DOLAR

18,6337$% -0.03

EURO

19,7182% 0.35

STERLİN

22,9695£% 0.32

GRAM ALTIN

1.081,54%0,43

ÇEYREK ALTIN

1.757,00%0,22

BİTCOİN

322507฿%1.61968

a

İl Sağlık Müdüründen Uyarı! 5 Yılda 97 Kene Vakası.

Bingöl'de yaz aylarında görülen Kırım-Kongo kanamalı ateşi (KKKA) son 5 yılda artış gösterdi. 97 kene vakasında toplam 3 kişi hayatını kaybederken, İl Sağlık Müdürlüğü uyarıda bulundu.
saglikagi.net
İl Sağlık Müdüründen Uyarı! 5 Yılda 97 Kene Vakası.
google news

İl Sağlık Müdüründen Uyarı, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu’dan açıklamalar.

 

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte özellikle İç Anadolu’nun kuzey bölgeleri ve Doğu Anadolu’nun bazı bölgelerinde KKKA için alarm verildi. İl Sağlık Müdüründen Uyarı geldi! Bingöl’de yaz aylarında sık görülen kene vakaları son beş yılda önemli ölçüde arttı. 2018 yılında 8 vaka 2019 yılında 14, 2020 yılında 23, 2021 yılında 38 ve 2022 yılında 14 olarak açıklanmaktadır. Toplam 97 kene vakası bulunurken, bu vakalardan 3 ölüm meydana gelmiştir.

 

İl Sağlık Müdüründen Uyarı! 5 yıl içinde kene ısırmalarına bağlı olarak KKKA hastalığında artış olduğunun altını çizen İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu, uyarılarda bulundu.

 

Uyarı veren Gündoğdu KKKA’nın ciddiye alınması gereken bir hastalık olduğunu belirtti. “KKKA bilindiği gibi kenelerden insanlara geçen virüs ile beraber insanlarda belirti gösterip maalesef yüzde 30 gibi ölüme sebebiyet veren ciddi bir hastalık. Özellikle ülkemizde de İç Anadolu’nun kuzey kısmı ve ilimizde de kuzey ilçelerimizde yaz döneminde vakalar görülmekte. Bununla ilgili yaptığımız incelemede son 5 yılda vakalarda ciddi bir artış olduğunu görmekteyiz. 2018 yılında 8 olan vaka sayımız 2019’da 14, 2020’de 23, 2021’de 38 ve 2022 yılında daha yaz dönemine yeni girmemize rağmen şuana kadar 14 vakanın tespit edildiği, maalesef toplamda 97 vakadan da 3 vatandaşımızın vefat ettiğini görüyoruz” dedi.

 

Kenenin vücuda temas etmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini söyleyen Gündoğdu:

 

Bu noktada göçmen kuşlar üzerinden bu kenenin taşınmasından dolayı buna bir önlem almamız mümkün değil ancak hastalığın bize bulaşması noktasında önlem almamız bizim elimizde. Bilhassa kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlarımız veya piknik alanına giden vatandaşlarımızın, hayvanlarla uğraşan vatandaşlarımızın her gün günlük kontrollerini yapmalarını, dışardan eve geldikleri zaman ve uzun süre dışarda kaldıkları dönemde vücutlarını kontrol etmeleri, kene var ise eğer yapışmamışsa bu kenenin hemen uzaklaştırılması, eğer kene vücuda yapışmışsa da kendileri sıkarak değil, keneyi öldürerek ve parçalayarak değil bir sağlık kuruluşuna başvurmaları şart. Bilindiği gibi kenelerle virüsün bulaşması çoğu zaman vatandaşımızın bu keneyi vücuttan ayırma işlemini yanlış bir şekilde yapmalarından kaynaklı olduğu ve maalesef bundan dolayı da ciddi sonuçlarla karşı karşıya kaldıklarını görüyoruz” şeklinde konuştu.

 

KKKA hastalığında belirtileri de sıralayan Gündoğdu, “Altını çizmemiz gereken bir hususta şu, özellikle sadece keneden kaynaklı olarak bulaşın söz konusu olmadığı kenenin virüsü bulaştırdığı hayvanların salgılarından da tükürük, salya, kan veya virüsün bulaşmış olduğu insanlardan da vücut salgılarından başka insanlara bulaşın söz konusu olduğunu bu noktada özellikle tedbir alınması gerektiğini vurgulamak istiyorum. Yaz dönemine yeni girmekle beraber bütün vatandaşlarımıza çağrımız; bu konuda farkındalığın artması, yetişkinlerin çocuklara dikkat etmesi, kendi vücutlarını da kontrol etmeleri ve kene ile karşılaşmaları durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini belirtmek istiyorum. Özellikle 14 günlük bir kuluçka süresinin olduğu, virüs kişiye bulaştığı zamanda özellikle grip gibi belirtilerin ateş, baş ağrısı, vücutta halsizlik, kırgınlık, eklem ağrıları şeklinde başladığını ve ilerleyen süreçte de maalesef kanamaların görüldüğü. İç kanamaların, gerekse mukoza kanamaları ile seyrettiğini ve destek tedavisi dışında da maalesef dünyada da belirgin bir tedavisinin olmadığını, bundan dolayı da korunmanın çok önemli olduğunun altını çizmek istiyorum” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Hemşire Adayları Çocuk Hastaları Eğlendirdi