DOLAR

18,6452$% 0.01

EURO

19,6449% 0.07

STERLİN

22,9021£% 0.27

GRAM ALTIN

1.076,83%-0,31

ÇEYREK ALTIN

1.751,00%0,00

BİTCOİN

316067฿%-0.40451

a

Kurban Eti Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Kurban kesimi sonrası etlerin sağlıklı şekilde muhafazası için dinlendirme uygulaması yapılmalıdır.
saglikagi.net
Kurban Eti Nasıl Muhafaza Edilmelidir?
google news

Kurban Bayramı ile bilikte ülkemizde milyonlarca hayvan kesimi yapılıyor. Etlerin tüketilmesi kadar saklanması da önemli bir husus. Çoğu uzman kurban kesimi sonrası etlerin hemen pişirilmesini tavsiye etmemektedir. Çokça tercih edilen kıyma yöntemi için de etin birgün dinlendirilmesi tavsiye edilmektedir.

Kurban etleri hakkında bilgi veren kasap Okan Acar, etin hemen  pişirilmemesi ve kıyma çekilmemesi gerektiğini söyledi.  Etin soğutucularda en az 12 saat dinlenmesinin daha sağlıklı olacağını aktaran Acar, evlerde bulunan buzdolaplarında ise bu sürenin 15-20 saati bulacağını ifade etti. İnsanların, kurbanın kesilmesinin hemen ardından eti kıyma makinesinden geçirdiklerini dile getiren Acar, “Et soğumadan önce etin üzerinden buhar çıkıyorken veya kanları süzülüyorken kavurma yapmak yanlıştır” dedi.

blank

Kasap Okan Acar kurban eti hakkında bilgiler verdi.

Kurban eti kıyma olması için dinlendirilmeli

Kurban etinin kuşbaşı veya kıyma haline dönebilmesi için en az 1 gün dinlenmesi gerektiğini söyleyen Acar, “İşlem için ayrılan etin haricinde kalan kısım ise saklama poşetlerinde saklanabilir. Kullanılacak miktarda olmak üzere 3 kilogram veya 5 kilogramlık poşetler yerine 1’er kiloluk biçimlerde küçük poşetlerle derin dondurucularda saklanabilir. 5-10 kilogramlık poşetlenen torbalar dışarda bekletilirken tüketilecek etten fazlası çözüleceği için bir etin iki kez çözülmesi eti sıkıntıya düşürür. Küçük torbalarda çözülen etler için böyle bir problem söz konusu olmayacaktır” şeklinde konuştu.

“Kurban etini eğer kıyma çektireceksiniz kuşbaşılı, kemikli veya kemiksiz kuşbaşılı şeklinde bunu tamamen işin ehline yaptırmak gerekir” diyen Acar, “Kasap dükkanlarında veya kasap reyonu bulunan marketlerde kıyma çektirilebilir. Maalesef günümüzde Kurban Bayramı zamanı geldiğinde eline kıyma makinesi alanlar, sağlıksız ve hijyensiz ortamlarda kıyma çekiyorlar. Yani bu durumu yetkililer fark etmiyor olabilirler fakat biz kasaplar görüyoruz.

Bir televizyon tamircisi de, su tesisatçısı da dükkandaki malzemelerine rağmen kıyma çekerken insanlar da bilinçsizce sıraya giriyor. Sıcak ete kıyma çekmeye uğraşıyorlar. Sıcak et çamur gibi olur. Bir nevi kurban etini mundar ediyorlar. Benim tavsiyem, kurbanlıklarını işletecekleri yer mümkün mertebe kasap ve marketler olsun” ifadelerini kullandı.

Sağlığınızı korumak için makaleleri mutlaka okuyunuz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Kavurmaya Katı Yağ Eklenmemeli