DOLAR

15,9759$% 0.2

EURO

16,8584% 0.94

STERLİN

19,9067£% 1.08

GRAM ALTIN

945,93%0,68

ÇEYREK ALTIN

1.538,00%0,26

BİTCOİN

466573฿%-2.44582

a
  • Sağlık Ağı
  • Sendika
  • Önder Kahveci: “İcap Nöbetlerindeki Sorunlar Ortadan Kaldırılmalıdır”

Önder Kahveci: “İcap Nöbetlerindeki Sorunlar Ortadan Kaldırılmalıdır”

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun Ek-33. Maddesinde; “ İcap nöbeti tutan ve bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen memurlar ile sözleşmeli personele, izin suretiyle karşılanamayan her bir icap nöbeti saati için, icap nöbeti süresi kesintisiz 12 saatten az olmamak şartıyla, normal nöbet ücreti için belirlenen ücretin yüzde 40'ı tutarında icap nöbet ücreti ödenir. Bu şekilde ücretlendirilebilecek toplam icap nöbeti süresi aylık 120 saati geçemez” düzenlemesine yer verilmiştir.

saglikagi.net
Onder Kahveci 8220icap Nobetlerindeki Sorunlar Ortadan Kaldirilmali8221 740x420
google news

Önder Kahveci yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: Kanun gayet açık iken Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinde yer alan icap nöbetinin sadece uzman doktorlar tarafından tutulabildiği hükmüne dayandırılarak icap nöbeti tutan sağlık çalışanlarına Hazine ve Maliye Bakanlığı görüşü doğrultusunda hiçbir ödeme yapılmamaktadır.

 

Kanunun esas alınması yerine yönetmelik hükümlerinin esas alınması hem mevzuatın doğru uygulanmasını engellemekte hem de fedakâr sağlık çalışanlarını T.C. Anayasasına aykırı olan angarya çalışmaya zorlamaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ortaya koyduğu görüş ile gerek çalışma barışını bozmakta gerekse Sağlık Bakanlığı’nın tüm sağlık çalışanlarına icap nöbeti ücreti ödenmesi ile ilgili talebinin önüne geçmektedir.

 

Hem Sağlık Bakanlığı, hem de kurum yöneticileri icap nöbeti ücreti ödemek isterken yaşanan bu durum çok anlamsızdır. Bu sorunlar yumağı hem sağlık kurum ve kuruluşlarındaki idarecileri zor duruma düşürmekte hem de vatandaşın kesintisiz sağlık hizmeti almasına mani olmaktadır.

Ayrıca sendikamızın açtığı davalarda mahkemeler üyelerimize icap nöbeti ödenmesine hükmetmektedirler.

 

Tutulan icap nöbetlerinin hak edişlerinin ödenmesi ile ilgili istek varken, kanun açıkken ve mahkeme kararları ortada iken çalışanların mağdur edilmesinin bir izahı olmadığını düşünüyoruz.

Bu nedenle icap nöbeti tutan tüm sağlık çalışanlarının nöbet ücreti alabilmesine yönelik gerekli düzenlemelerin ve iradenin bir an önce hayata geçmesini bekliyoruz.

 

Önder Kahveci: “İcap nöbetlerinde yaşanan bu kargaşa bir an önce sonlanmalı ve sorunlar ortadan kaldırılmalıdır”

Sendikamız tarafından bu durum ile ilgili hukuki süreçlerin yanı sıra Sağlık Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı nezdinde gerekli görüşmeler sürdürülmektedir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP