DOLAR

18,6407$% 0.04

EURO

19,3211% 0.13

STERLİN

22,3257£% 0.21

GRAM ALTIN

1.043,54%0,14

ÇEYREK ALTIN

1.684,00%0,17

BİTCOİN

302454฿%-1.54427

a

Tırnak Batması Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Tırnak batması yaygın bir sorundur ve onlardan kurtulmanın birkaç yolu vardır. Bunlara ev ilaçları, ameliyat ve kısmi tırnak çıkarma dahildir. Durumunuz hakkında endişeleriniz varsa, bir sağlık uzmanıyla konuşmalısınız. Bu profesyoneller tedaviler önerebilir ve tırnak batmalarının üstesinden nasıl gelebileceğinizi yapacağınızı açıklayabilir.
saglikagi.net
Tırnak Batması Neden Olur? Tedavisi Nedir?
google news

Tırnak Batması’ndan Nasıl Kurtulunur?

Tırnak batması yaygın bir sorundur ve onlardan kurtulmanın birkaç yolu vardır. Bunlara ev ilaçları, ameliyat ve kısmi tırnak çıkarma dahildir. Durumunuz hakkında endişeleriniz varsa, bir sağlık ağı uzmanıyla konuşmalısınız. Bu profesyoneller tedaviler önerebilir ve tırnak batmalarının üstesinden nasıl gelebileceğinizi yapacağınızı açıklayabilir.

Tırnak Batması Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması ağrılıdır, ancak birkaç tedavi seçeneği vardır. Ağrıyı hafifletmek için ibuprofen veya asetaminofen almayı deneyebilirsiniz. Etkilenen bölgeyi temiz tutmalı ve bol ayakkabı giymelisiniz. tırnak batması kötüleşirse, bir doktor çağırın. Kendi kendine tedavi de bir seçenektir, ancak batık tırnağı asla kesmemeli veya yırtmamalısınız. Bir doktor tırnak batması tırnağını çıkarmak için küçük bir ameliyat yapabilir. Prosedür genellikle ofiste yapılır ve tırnağın ve kökün yan kenarlığının bir kısmının çıkarılmasını içerir.

Batık ayak tırnaklarının tedavisi, durumun evresine göre değişir. En yaygın aşama, lateral katın kronik sertleşmesine ilerleyebilen distal lateral büyümedir. Batık ayak tırnaklarının etiyolojisi ve tedavi eden hekimin uzmanlığı en iyi tedaviyi belirleyecektir. Cerrahi, batık ayak tırnakları için en yaygın tedavi türüdür.

Diğer bir tedavi seçeneği, tırnağın bir kısmının çıkarılmasını içeren kısmi yanal tırnak avülsiyonudur. Bu prosedür, batık ayak tırnaklarının yüzde 25’ine kadar etkili olabilir.

Tırnak Batması Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Ev Tedavileri

Tırnak batması ağrılı ve rahatsız edicidir. Ayrıca şişebilir ve dokunuşa karşı hassas olabilirler. Tipik olarak, bu koşullar basit ayak bakımı ile kendiliğinden düzelir, ancak tedavi edilmezse enfeksiyona neden olabilirler. Neyse ki, batık ayak tırnakları için ev ilaçları hızlı bir şekilde rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Batık ayak tırnakları için ev ilaçları ağrı ve şişliği gidermenize yardımcı olabilir. Ayak tırnağı enfekte olursa, yerel ayak hastalıkları uzmanınızı ziyaret etmelisiniz. Enfeksiyon ev ilaçlarına yanıt vermiyorsa, tırnağı kalıcı olarak çıkarmanız gerekebilir. Birmingham’daki bir ayak hastalıkları uzmanı durumu tedavi edebilir.

Sıcak bir Epsom tuzu ayak ıslatma, enfeksiyonun neden olduğu ağrıyı azaltabilir. Bu ıslatma, sonuçları görmek için günde üç ila dört kez tekrarlanabilir. Ağrı ve şişliği gidermek için antibakteriyel bir krem de uygulayabilirsiniz. Dezenfekte edilmesine yardımcı olmak ve çevresindeki cilt katmanlarında iyileşmeyi desteklemek için gece boyunca ayak parmağına bir dilim limon da bağlanabilir.

Uçucu yağlar, batık ayak tırnakları için bir başka harika ev ilacıdır. Bu yağlar cilde nüfuz edebilen ve batık tırnağı dezenfekte edebilen aktif bileşikler içerir. Ayrıca tırnak batmasının neden olduğu kokmuş kokuyu maskeleyebilirler.

Tırnak Batması Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Ameliyat

Tırnak batması tırnaklarını tedavi etmek için kullanılan iki temel cerrahi teknik vardır. Kısmi çıkarma, ayak tırnağının yeniden büyümesini önlemek için tırnak yatağının küçük bir kısmının çıkarılmasını içerirken, tam çıkarma ayak tırnağının tamamen çıkarılmasını içerir. Çoğu insan kısmi çıkarmayı seçer çünkü ayak tırnağı doğal görünümlü kalır.

İşlemden sonra duş alabilir ve normal aktivitelere dönebilirsiniz. Ancak ayağınızı 2 hafta banyo yapmaktan veya ıslatmaktan kaçınmak önemlidir. Bir bandajla emilecek olan insizyon bölgesinden bir miktar şişlik ve drenaj olabilir. Kan sızabileceğinden bandajı düzenli olarak değiştirdiğinizden emin olun. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler tarafından giderilebilen ağrı da yaşayabilirsiniz.

