DOLAR

18,5392$% 0.13

EURO

18,1883% 0.13

STERLİN

20,7138£% 0.48

GRAM ALTIN

997,06%0,94

ÇEYREK ALTIN

1.635,00%0,85

BİTCOİN

373495฿%4.84932

a
Binance Üye Ol!
MXC Üye Ol!

Kanser Tedavisinde Psikolojik Desteğin Önemi

Medical Park Ordu Hastanesi Psikoloji Bölümü’nde Psikolog olan İrem Naz Kırım, kanser hastalığının tedavi sürecinde psikoterapi yönteminin önemine değindi.
saglikagi.net
Kanser Tedavisinde Psikolojik Desteğin Önemi
google news

Kırım, kanser hastalığının tedavi sürecinde psikolojik tedavi yöntemlerinin hem fiziksel hem de hastalık sonucunda ortaya çıkabilecek psikolojik sorunlara çözüm getirebileceğini aktardı. Kanser hastalığının yalnızca fiziksel sorunlara yol açmadığını, hastalarda kaygı, stres başta olmak üzere çeşitli psikolojik sorunları da beraberinde getirdiğini belirten Kırım, psikoterapi yöntemine değindi.

 

Kırım, “Psikoterapi yöntemi; kanser hastalarının ve ailelerinin duygularını ifade etmeleri ve duygularını aktarmalarına yardımcı olmaktadır. Böylece psikolojik kaygı, üzüntü, stres ile başa çıkmalarına katkı sağlanabilmektedir” ifadelerini kullandı.

 

Kanser Hastalarının Yaşayabilecekleri Psikiyatrik Sorunlar

Tedavi sürecinde hastaların yaşayabilecekleri psikolojik sorunlara karşı uygulanabilecek psikoterapi yönteminin hastaların sosyal uyumu için de büyük önem arz ettiğini kaydeden Kırım, “Bu süreçte kaygı, depresyon ve diğer psikiyatrik belirtilerin düzeltilmesi, kızgınlık, öfke, suçluluk gibi (örtülü) duygu ve tepkilerin ifade edilmesi, hastalıkla ilgili düşüncelerin paylaşılması önemlidir. Sürecin bu şekilde devam etmesi hastaların kendi denetimlerine yönelik duygular geliştirmesine yardımcı olmaktadır” dedi.

 

Kanser Tedavisinde Psikolojik Desteğin Önemi

 

‘Duygularını Aktarmalarına Yardımcı Olmaktadır’

Psikoterapi yönteminin yalnızca hastalar için değil hasta yakınları için de oldukça önemli olduğunu aktaran Kırım, “Psikoterapi yöntemi; kanser hastalarının ve ailelerinin duygularını ifade etmeleri ve duygularını aktarmalarına yardımcı olmaktadır. Böylece psikolojik kaygı, üzüntü, stres ile başa çıkmalarına katkı sağlanabilmektedir” ifadelerini kaydetti.

 

Kırım, tedavi sürecinde hasta yakınlarının da süreçten duygusal anlamda etkilenebileceklerini ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyabileceklerini hatırlattı. Hasta ve yakınlarının olabildiğince bir arada tutulmaları gerektiğini kaydeden Kırım, hastalık hakkında sakladıkları duygu ve düşünceleri de birbirleriyle paylaşmalarının sağlıklı olacağını vurguladı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Pekin’de Kovid-19 Kısıtlamaları Kaldırılıyor