DOLAR

18,6427$% 0.02

EURO

19,6100% 0.44

STERLİN

22,7783£% 0.65

GRAM ALTIN

1.072,28%1,05

ÇEYREK ALTIN

1.753,00%1,02

BİTCOİN

313370฿%-0.91765

a

TİKA’dan Afganistan’a 2 Bin Beslenme Kiti Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kabil ofisi, Yetersiz beslenmeden kaynaklanan hastalıkların artmasını önlemek için Afganistan'a 2 bin yetersiz beslenme kiti sağladı.
saglikagi.net
TİKA’dan Afganistan’a 2 Bin Beslenme Kiti Yardımı
google news

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kabil ofisi, Yetersiz beslenmeden kaynaklanan hastalıkların artmasını önlemek için Afganistan’a 2 bin yetersiz beslenme kiti sağladı.

 

Afganistan Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle Helmand ve Zabul illerinde düzenlenen törenle yetersiz beslenme kitleri yetkililere teslim edildi.

 

Helmand İl Sağlık Müdürü Sayed Ahmad Said törende yaptığı konuşmada, yetersiz beslenme destek kitlerinin hayati önem taşıdığını belirterek, desteklerinden dolayı Türk devletine ve halkına teşekkür etti.

 

Zabul İl Sağlık Müdürü Abdul Hakim Hakimi de Afganistan’ın zorlu bir süreçten geçtiğini ve bu dönemde yetersiz beslenme kitlerinin binlerce ailenin hayatını kurtarmak için tasarlandığını söyledi.

 

Bu projenin sadece yetersiz beslenme kiti olarak görülmemesi gerektiğini ifade eden Hakimi, “Doğru beslenemeyen anne dolayısıyla çocuk da düzgün beslenememektedir, bu nedenle farklı hastalıklardan etkilenen aileler doğrudan ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır.” dedi.

 

Hakimi, böyle anlamlı ve hayat kurtaran projelerin gerçek dost ve kardeş ülkelerden geldiğini belirtti.

 

TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal, Afganistan Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa oluşturulan 2 bin yetersiz beslenme destek kiti ile yardım edilmesinin önemine vurgu yaparak, TİKA’nın üzerinde çalıştığı alanlardan birinin de Afganistan’da daha fazla çalışmanın tıp olduğunu kaydetti.

 

Çal, Afganistan’da yetersiz beslenmeye bağlı ölüm oranlarının yüksek olması nedeniyle TİKA olarak bu önemli konuda sorumluluk aldıklarını vurguladı.

 

 

Bundan sonraki süreçte de bu alanda ve diğer gelişme alanlarında ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışacaklarını ifade ederek, Çal, “Yetersiz beslenme destek kitleri, sağlık kuruluşlarınca yapılacak muayenelerde, yetersiz beslenme tanısı konulan çocukların annelerine verilecektir.” diye konuştu.

 

Yetersiz beslenme kitlerinin içerisinde 15 kilogram güçlendirilmiş un, 30 tablet multivitamin, 800 gram güçlendirilmiş yağ, 1 kutu BP-5 bisküvi, 400 gram MN powder ( fasulye ve nohut karışımı) bulunuyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

“Gaziantep Zeugma Hematoloji Günleri” Düzenlendi