DOLAR

18,6469$% 0.04

EURO

19,6967% 0.03

STERLİN

22,9237£% 0.41

GRAM ALTIN

1.079,25%0,70

ÇEYREK ALTIN

1.762,00%0,56

BİTCOİN

321457฿%2.38399

a
  • Sağlık Ağı
  • Gündem
  • Kalp Rahatsızlığı Yaşayan 7 Aylık Bebek Başarılı Müdahale ile Sağlığına Kavuştu

Kalp Rahatsızlığı Yaşayan 7 Aylık Bebek Başarılı Müdahale ile Sağlığına Kavuştu

Şanlıurfa'da kalp rahatsızlığı yaşayan 7 aylık bebek Diyarbakır'a getirildi. Burada gerçekleştirilen cerrahi müdahale ile küçük bebek sağlığına kavuştu.
saglikagi.net
Kalp Rahatsızlığı Yaşayan 7 Aylık Bebek Başarılı Müdahale ile Sağlığına Kavuştu
google news

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan Yusuf bebek, doğduktan 6 ay sonra nefes darlığı ve vücudunun çeşitli yerlerindeki morarmalar nedeniyle ilçedeki hastaneye kaldırıldı. Baba Adem (43) ve anne Fatime Altundaş (45), 5. çocuğu için sağlık arayışına girdi.

Yusuf bebek, önce Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi oradan da Diyarbakır Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesine götürüldü. Buradan da Dicle Üniversitesi (DÜ) Hastanesi’ne sevki uygun görülen bebek, kalbinde sıkıntının görülmesi üzerine Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Kalbinde Delik Var

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kalp Merkezindeki yapılan tetkiklerde bebeğin kalbinde 1 santimetre çapında delik saptandı. Kateter yolu ile kapatılmaya elverişli  olmayan bu delik nedeniyle Yusuf bebek, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nde ameliyata alındı. Yaklaşık 3 saat süren açık kalp ameliyatı sonrası Yusuf bebek sağlığına kavuştu.

Kalp Ameliyatı Oldu

Baba Adem Altundaş, 7 aylık bebeklerine kalp ameliyatı yapılacağını duyduklarında endişelendiğini, doktorların ameliyat konusunda kendilerini ikna ettiklerini belirten Altundaş, “Güzel bir ameliyat geçirdi. Şu anda sağlık durumu iyidir. Sağlığına kavuştu. Çok mutluyuz.” dedi. Anne Fatime Altundaş da bebeğini tekrar kucağına aldığı çok mutlu olduğunu söyledi.

Erken tanı ve tedavi önemli

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Onur Doyurgan, 7 aylık bebeğin kalbindeki deliği yine kendi kalbinden yama ile kapattıklarını anlattı. Bebeğe “kalp hastası” teşhisi koyduktan sonra ameliyata aldıklarını aktaran Doyurgan, “Ameliyat öncesi anne ve babası tedirgindi. Ameliyat olacağı için korkuyorlardı. Ama ameliyatı başarılı geçtikten sonra o endişeleri ortadan kalktı” diye konuştu. Kalbi delik çocukların zamanında müdahale edilmediğinde ameliyat şanslarını kaybedebileceğini dile getiren Doyurgan, şunları kaydetti:

“Gecikmiş bir hasta değildi. Bir çok merkez gezmiş, dolaşmış. En son bize geldi. Yapılan tetkiklerde bunun teşhisini koyduk ve zamanında cerrahi tedaviyle hastayı sağlığına kavuşturduk. Ameliyat şansını kaybetmiş bir hasta kronik bir kalp hastası haline geliyor. Kronik kalp hastası olduğu zaman mecburen hipertansiyon gelişen bu hastalarda ömür boyu yaşamın sonuna kadar sürekli ilaç kullanmak zorunda kalıyorlar. O yüzden bu hastalarda erken tanı ve erken cerrahi zamanında tedavi yapmak çok önemli.” Opr. Dr. Doyurgan, bu ameliyatla 5 yılda bininci çocuğa açık kalp ameliyatı gerçekleştirmiş olduklarını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Markette Kurusıkı Tabancayla Şakalaşırken Kafasına Sıktı