DOLAR

15,8769$% 0.2

EURO

16,8435% -0.21

STERLİN

19,9029£% 0.32

GRAM ALTIN

945,16%0,54

ÇEYREK ALTIN

1.533,00%0,26

BİTCOİN

466748฿%-1.62242

a

TSK’da Çalışan Sağlık Personeli Maaşı 2022

Birçok sağlık personeli ve sağlık personeli adayı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışmanın hayalini kuruyor. 437 bin etkin personeli bulunan TSK’da çalışan sağlık personelinin 2022 yılında aldığı maaşları, bu haberimizde sizlerle paylaşıyoruz.

saglikagi.net
Tske28099da Calisan Saglik Personeli Maasi 2022
google news

Haberimizde, askeriyede görevli sağlıkçıların güncel maaş bilgilerinin yanı sıra; sağlık astsubay ne iş yapar, nasıl sağlık astsubay olunur, TSK hemşire/ebe/sözleşmeli sağlık personeli ve askeri tabip alımları nasıl gerçekleşir sorularının yanıtlarını bulabileceksiniz. Haberimizin son bölümünde ise TSK’da farklı usullerle (sözleşmeli/muvazzaf/devlet memuru) ve rütbelerle (subay/astsubay) çalışan sağlık personelinin 2022 yılı güncel maaşlarından bahsedeceğiz.

 

Sağlık Astsubayı Kimdir, Ne İş Yapar?

TSK tarafından, askeri personelin sağlığını korumak amacıyla sağlık ve sıhhiye sınıflarında; doktor, diş hekimi, eczacının yanı sıra hemşire, sağlık teknisyeni gibi sağlık profesyonelleri istihdam edilir. Sağlık astsubayı; TSK’nın Muharebe Hizmet Destek Birlikleri, Sıhhiye sınıfında sağlık hizmeti veren ve hiyerarşik olarak subayın altında görev alan personeldir.

 

Sağlık Astsubay Nasıl Olunur?

Sağlık ön lisans mezunları, sağlık astsubayı olabilirler. Sağlık astsubayı olmak için Gülhane Sağlık Meslek Yüksekokulu’nda ya da ülkemizde ön lisans eğitimi veren diğer sağlık meslek yüksekokullarında eğitim alınabilir.

Eğitimini tamamlayan adayların, TSK tarafından yayınlanan iş ilanlarını takip etmeleri gerekir.

 

TSK Hemşire/Ebe ve Sağlık Personeli Alımı

Milli Savunma Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Personel Temin Daire Başkanlığı tarafından, Türk Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanlığı bünyesinde görevlendirilmek üzere muvazzaf ya da sözleşmeli alımlar gerçekleştirilir.

 

TSK’da görevlendirilen hemşireler ve sağlık personeli, muvazzaf astsubaylık ya da devlet memurluğu şeklinde görevlendirilebilir. Güncel alım ilanları için Personel Temin Daire Başkanlığının internet sitesi (https://personeltemin.msb.gov.tr/) takip edilmelidir.

 

TSK Sözleşmeli/Muvazzaf Askeri Tabip Subay Alımı

Milli Savunma Bakanlığı, TSK için sözleşmeli ya da muvazzaf askeri tabip subay alımları gerçekleştirmektedir. TSK’da muvazzaf ya da sözleşmeli olarak askeri tabip subay olmak isteyen tıp fakültesi mezunları; başvuru ve giriş koşulları, seçim aşamaları, değerlendirme kriterleri ve alım takvimi gibi konularda bilgi edinmek için, MSB Personel Genel Müdürlüğü Personel Temin Daire Başkanlığının internet sitesini takip edebilirler.

Sözleşmeli alımlar, zaruri gelişen ihtiyaçları karşılamak için bazı dönemlerde yapılırken; muvazzaf personel alımları, her dönemde gerçekleştirilmektedir.

 

Askeriyede Görevli Sağlıkçı Maaşları

Kurumsal itibarı nedeniyle TSK, sağlık çalışanları için her zaman ilgi çeken bir kurumdur. Askeriyede çalışmak, birçok sağlıkçı adayının ve sağlıkçının hayalidir. Kurumsal itibarına ek olarak TSK, personeline verdiği maaşlar ve geniş sosyal haklar ile de bilir. Bu nedenle, askeriyede görevli sağlıkçı maaşları her zaman merak konusudur.

 

TSK’da çalışan sağlık personeli maaşı 2022 yılında, oldukça değişkendir. Net maaş tutarı; kişinin istihdam edilme usulüne (devlet memuru ya da askeri personel), personelin görev yaptığı bölgeye ve birliğe, katıldığı operasyonlara ve medeni durumuna göre belirlenir. Görüldüğü üzere, askeri personel maaşının belirlenmesinde birçok kriter kullanılır.

 

Özellikle görev yapılan bölge ve birlik, askeriyede görevli sağlıkçı maaşlarını önemli ölçüde etkiler. 2022 yılında; TSK’de hemşire, ebe, sağlık teknisyeni gibi pozisyonlarda sağlık astsubayı olarak çalışan bir personelin alacağı en düşük net maaş, 7 bin 500 TL’dir. En düşük net tabip subay maaşı ise 10 bin TL civarındadır. Bu maaş tutarları, görev yapılan bölge ve personelin sahip olduğu diğer özellikler göz önüne alındığında; aynı pozisyonlar için iki misline ulaşabilmektedir. TSK’da devlet memuru olarak görev alan personel ise Devlet Memurları Kanunu’na bağlı olarak çalışır ve bu kategorideki personelin maaşı, diğer kamu kurumlarındaki sağlık personelinin maaşıyla aynıdır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP