DOLAR

18,6469$% 0.04

EURO

19,6967% 0.03

STERLİN

22,9237£% 0.41

GRAM ALTIN

1.079,25%0,70

ÇEYREK ALTIN

1.762,00%0,56

BİTCOİN

321457฿%2.38399

a

Memur Zammı Haberleri

Enflasyon Rakamları Açıklandı: Memur ve Emeklilerin Zam Oranı Netleşiyor Enflasyon Rakamları Açıklandı: Memur ve Emeklilerin Zam Oranı Netleşiyor
Merkez Bankası Enflasyon Beklenti Anketi Açıklandı… Memur Maaşları Ne Kadar Olacak? Merkez Bankası Enflasyon Beklenti Anketi Açıklandı… Memur Maaşları Ne Kadar Olacak?
Ekim Ayı Enflasyon Verilerine Göre Memur Zammı Ne Kadar Olacak? Ekim Ayı Enflasyon Verilerine Göre Memur Zammı Ne Kadar Olacak?
Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Sonrası Memur Zammı Ne Kadar Olacak? Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Sonrası Memur Zammı Ne Kadar Olacak?
Enflasyon Rakamları Açıklandı… Ocak 2023’te Memur Maaşları Ne Kadar Olacak? Enflasyon Rakamları Açıklandı… Ocak 2023’te Memur Maaşları Ne Kadar Olacak?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Memur, Emekli ve Asgari Ücret Zammıyla İlgili Açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Memur, Emekli ve Asgari Ücret Zammıyla İlgili Açıklama
Zam Oranı Yüzde 18’i Aştı… Ocak Ayında Kim Ne Kadar Maaş Alacak? Zam Oranı Yüzde 18’i Aştı… Ocak Ayında Kim Ne Kadar Maaş Alacak?
Memur Enflasyon Farkı Ne Kadar? Ocak 2023 Memur Enflasyon Farkı Ne Kadar? Ocak 2023
Memur Zammının Eksik Hesaplandığı İddiasına Tepkiler Artıyor Memur Zammının Eksik Hesaplandığı İddiasına Tepkiler Artıyor
14 Günlük Maaş Farkları Ne Zaman Yatacak? 14 Günlük Maaş Farkları Ne Zaman Yatacak?
Temmuz Zamlı Hemşire Fazla Mesai Ücretleri 2022 Temmuz Zamlı Hemşire Fazla Mesai Ücretleri 2022
Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Taşkın: “Enflasyonun Üzerinde Maaş Artışı Yapılmalıdır” Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Taşkın: “Enflasyonun Üzerinde Maaş Artışı Yapılmalıdır”
6 Aylık Enflasyon Verilerine Göre Maaşlar Ne Kadar Artacak? İşte Güncel Rakamlar 6 Aylık Enflasyon Verilerine Göre Maaşlar Ne Kadar Artacak? İşte Güncel Rakamlar
Haziran Ayı Enflasyonu Açıklandı! Memur ve Emekli Zammı Belli Oldu Haziran Ayı Enflasyonu Açıklandı! Memur ve Emekli Zammı Belli Oldu
Haziran Ayı Enflasyon Tahmini Açıklandı… İşte Beklenen Oranlar Haziran Ayı Enflasyon Tahmini Açıklandı… İşte Beklenen Oranlar
Sağlık Çalışanları Temmuz Ayında Ne Kadar Maaş Alacak? Sağlık Çalışanları Temmuz Ayında Ne Kadar Maaş Alacak?
Bakan Bilgin’den Temmuz Zammı Açıklaması! Bakan Bilgin’den Temmuz Zammı Açıklaması!
Öğretmen Maaşı Ne Kadar? 2022 (Kadrolu, Sözleşmeli, Ücretli) Öğretmen Maaşı Ne Kadar? 2022 (Kadrolu, Sözleşmeli, Ücretli)
Merkez Bankası Enflasyon Beklentisini Açıkladı Merkez Bankası Enflasyon Beklentisini Açıkladı
3600 Ek Gösterge Bu Hafta Mecliste 3600 Ek Gösterge Bu Hafta Mecliste
Rakamlar Netleşmeye Başladı… İşte Temmuz Zammına Göre Yeni Maaş Tablosu Rakamlar Netleşmeye Başladı… İşte Temmuz Zammına Göre Yeni Maaş Tablosu
Asgari Ücrete Zam Formülleri Açıklandı Asgari Ücrete Zam Formülleri Açıklandı
Temmuz Zammına Ek İyileştirme Var Mı? İşte Beklenen Rakamlar.. Temmuz Zammına Ek İyileştirme Var Mı? İşte Beklenen Rakamlar..
En Düşük Memur Maaşı 2022 En Düşük Memur Maaşı 2022

Memur zammı, belirli dönemlerde memur maaşlarına yapılan zammı ifade etmek için kullanılan bir kelimedir. Memurların zam oranları, toplu sözleşme görüşmelerinde belirlenir. Toplu sözleşme görüşmelerinde, memurların her altı ayda bir kez alacakları zam kararlaştırılır. Zam dönemleri, ocak ve temmuz aylarıdır.
Toplu sözleşme görüşmelerinde genellikle, zam oranına ek olarak enflasyon farkının ödenmesi de kararlaştırılır. Dolayısıyla memurlar, yıllardır altı aylık sabit zamlar ve enflasyon farkı ödemesi almaya alışıktır.

