DOLAR

15,9590$% 0.46

EURO

16,9131% 0.57

STERLİN

20,0314£% 0.6

GRAM ALTIN

945,16%0,54

ÇEYREK ALTIN

1.533,00%0,26

BİTCOİN

481594฿%2.64085

a
  • Sağlık Ağı
  • Gündem
  • Sedat Atlas Değerlendirdi.. Bugün Açıklanan Düzenlemeler Ne Anlama Geliyor?

Sedat Atlas Değerlendirdi.. Bugün Açıklanan Düzenlemeler Ne Anlama Geliyor?

Beştepe'de düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı etkinliğinde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hekim ve sağlık çalışanları hakkında pek çok açıklamada bulundu. Peki yeni düzenlemeler ne anlama geliyor? Mutemet Sedat Atlas'ın değerlendirmelerine haberimizden ulaşabilirsiniz.

saglikagi.net
Sedat Atlas Degerlendirdi.. Bugun Aciklanan Duzenlemeler Ne Anlama Geliyor 1 740x420
google news

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın açıkladığı sağlık çalışanlarının ücret düzenlemelerinde şu ifadelere yer verilmişti: “Sağlık personelinin sabit ek ödemeleri merkezi yönetim bütçesine alınarak, aylıkların tek bir bordro ile ödenmesi temin edilecektir. ” Peki bu düzenleme ne anlama geliyor?

 

Mutemet Sedat Atlas‘ın değerlendirmesine göre;

“Sabit ek ödemeler genel bütçeye geçirilecek bu kesin bilgi fakat döner sermayenden mahsuplaşma devam ederse bir kazanım olmaz Mahsuplaşma yapılmaz ise hemşire 2,500 tl Hekim 9,000 tl döner sermaye alır. Şuanda mahsuplaşma olacak mı kimse bilmiyor. Maliye daha hesap aşamasında.

 

Tek bordro yani sabit ek ödemelerin genel bütçeye geçmesi sevindirici gelişme ama öğretmelerinde tek bordro olmasına rağmen sabit ek ödemeleri emekliliğe yansımıyor emekliliğe yansımalı yoksa anlamı kalmaz üstelik aylık mahsuplaşma parasından oluruz. Sabit ek ödemeler genel bütçeye geçeceği için artık döner sermaye dss memur personel ve 4/b personeller genel bütçeye geçip genel bütçe personeli olur. “

 

Erdoğan açıklamalarının devamında; “Sağlık Bakanlığı döner sermaye dağıtım sistemi, döner sermayeden ödeme yapılmayan hastane kalmayacak şeklinde etkinleştirilecek. Sağlık personelinin döner sermayeden alacağı ek ödemelerde artış yapılacak” ifadeleri kullanıldı.  Sedat Atlas ise bu kısmı şu şekilde değerlendirdi: “Döner sermayenin genel bütçe ile desteklenip güçlendirileceği cümlesi sabitleri mahsup edilmeyeceği ihtimali ortaya çıkıyor inşallah öyle olur”

 

Sedat Atlas, değerlendirmelerine “Hemşireler başta olmak üzere lisans mezunu sağlık çalışanlarının 3600 ek gösterge kapsamına alınacağını da tekrardan hatırlatıyoruz” maddesi ile devam etti. Atlas, bu maddeyi şu şekilde yorumladı: “Burada sadece lisans mezunlarına 3600 ek gösterge var. Önlisans ve lise ye yok gönül isterdiki 600 puan her kesime verilmesi 2008 sonrası memurlara 3600 verilse dahi etki etmeyecek bu konuda gelişme yok.”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın “Hekimlerimizin bordroya tabi ücretleri, emekli olduktan sonraki maaş kayıplarını da telafi edecek şekilde düzenlenecek. Hekim emeklilerinin maaşları tekrar ele alınacak.” ifadelerine değinen Sedat Atlas, “Hekimlere ek gösterge artışı olacak ama 2008 sonra memur olan hekim içinde düzenleme yok yani onlarda faydalanamayacak 2008 öncesi memur olan hekimlerin emekli maaşı 11 bin tl civarı olur.” dedi.

 

Atlas, değerlendirmelerine şu ifadeler ile devam etti: “Taslak ortaya çıkmadan yorum yapmak pek doğru değil vezirde olabiliriz rezilde hep birlikte bekleyip göreceğiz. Belirtilen müjdelerin sendika taleplerinden uzak sosyal medya taleplerine yakın olduğunu görüyorum. Gelinen nokta olumlu ya da olumsuz olsa bile en etkili sendika sosyal medya olduğunu gördüm. Tek kalem maaş modeline geçiş sinyalleri alıyoruz. 

 

Cumhurbaşkanımızın açıklamaları iyi niyetli 3600 ek gösterge ile tüm memurların sorunu çözüleceğini düşünüyor ama burada müzakerelerde uzmanlara büyük iş düşüyor. Çok iyi biçip tartmalılar. Başarısız bir yönetmelik çıkarırsalar iyi niyetleri örtbas edip kötü gösterir. 

 

“SGK’ya prim kesileceğinden düşüş olur”

Açıklamalara bakılırsa sabit ek ödemelere zam var gibi Ayrıca sabit ek ödemeler emeklilğe yansırsa hekimde 1100 tl diğer personelde 500 tl sgk ya prim kesileceğinden düşüş olur.

 

Tek kalem maaş modelini ilk dile getirenlerden biriyim sosyal medya arkadaşlarımla 8 yıldır bıkmadan usanmadan dile getirmeye devam ettik. Tüm sosyal medyada hak aramada öncülük eden arkadaşlarıma teşekkür ederim.

 

“Sabitler emekliliğe yansırsa 2008 öncesi zararda”

Olurda sabit ek ödeme emekliğe yansırsa 500 tl düşüş olacak ama 2008 sonrası için bu faydalı 2008 öncesi memur için sgk ya kesilen 500 tl çöp olup boşuna kesilecek 3600 verilirse 2008 öncesi karlı sabitler emekliğe yansırsa 2008 öncesi zararda”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP