DOLAR

16,7460$% 0.24

EURO

17,5140% -0.13

STERLİN

20,2004£% -0.84

GRAM ALTIN

964,14%-0,58

ÇEYREK ALTIN

1.578,00%-1,12

BİTCOİN

320977฿%0.82709

a

Sağlık Çalışanlarına Ücretsiz Ulaşım Devam Ediyor mu? 2022

Pandemi döneminde sağlık çalışanlarını desteklemek amacıyla bazı destekler hayata geçirildi. Bu desteklerden bir tanesi de ücretsiz ulaşım (toplu taşıma) uygulamasıydı. Uygulama kapsamında sağlık personeli, birçok şehirde toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak faydalanabiliyordu. Peki ücretsiz ulaşım uygulaması, 2022 yılında da devam ediyor mu?
saglikagi.net
Sağlık Çalışanlarına Ücretsiz Ulaşım Devam Ediyor mu? 2022
google news

Sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım uygulaması, ilk kez 2020 yılında uygulandı. Daha sonra bu uygulama, Cumhurbaşkanlığı tarafından 6 aylık periyotlar dahilinde sürekli olarak uzatıldı. 2022 yılında bu uygulamanın hala geçerliliğini koruyup korumadığını ve uygulamanın detaylarını haberimizden öğrenebilirsiniz.

 

Sağlık Personeline Ücretsiz Ulaşım Uygulaması Sürüyor mu?

Sağlık personeline ücretsiz toplu taşıma uygulaması, 2022 yılında da devam ediyor. İlgili Cumhurbaşkanlığı kararı, 20 Haziran 2022 tarihine kadar geçerliliğini koruyor. Ancak bu karar, bütün belediyelerde toplu taşımanın sağlık çalışanlarına ücretsiz olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü karar metninde, uygulamanın nihai kararı, belediyelerin sorumluluğuna bırakılıyor.

 

Uygulamanın sürmesi için belediyelerin, Cumhurbaşkanlığı kararına ek olarak, ayrıca kendi meclislerinden karar çıkartması gerekiyor. Sağlık personeline ücretsiz toplu taşıma uygulaması, belediye meclislerinde onaylanmadığı takdirde, o belediyede hayata geçirilmiyor. Ancak belediye kararlarından bağımsız olarak uygulama, Cumhurbaşkanlığı kararı gereği; Başkentray, Marmaray ve İzban seferlerinde geçerliliğini koruyor.

 

Sağlık Personeline Ücretsiz Ulaşım Sağlayan İller Hangileri?

Sağlık çalışanlarının toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmasını sağlayan uygulamayı, birçok büyükşehir belediyesi destekliyor.

Cumhurbaşkanlığı tarafından uygulamanın uzatılmasına imkan veren kararın yayınlanmasıyla birlikte birçok belediye, bu doğrultuda yeni kararlar alarak uygulamanın süresini uzattı.

Sağlık personeline ücretsiz toplu ulaşım hakkını 30 Haziran 2022’ye kadar uzatan şehirler arasında Ankara, İstanbul, Adana, Antalya, Aydın, Eskişehir, İzmir, Kocaeli, Konya, Kayseri, Şanlıurfa ve Sakarya bulunuyor.

 

Sağlık Personeline Ücretsiz Ulaşım Ankara

Ankara Büyükşehir Belediye tarafından 29 Aralık 2021 tarihinde yayınlanan duyuruda, uygulamanın 30 Haziran 2022 tarihine kadar devam edeceği bilgisine yer verildi.

Ankara’da sağlık çalışanları; otobüs, metro ve Ankaray’dan, 30 Haziran 2022 tarihine kadar ücretsiz yararlanabiliyor.

 

Sağlık Personeline Ücretsiz Toplu Taşıma İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, 12 Ocak 2022 tarihinde sağlık personeline ücretsiz ulaşım uygulamasını uzattı.

İBB tarafından alınan karar doğrultusunda uygulama, 30 Haziran 2022 tarihine kadar devam edecek. Sağlık çalışanları İstanbul’da, bu tarihe kadar İstanbulkart entegrasyonuna dahil olan bütün toplu ulaşım araçlarından ücretsiz olarak yararlanabilecek.

 

Sağlıkçılara Ücretsiz Toplu Taşıma Hakkı İzmir

İzmir de sağlıkçılara ücretsiz ulaşım uygulamasını uzatan şehirler arasında yer alıyor.

Uygulamanın İzmir’de, ilk olarak 31 Mart 2022 tarihine kadar uzatıldığı duyurulmuştu. Sonraki süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi, uygulamayı diğer büyükşehir belediyeleri gibi 30 Haziran 2022 tarihine kadar uzattı.

 

Bursa’da Sağlıkçılara Ücretsiz Ulaşım Devam Ediyor mu?

Bursa’da sağlıkçılara ücretsiz toplu taşıma uygulaması, diğer büyükşehirlerden farklı olarak 15 Mayıs 2022 tarihine kadar uzatıldı.

Diğer büyükşehirlerde 30 Haziran 2022 tarihine kadar geçerli olan uygulama, Bursa’da 15 Mayıs 2022 tarihinden sonra geçerli olmayacak.

 

Eskişehir’de Sağlık Personeline Ücretsiz Ulaşım Hakkı

Eskişehir’de sağlıkçılara ücretsiz ulaşım hakkı uygulaması, 30 Haziran 2022 tarihine kadar devam ediyor. Eskişehir’de yaşayan sağlıkçılar, tramvaydan ve otobüslerden ücretsiz olarak yararlanabiliyor.