Batık ayak tırnakları ameliyatı genellikle bir doktorun ofisinde lokal anestezi altında yapılır. Sorun şiddetliyse, bir ayak hastalıkları uzmanına veya ayak uzmanına ihtiyacınız olabilir. Bununla birlikte, komplikasyon riski çok düşüktür. İyileşme süresi genellikle birkaç gün olacak ve normal aktivitelerinize geri dönmenize izin verecektir.

Prosedür basittir. Etkilenen bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi enjekte edilir ve tırnağın etkilenen kısmı köke geri kesilir. Daha sonra bölümün geri büyümesini durdurmak için bir kimyasal uygulanır. Daha sonra ayaklarınızı en az 5 dakika ılık tuzlu suda yıkamalısınız.

Tırnak Batması Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Kısmi Tırnak Çıkarma

Tırnak batması için kısmi tırnak çıkarma, batık ayak tırnaklarından muzdarip hastalar için bir seçenektir. İşlem, tırnak yatağı ve matris ile birlikte tırnağın bir kısmının çıkarılmasını içerir. Bu prosedür güvenli ve yaygın bir prosedürdür. Batık ayak tırnakları için kısmi tırnak çıkarma, ayak parmağına lokal anestezi uygulayacak ve tırnağın ucundan köke doğru düz bir çizgi kesecek bir doktor tarafından yapılabilir.

Batık ayak tırnakları için kısmi tırnak çıkarma genellikle çok az iyileşme süresi gerektirir ve genellikle lokal anestezi altında yapılır. Hasta hafif bir acı hissedecek ve ayak parmağının sıvı ile dolduğunu hissedecektir. Ancak bu ağrı minimal olmalı ve günlük aktivitelere müdahale etmemelidir. Tırnak batması tekrarlarsa, hastanın batık ayak tırnağının tamamen çıkarılmasına ihtiyacı olabilir.

Bir doktor, tam çıkarmaya alternatif olarak batık ayak tırnakları için kısmi tırnak çıkarılmasını önerebilir. Bu işlem sırasında doktor etkilenen ayak parmağına anestezi enjekte eder ve ardından batık ayak tırnağını kesmek için makas kullanır. Prosedür ağrılıdır çünkü tırnak yatağı açığa çıkar ve tırnak deforme olabilir. İşlemden sonra tırnak kendi kendine yenilenebilir, ancak bunu yapmak yaklaşık üç ila dört ay sürecektir.

Tırnak Batması Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Alınabilecek Tedbirler

Tırnak batması tırnaklarını önlemenin en belirgin önlemi, onları çok kısa kesmekten kaçınmaktır. Tırnaklarınızı kesmenin en iyi yolu, açılı değil, düzdür. Çok kısa bir köşe ciltte büyüyerek ağrıya ve enfeksiyona neden olabilir. Ayrıca şeker hastalığınız varsa ayakkabılarınızın tam oturduğundan emin olun. Bir sorununuz olduğundan şüpheleniyorsanız bir ayak hastalıkları uzmanına danışmak en iyisidir.

Batık bir ayak tırnağının ilk belirtileri iltihaplanma ve ağrıdır. Durum kötüleştikçe, pürülan materyal ve granülasyon dokusu içeren kronik bir yaraya dönüşebilir. Bazı durumlarda apseye yol açabilir. Bu gibi durumlarda özel bakıma ihtiyaç duyulur ve hastalar daha fazla değerlendirme için genellikle özel bir kliniğe sevk edilir.

İlaçlar, batık bir ayak tırnağıyla ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Eczanede reçetesiz satılan ağrı kesiciler mevcuttur. Bazı hastalar etkilenen bölgeden uzaklaşan ateş veya kırmızı çizgiler bile yaşayabilir. Batık ayak tırnağı çok şiddetli ise, onu çıkarmanız gerekebilir. Prosedürü eğitimli bir ayak hastalıkları uzmanı gerçekleştirecektir. İşlem sırasında minimum ağrıyı sağlamak için hastalara genellikle lokal anestezi verilir.

Tırnak Batması Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Semptomlar

Batık ayak tırnağı semptomları ağrılı ve tahriş edici olabilir. Rahatsızlığınızı hafifletmek için parmağınızı 15 dakika ılık suda bekletmeyi deneyebilirsiniz. Bu işe yaramazsa, reçetesiz ağrı kesiciler alabilirsiniz.

Tırnak batması, özellikle spor yapanlar olmak üzere genç yetişkinler ve gençler arasında yaygın bir rahatsızlıktır. Bu sorunun en yaygın nedenleri ayak travması, dar ayakkabılar ve yanlış tırnak kesimidir. tırnak batmasının semptomları, ayağı ılık suya batırarak ve ağrıyı hafifletmek için ibuprofen veya asetaminofen alarak hafifletilebilir.

Tedavi edilmezse, tırnak batması semptomları enfeksiyona ve ağrıya neden olabilir. Batık ayak tırnağının kızarması ve enfekte olması muhtemeldir ve çevresindeki cilt hassaslaşabilir ve şişebilir. Sonunda, batık ayak tırnağı o kadar ağrılı hale gelecektir ki ameliyat gerektirebilir.

Tırnak batması belirtileri yaşıyorsanız doktorunuz bir ayak hastalıkları uzmanını veya aile hekimini ziyaret etmenizi önerebilir. Bu profesyonellerin her ikisi de durumu tedavi etmek için eğitilmiştir ve size tıbbi geçmişinizi, alerjilerinizi ve en son tetanoz aşılarınızı soracaklardır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Kış Mevsiminde Beslenme Şeklinize Dikkat Edin