DOLAR

18,6332$% -0.04

EURO

19,5194% -0.21

STERLİN

22,6356£% -0.37

GRAM ALTIN

1.061,68%0,28

ÇEYREK ALTIN

1.735,00%0,51

BİTCOİN

316206฿%0.17896

a

Kalça Protezi Operasyonunda Rehabilitasyon Vurgusu

Kalça protezi ameliyatı öncesi yapılan doğru rehabilitasyon, başarı oranını arttırıyor.
saglikagi.net
Kalça Protezi Operasyonunda Rehabilitasyon Vurgusu
google news

Kalça protezi ameliyatı, kalça ekleminin çeşitli nedenlerden dolayı hasar görmüş olduğu hastalarda, hasarlı eklemin yapay bir eklemle değiştirilmesini içermektedir. Kalça protez operasyonu öncesi rehabilitasyon  aşaması çok önemli. Operasyondan önce başlayan bu dönem, başarı için uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Uzman Dr. Berrin Akpınar, bu yöntem sayesinde hastanın daha hızlı iyileşeceğini belirtti.

blank

Dr. Berrin Akpınar kalçaprotez operasyonu hakkında bilgiler verdi.

Eskişehir Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Berrin Akpınar, “Bunun yanında ameliyat sonrası; öncelikle protezin yerinden çıkmasını engellemek, eklem hareket açıklığını artırmak, kalça kuşağı kaslarını güçlendirmek, iyileşmeyi hızlandırmak, olabildiğince hızlı bağımsız yürüyebilmeye başlamak ve bir an önce günlük yaşam aktiviteleri geri dönmek hedeflenir” dedi.

Rehabilitasyona Erken Dönemde Başlanmalı

Akpınar, ameliyat sonrasında erken dönemde başlanan rehabilitasyonun iyileşmeyi hızlandırdığı belirterek “Operasyon sonrası hastaneden taburcu olurken ameliyatı uygulayan doktor bir ev egzersiz programı hazırlamış olacaktır. Evde bu hareketler mutlaka düzenli olarak yapmalıdır. İki veya üç hafta sonra ise dikişlerinizin alınması için kontrole gittiğinizde doktorunuz size rehabilitasyon önerecektir. Çünkü ameliyat sonrası erken dönemde doğru şekilde yapılmayan egzersizler sebebiyle yeterli kalça eklem hareket açıklığı ve kas gücü sağlanamazsa ameliyatın üzerinden uzun zaman geçtikten sonra rehabilitasyonla da bunu başarmak mümkün olmayabilir” diye konuştu.

Kalça protezinin yerinden çıkmaması için önlemler alınmalı. bu konuda açıklama yapan Akpınar, “6 hafta boyunca sırtüstü pozisyonda bacak arasına yastık ile yatma, sağlam taraf üzerine yatılacaksa yine araya yastık ile yatma, alçak sandalyeye oturmama, tuvalet yükselticisi kullanma, otururken bacakları birbirinden ayrı tutma, ameliyatlı ayağı diğer ayağa doğru içe çevirmeme, yere eğilmeme, yataktan kalkarken öne eğilmeden kalçayı öne kaydırarak kalkma gibi protezi koruyucu önlemleri anlatarak hasta eğitimiyle başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Egzersizler İhmal Edilmemeli

Rehabilitasyon sürecinde hastalara uygulanan egzersiz ve teknikler hakkında da bilgi veren Akpınar, “Kontrollü olarak normal eklem hareket açıklığını sağlamak, kas güçlendirmek için elektrik stimülasyon cihazlarını kullanmak haricinde fizyoterapistle beraber yapılacak germe egzersizleri, ağırlıklı egzersizler, elastik bantların direncine karşı yapılacak egzersizlerden yararlanıyoruz. Eğer istirahat ağrısı varsa TENS gibi ağrı kesici akımlarla ağrının azalmasına yardımcı oluyoruz. İyileşme ve güçlendirmeyi hızlandırmak amaçlı robotik lazer gibi yenileyici tedavilerden faydalanıyoruz. Koltuk değneği veya bastonla yürüyüş eğitimleri ile başladığımız rehabilitasyona merdiven eğitimleri ile devam ediyor ve haftasına göre denge egzersizleri ve desteksiz yürüme eğitimi ile de rehabilitasyonumuzu tamamlıyoruz” şeklinde konuştu.

Sağlık makaleleri için takip edin.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Kovid İçin Havalandırma Uyarısı