DOLAR

15,8769$% 0.2

EURO

16,8435% -0.21

STERLİN

19,9029£% 0.32

GRAM ALTIN

945,16%0,54

ÇEYREK ALTIN

1.533,00%0,26

BİTCOİN

467186฿%-2.41651

a

Sözleşmeli Sağlık Personeli Maaşı 2022

4B sözleşmeli sağlık personeli kimlerdir, 4B kapsamındaki personelin çalışma koşulları nasıldır, hangi koşullarda 4B kapsamında personel alımı yapılır ve bu kapsamda çalışan personele 2022 yılında ne kadar maaş ödenir? Merak edilen bütün soruların yanıtları, bu yazımızda…

saglikagi.net
Sozlesmeli Saglik Personeli Maasi 2022
google news

Devlet Memurları Kanunu’nun 4. maddesi gereği kamu hizmetleri; memurlar, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçiler tarafından yürütülür. Bu bağlamda sözleşmeli çalışma, yaygın bir istihdam şeklidir. Kamusal sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde, sözleşmeli sağlık personelinin önemli bir katkısı bulunur. Bu yazımızda, sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde önemli bir görev üstlenen sözleşmeli sağlık personelinin maaşlarının 2022 yılında ne kadar olduğu sorusuna yanıt vereceğiz.

 

4B Sözleşmeli Sağlık Personeli Kimdir?

Sözleşmeli sağlık personeli, kurumlar tarafından özel bir mesleki bilgiye ihtiyaç duyulması durumunda istihdam edilen ikinci tip kamu görevlileridir. Sözleşmeli sağlık personeli, özel bir ihtiyaç bulunmaksızın yıllık planlar çerçevesinde de istihdam edilebilir.

Bu kapsamda istihdam edilen personelin atanma, terfi ve maaşlarına ilişkin düzenlemeler 657 sayılı DMK’nın 4B maddesinde düzenlendiği için bu kapsamda çalışan personel, 4B sözleşmeli sağlık personeli olarak isimlendirilir.

 

Sözleşmeli Personel Alımı Şartları Nelerdir?

Sözleşmeli personel alımı için bazı şartların yerine gelmesi gerekir. Bu şartlar; sözleşmeli personele ihtiyaç duyan kurumun teklifi ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının onayıdır. Kurum teklifi ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının onayı olmaksızın sözleşmeli personel alımı gerçekleştirilemez.

 

Sözleşmeli personel alımı, şu şartlar dahilinde gerçekleştirilir:

  • Alım, kurumların zaruri ve istisnai ihtiyaçları durumunda; kurumların özel mesleki bilgiye ve ihtisasa ihtiyaç duymaları halinde gerçekleştirilir.
  • Personel alımı, kurumların teklifleri ve TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının onayıyla, Maliye Bakanlığı tarafından ihdas edilen pozisyonlar için, mali yılla sınırlı olarak tamamlanır.

 

Sözleşmeli Sağlık Personeli Ne Kadar Alıyor?

Sözleşmeli sağlık personeli maaşları, bu kategorideki personel geçici olarak istihdam edildiği için devlet memurlarına kıyasla bir miktar daha düşük olabilmektedir. Ancak sözleşmeli sağlık personeli; çalışmayan eş için aile yardımından ve yaşına/yaşlarına göre çocuk yardımından kesintisiz olarak yararlanabilir.

 

Saglik Bakanligi Surekli Isci Maasi 2022

4B kapsamında istihdam edilen sağlık personelinin ayrıca yıllık izin hakkı, hastalık izni hakkı, ücretli doğum izni hakkı (doğum öncesi 8, doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta) ve süt izni hakkı vardır.

 

 

 

4B Sağlık Personeli Maaşları

4B kapsamında Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan personel; hemşire, ebe, diyetisyen, psikolog, sosyal çalışmacı gibi farklı unvanlarda görev alabilir. Sözleşmeli sağlık personeli olan istihdam edilen lisans mezunlarının maaşları, birbirlerine yakındır. Kamu kurumlarında sözleşmeli olarak istihdam edilen personel arasında 2022 yılında en yüksek maaşı, BES kesintisi uygulanmadan hesaplandığında yaklaşık 9 bin 500 TL olarak memurlar almaktadır.

 

Bu kapsamda 2022 yılı sözleşmeli sağlık personeli maaşları, hesaplamaya BES kesintisi dahil edilmediği ve vergi dilimi olarak %15 alındığı takdirde; lisans mezunu sözleşmeli hemşireler, ebeler, fizyoterapistler ve lisans mezunu diğer sağlık personeli için en düşük 7 bin 339 TL’dir. Lise mezunu sözleşmeli sağlık personeli 2022 yılında, unvanına ve diğer şartlara da bağlı olarak lisans mezunlarına verilen maaşların yaklaşık bin TL aşağısına kadar maaş alabilmektedir.

 

Lise veya lisans mezunu olduğu fark etmeksizin bütün sözleşmeli sağlık personeli, bu maaşlarına ek olarak eş için 535,16 TL tutarında, 0-6 yaş çocuk için 117,72 TL tutarında, engelli 0-6 yaş çocuk için 176,58 TL tutarında, 6 yaş üstü çocuk için 58,86 TL tutarında, engelli 6 yaş üstü çocuk için 88,29 TL tutarında yardım ödemesi almaktadır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli