DOLAR

18,6383$% -0.02

EURO

19,5106% -0.24

STERLİN

22,6324£% -0.35

GRAM ALTIN

1.059,67%0,10

ÇEYREK ALTIN

1.732,00%0,23

BİTCOİN

315625฿%0.02646

a

Sosyal Medya Kullanımı Ruhsal Sağlık Sorunlarına Neden Olabilir

Uzmanlar, sosyal medya kullanımının kişinin ruhsal durumunda olumsuz etkileri olabileceği konusunda uyarılarda bulundu.
saglikagi.net
Sosyal Medya Kullanımı Ruhsal Sağlık Sorunlarına Neden Olabilir
google news

Uzmanlar sosyal medya kullanımının, kişiyi gerçek yaşamdan ve yüz yüze iletişimden uzaklaştırmasının olumsuz etkileri olabileceğini ifade etti. Bu sorunu yaşayan insanlarda iletişim kuramama ve kaygı bozukluğu gözlemlenebilmektedir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Demet Sağlam Aykut, sosyal medya kullanımı ile ilgili önemli tespit ve uyarılarda bulundu.

Sosyal Medya Yanlızlaştırabiliyor

Aykut, “Sosyal medyanın kişiyi gerçek yaşamdan ve yüz yüze iletişimden uzaklaştırması, onun yüz yüze iletişim durumunda kaygı yaşamasına neden olmaktadır.” ifadesini kullandı.

Aykut, bu durumun bireylerin sağlıklı ilişkiler kurmasına engel olduğunu ve bireyleri zamanla yalnızlaştırdığını kaydederek, “Ayrıca uzun süre internet veya sosyal medyada zaman geçirmek, beslenme zamanlarının aksamasına veya sağlıksız beslenme davranışının benimsenmesine, uyku düzeninin bozulmasına ve özellikle hareketsiz yaşam tarzına neden olarak ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.” uyarısında bulundu.

Yapılan çalışmalar, aşırı sosyal medya kullanımının kişilerde

  • depresif belirtiler,
  • benlik saygısı,
  • genel ve fiziksel görünüm kaygısı,
  • beden memnuniyetsizliği

gibi sorunlar oluşturabileceğini gösteriyor.

Doç. Dr. Aykut, sosyal medyanın, başkalarının görmek istediği basmakalıp örnekleri sergilemek ve diğerleri kadar popüler olabilmek için kişiler üzerinde çok fazla baskı yaratabildiğine işaret etti. Aykut, sosyal medya bağımlılığının, bireyin zamanla dış dünyadan koparak çevresiyle iletişim kurmakta güçlük çekmeye başlamasına yol açtığını anlattı.

Öz güven kaybı yaşanabilir.

Sosyal medya platformlarının, bireylerin iletişim ve sosyal kaygı gibi çeşitli kaygı durumları yaşamalarına da neden olduğunu vurgulayan Aykut, şunları kaydetti:

“Sosyal kaygı yaşayan birey, fotoğraf, video veya herhangi bir gönderi paylaşması durumunda, paylaştığı gönderinin az sayıda beğeni alması, olumsuz yorum alması veya hiç yorum almaması gibi durumlarda, gönderiyi kaldırma davranışı sergileyebilmekte, bu durum bireyin yetersizlik hissi ya da öz güven kaybı yaşamasına yol açabilmektedir. Benlik saygısı düşük bireyler, sanal ortamlarda kendilerine yeni kimlikler yaratma ihtiyacı duyabilmektedir.”

Aykut, yeni nesil iletişim araçlarının, insanlara düşüncelerini paylaşabildiği, tartışma platformlarında bulunabildiği, kitleleri ve insanları bir araya getirebilen sanal bir ortam sunduğunu belirterek, “Bununla birlikte sosyal medyanın kontrolsüzce kullanımı, bireylerin hem ruhsal durumunu hem de çevresiyle iletişimini olumsuz etkilemektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Özel Hastanede Çıkan Yangın Paniğe Sebep Oldu