DOLAR

18,6399$% 0.02

EURO

19,6509% 0.15

STERLİN

22,9078£% 0.34

GRAM ALTIN

1.079,21%-0,10

ÇEYREK ALTIN

1.750,00%-0,22

BİTCOİN

317337฿%-0.47398

a

Tekrarlayan Böbrek Taşlarında Metabolik Araştırma Yapılmalı

Prof. Dr. Mustafa Akıncı, tekrarlayan böbrek taşlarında mutlaka metabolik araştırma yapılıp nedeninin bulunması ve tedavinin buna göre planlanması gerektiğini ifade etti.
saglikagi.net
Tekrarlayan Böbrek Taşlarında Metabolik Araştırma Yapılmalı
google news

Böbrek taşı günümüzde sıklıkla karşılaşılan sağlık problemlerinin başında geliyor. Ülkemizde böbrek taşı, erkeklerde kadınlara göre üçte bir oranında daha yüksek görülmekte. Böbrek taşı tedavisinde öncelikle taşın şekline, büyüklüğüne ve oluşumuna göre planlama yapılması gerekmektedir. 4 milimetrenin altındaki taşlar takip edilip kendi kendine düşmesi beklenmekte, 4-7 milimetre arası taşların yarısı ile 8 milimetreden büyük taşların ise nadiren kendiliğinden düştüğünü gözlemlenmektedir.

Türk Böbrek Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Akıncı, 5 milimetreden büyük taşlarda müdahale edilmesi ve doktora başvurulması gerekebileceğini vurguladı.

Böbrek taşı tekrarlayabilir.

Kişide bir kez taş oluşması durumunda hayat boyunca mutlaka bir kez daha taş oluşabilmektedir. Akıncı, “Eğer taş her yıl ve 5-10 yılda bir oluşuyorsa mutlaka metabolik araştırma yapılıp nedeninin bulunması ve tedavinin buna göre planlanması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Böbrek taşına ilişkin tanı sürecinde iyi değerlendirme yapılarak, farklı problemlerin bertaraf edilmesinin önemli olduğuna dikkati çeken Akıncı, şunları kaydetti:

“Böbrek taşı en iyi ihtimalle, kendini ağrıyla bazen de enfeksiyon ve idrarda kanamayla belli eder. Şüpheli karın ağrısıyla kendini belli ettiği durumlar da olabilir. Ayrıca böbrek taşı olan bir hastada aynı zamanda apandisit olup olmadığının mutlaka iyi ayırt edilmesi gerekir. Eğer bu ayrım yapılamazsa ve hasta apandisitse sonucu ölüm olabilir. Böbrek taşı ise ölüme sebep olmaz, korkmamak gerekir.

Taşın yol açabileceği en önemli sorun, böbrek yetmezliğine sebep olabilmesidir. Böbrek yetmezliği akut veya kronik olabilir. Kronikse bu durumda diyaliz gereklidir ve geri dönüşü yoktur. Akut ise girişimsel tedaviyle çözümü mümkündür. Ağrıyla gelen bir hasta, hekim tarafından iyice değerlendirilip apandisit, safra kesesi taşı, pankreatit ve divertikülit olup olmadığı değerlendirdikten sonra en naif şekilde böbrek taşı tanısı konulabilir.”

Böbrek taşı oluşumunu engellemek için tavsiyeler.

Uzmanlar böbrek taşı oluşumuna karşı şu önerilerde bulunuyor;

  • lifli gıdayla beslenmek,
  • tuz tüketmemek,
  • bol su içmek,
  • her gün bir limon tüketmek,
  • var olan metabolik hastalıkların tedavisini sağlamak
  • çok hareketli olmak

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Ozon Tabakası’nın İncelmesi Cilt Sağlığını Tehdit Ediyor