 

Sağlık Çalışanlarına Ücretsiz Toplu Taşıma Uzatılacak mı?

Cumhurbaşkanlığı ve belediyeler tarafından alınan kararlara göre sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım uygulaması, birçok şehirde 30 Haziran 2022’ye kadar devam ediyor. Peki 30 Haziran’dan sonra ne olacak?

30 Haziran sonrası için sağlık çalışanlarına ücretsiz toplu taşıma uygulaması hakkında iki farklı durum gündeme gelebilir:

 

 1. Cumhurbaşkanlığı, uygulamayı uzatmayabilir. Bu durumda uygulama, 30 Haziran tarihinde bütün Türkiye’de sona erer.
 2. Cumhurbaşkanlığı, uygulamayı yıl sonuna kadar uzatabilir. Bu durumda uygulamayı sürdürme inisiyatifi, belediyelere geçer. Belediyelerin kararları doğrultusunda uygulama devam edebilir. Yine belediyelerin kararları doğrultusunda uygulama, bazı şehirlerde sona erdirilebilir.

 

Henüz ücretsiz toplu taşıma uzatılmasının uzatılmasına yönelik bir verilmiş bir karar yok. Ancak Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen son uzatma kararı, uygulamanın geçerli olduğu son gün verilmişti. Yani 30 Haziran tarihine kadar her an yeni bir uzatma kararı Resmi Gazete’de yayınlanabilir. Konuyla ilgili Resmi Gazete’yi takip edebilir ya da Sağlık Ağı üzerinden, sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım son dakika haberlerine anlık olarak ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (16)
 • blank
  Murat dunderer
  4 gün önce
  6 0

  Benim Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ücretsiz ulaşım hakkının sağlık çalışanlarına sürekli olmasını temenni ediyorum. Saygılarımla.

 • blank
  Talip
  4 gün önce
  6 0

  Salgın halla bitmiş değil ve tekrardan yükselişe geçti.Salgın bitti diye bizleri unutmamalı.Sürekli ücretsiz olmasını istiyoruz

 • blank
  nurşen k.
  3 gün önce
  2 0

  pandemi bitmiş değil yeni salgınlar kapıda sağlık çalışanlarının maaşı ortada zaten sürekli olarak ücretsiz olmasını temenni ediyoruz sağlık çalışanları olarak

 • blank
  resmiye k
  3 gün önce
  3 0

  arkadaşlarıma katılıyorum pandemi henüğz bitmiş değil özel sektörlerde maaşlar belli sürekli ücretsiz olmasını temenni ediyorum bende

 • blank
  ksayın
  3 gün önce
  2 1

  kesinlikle bende katılıyorum en azından indirimli olarak kartlarımızı kullanmayı istiyoruz ücretsiz olmasa bile

 • blank
  Münevver
  3 gün önce
  3 0

  Sürekli ücretsiz olmasını temenni ediyoruz teşekkür

 • blank
  Münevver
  3 gün önce
  0 0

  Sürekli ücretsiz olmasını dilerim

 • blank
  Merve aydın
  3 gün önce
  0 1

  Sağlık çalışanı 65 üstü öğretmen idareci şu bu o tamamda bu asgari ücretlinin derdini kim bilecek. Asıl %100 ücretsiz ASGARİ ÜCRETLİYE olmalı.

 • blank
  Merve aydın
  3 gün önce
  3 1

  Sağlık çalışanı 65 üstü öğretmen idareci şu bu o tamamda bu asgari ücretlinin derdini kim bilecek. Asıl %100 ücretsiz ASGARİ ÜCRETLİYE olmalı. Neden bu emekçi kesim her seferinde unutuluyor.

 • blank
  Yakişikli yakup
  1 gün önce
  0 0

  Tabi ya sürekli olmali hastalikla biz sürekli mucadele halindeyiz

 • blank
  Samet
  23 saat önce
  0 0

  cumhur başkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan dan sağlık çalışanları olarak ücretsiz Akbil kartı süresiz veya indirimli uygulamasini içtenlikle vede gönülden destek vermesini temenni ediyorum inşallah hayırlı haberler verilir

 • blank
  Candan çetin
  18 saat önce
  0 0

  Saglik çalışan kartları uzultilmasini istiyorum sayın cumhur başkanımız sizlerden talep ve rica ediyoruz

 • blank
  seher
  14 saat önce
  0 0

  saglık çalışanları içinde üçretsiz devam etmesini talep ediyorum. veya indirimli kart olmasını diliyorum.

 • blank
  Emrah
  14 saat önce
  0 2

  Bedavacilar sağlıkçılar yeter artık pandemiyi bahane ediyorsunuz maaşınız güzel düşük maaş alan lar ne yapsın kendinizi düşünmeyin mazot bedava değil 12 kişi biniyor 10 kişi bedava sağlıkçı belediye ne kazanacak bende belediye personeline bedava talep ediyorum yada herkese bedava olsun sayın cumhurbaşkanım

 • blank
  Vys
  12 saat önce
  0 0

  Sağlık kartları en azından indirimli kart olarak kalıcı olsa bu konu gündeme gelmez. Vaka sayilari yükseldi her zaman mücadele eden bir savaşçılaesir sağlık çalışanları ortak yol indirimli sağlık çalışani kartı olarak kalıcı olmasını istiyoruz teşekkürler

 • blank
  Orç
  11 saat önce
  0 0

  Ayıp ayıp sağlıkçılara hayat boyu süresiz olmalı.Bu ülkenin başkanı nerdesin ?

blank

Sıradaki haber:

Taksim’de Hastane Girişinde Park Kavgası

Whatsapp İhbar Hattı