Yenidoğan bebeği yan yatırın, bu pozisyon reflü olmasını da engeller. Yüzükoyun yatırmak, bebeğin nefes alamama ihtimaline karşı tehlikelidir. Yanına emzik zinciri, fazladan kumaş, yastık bırakmayın. Sırt üstü yatırmak istiyorsanız 30 cmlik bir yükselti ile gövdesini yükseltin.”

Yenidoğan Bakımı Nasıl Yapılır?

Demirel şunlara dikkati çekti:

“Doğumdan hemen sonra bebeğin üzerindeki sıvılar buharlaşarak ısı kaybına yol açabiliyor. Bu nedenle ilk banyo için en uygun zaman 24. saatten sonradır. Bebekler için hazırlanmış plastik küvetler ve file bu iş için oldukça kolaylık sağlar. Vücut sıcaklığına yakın temiz su ile küvet doldurulduktan sonra bebek yavaşça bir kolumuz başının altından destek verecek şekilde sırtüstü tutularak suya sokulur.

Bebek şampuanı ile köpürtülen yumuşak bir süngerle tüm gövde kollar ve bacaklar silinerek temizlik yapılır. Bebek hafifçe dikleştirilerek sırtı ve poposu da temizlendikten sonra başı önde arkaya doğru bebek şampuanı ile ve elimiz ile yıkanır. Ardından da temiz ılık su dökülerek bebek durulanır. Gözüne yakın bölgelere şampuan sürülmemelidir. Bebeğin yüz temizliği banyo öncesinde ya da sonrasında ılık suya batırılmış pamuk ile yapılır.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Dünyada yaklaşık 3 milyon, Türkiye’de ise 50.000 civarında MS hastası olduğu tahmin edilmektedir.

Whatsapp İhbar Hattı