DOLAR

18,6399$% 0.02

EURO

19,6509% 0.15

STERLİN

22,9078£% 0.34

GRAM ALTIN

1.079,21%-0,10

ÇEYREK ALTIN

1.750,00%-0,22

BİTCOİN

317337฿%-0.47398

a

İstmosel hastalığı gebelik için engel teşkil ediyor

İstmosel adı verilen sezaryen skar hastalığının gebe kalmak isteyen kişilerde olumsuz sonuçlar oluşturacağını, istmoselde tıbbi ve cerrahi tedavi yapılması neticesinde Sağlığa kavuşulabileceği uzman doktorlar tarafından belirtildi.
saglikagi.net
İstmosel hastalığı gebelik için engel teşkil ediyor
google news

İstmosel adı verilen sezaryen skar hastalığının gebe kalmak isteyen kişilerde olumsuz sonuçlar oluşturacağını, istmoselde tıbbi ve cerrahi tedavi yapılması neticesinde Sağlığa kavuşulabileceği uzman doktorlar tarafından belirtildi.

Çocuk sahibi olmak her çift için tarifsiz bir mutluluk olurken, kadınlarda doğum şekline bağlı olarak çeşitli komplikasyonlar görülebiliyor. Normal doğumda rahim yırtılması, delinmesi gibi riskler varken sezaryen doğumda insizyon alanının iyileşmemesi, enfeksiyon kapması veya istmosel yani sezaryen skar hastalığı sıklıkla görülebiliyor.

Evlenen çiftler çocuk sahibi olmak istediklerinde bunun hayalini kurmaya başladıkları andan itibaren sağlık kontrolünden geçmeliler. Hem normal hem de sezeryan doğumun artı ve eksileri mevcuttur. Ancak istmosel hastalığı sezeryan doğumlarda meydana gelen enfeksiyonun kapanmaması sonucu insizyon alanının iyileşmemesine neden olur.

KTO Karatay Üniversitesi Medicana Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ceyhan Baran istmosel hakkında detaylı bir açıklama yaptı.

Baran, “İstmosel rahimde sezaryen kesi bölgesinde, sezaryen kesi bölgesinin rahime bakan iç yüzeyinde kısmi doku ayrılması sonucunda oluşan keseciklerdir. İstmosel sıklığı yüzde 24 ile yüzde 90 oranında değişmektedir. İstmoselde en büyük risk faktörü geçirilmiş sezaryen öyküsüdür. Özellikle birden fazla sezaryen geçirenlerde istmosel sıklığı daha da artmaktadır. Yine doğum sancısı çektikten sonra sezaryen olanlarda da istmosel sıklığı daha da artmaktadır” dedi.

İstmoselde oluşmuş kesecikler içerisinde biriken regli kanının semptomlara yol açtığını ifade eden Op. Dr. Ceyhan Baran, bu semptomlardan dolayı da istmoselin infertilite yani gebe kalmakta zorlanmaya sebep olacağını ifade etti. Baran, “En çok karşılaştığımız semptomlar adet bittikten sonra uzayan lekelenme şeklinde kanamalardır. Daha az sıklıkta ise özellikle adet dönemlerinde ve ilişki esnasında kasık ağrısı şeklinde kendini belli edebilmektedir” şeklinde açıklama yaptı.

İstmoselde tıbbi ve cerrahi tedavi

Adet bittikten birkaç gün sonra yapılan görüntüleme teknikleri kullanılarak tanının konulduğunu söyleyen Baran, “İstmosel tedavisini tıbbi ve cerrahi tedavi olarak iki bölüme ayırabiliriz. Tıbbi tedavide özellikle kanama düzensizliklerini kontrol atına almak için hastamıza doğum kontrol ilaçları vermekteyiz. Tıbbi tedavi ile semptomları geçmeyen hastalarımıza cerrahi tedavi önermekteyiz. Cerrahi tedaviyi de iki bölüme ayırabiliriz. Günümüzde en başarılı cerrahi tedavi yöntemi laparoskopi veya histeroskopik cerrahidir. Histeroskopik cerrahi tedavi daha çok küçük istmosel vakalarda uygulanmaktadır. Bu yöntemde kamera ile vajinal yolla rahim içerisine girilerek istmosel kenarlarını traşlayarak ve istmosel tabanını genişleterek adet kanının burada birikmesini engelleyerek tedavi edilmesini sağlamaktır. Laparoskopi cerrahi de ise bu oluşmuş istmosel kesecikleri tamamen kesip çıkararak daha sonra uterus yeniden tamir edilerek cerrahi tedavi uygulamaktayız” şeklinde konuştu.

Tedavi bitiminde iyileşme oranının hastaların yaklaşık yüzde 80 ile yüzde 90‘ında sağlandığını belirten Op. Dr. Ceyhan Baran, “İstmosele bağlı infertilite olan olgularda tedavi sonrası gebelik oranları da yüzde 80-90 civarındadır. Yani istmosel tedavi edildiğinde gebe kalma oranı da artar” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Ağız ve diş sağlığı 3 – 6 yaş aralığındaki çocuklara anlatıldı