Toplu Sözleşme Görüşmeleri

Sendikaların memur zam talepleri, toplu sözleşme görüşmelerinde dile getirilir. Son toplu sözleşmelerinde birlikte hareket eden Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen’in zam talepleri, 2022 yılı için %22, 2023 yılı için %17’dir. Ancak bu talepler, 2022 yılı için %12, 2023 yılı için %14 olacak şekilde kararlaştırılmıştır.
Toplu sözleşme görüşmelerinde sendikaların yer alması, memurların temsil edilmesi açısından önemlidir. Mevzuat gereği görüşmelerde; kamu idaresi adına Kamu İşveren Heyeti, kamu görevlileri adınaysa sendikalar yer alır. Kamu İşveren Heyeti, şu kişilerden oluşur:
• Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsilcisi
• Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcisi
• İçişleri Bakanlığı temsilcisi
Heyette yer alan temsilciler, kurumlar tarafından belirlenir.

2022 ve 2023 Memur Zam Oranları

2 Ağustos 2021’de başlayan ve birkaç hafta içinde nihayete eren son toplu sözleşme görüşmelerine göre memur zammı, 2022 yılı için şu şekildedir:
• 2022’nin ilk 6 ayı için yüzde 5
• 2022’nin ikinci 6 ayı için yüzde 7
Bu zamlara ek olarak enflasyon farkı ödemesi de söz konusudur. Memur sendikaları ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, son toplu sözleşme kararlarına göre oluşması muhtemel enflasyon farkının da memurlara zam olarak yansıtılması konusunda mutabıktır.
2023 Memur Toplu Sözleşme Zam Oranları
2023 memur toplu sözleşme zam oranları, şu şekildedir:
• 2023’ün ilk 6 ayı için yüzde 8
• 2023’ün ikinci altı ayı için yüzde 6
2023 yılı için yapılan anlaşmada da enflasyon farkı ödemesi söz konusudur. Yani memurlar, 2023 yılında enflasyonun maaş zamlarından yüksek olması durumunda, enflasyon farkı olarak ek zam almaya devam eder.

2022 Memur Zammı Enflasyon Farkı

Memur zammını etkileyen en önemli kalemlerden bir tanesi, enflasyondur. Toplu sözleşme kararları gereği devlet, zamlı maaşlarda enflasyon farkının oluşması durumunda, oluşan farkı ödemeyi taahhüt eder. Dolayısıyla enflasyon ne kadar yüksek olursa memurların maaşları da o kadar yükselir.
Altı aylık memur zammı, bir önceki altı ayın enflasyonuna göre belirlenir. Bu bağlamda memur zammının, 2022’nin ikinci altı ayı için %35’in üzerinde olması beklenir. Çünkü Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2022 yılının ilk 6 ayı için açıkladığı verilere göre enflasyon artıştadır. Enflasyon farkının tam oranı, ilk 6 aylık enflasyon verisinin açıklanmasıyla ortaya çıkar. TÜİK, her ayın 3’ünde enflasyon verilerini açıklar. Yani memurların alacağı enflasyon farkı, her yıl 3 Temmuz günü, ilk 6 aylık enflasyon verisinin tamamen açıklanmasıyla ortaya çıkar.

Memur Zammı Son Dakika 2022

Memur zammının henüz ne kadar olduğu tam ve kesin olarak bilinmediği için memur zammı son dakika 2022 haberleri, devlet memurları tarafından sıklıkla takip edilir. 5 milyona yakın devlet memuru, 2022 zam miktarı konusunda sürekli araştırma içindedir. Tabiri caizse 5 milyon devlet memurunun 2022 yılı ilk 6 ayı boyunca gözü kulağı, TÜİK’ten gelecek enflasyon verilerinde ve alacakları enflasyon farkındadır.
Memur zammı son dakika haberleri, Sağlık Ağı’nda bulunabilir. Her gün onlarca son dakika haberiyle kamu personelini ve sağlık çalışanlarını, gündem hakkında bilgilendiren Sağlık Ağı, Türkiye’nin öncü kamu personeli ve sağlık personeli haberleri sitesidir.

Memur Zammı Haberleri

Memur zammı haberleri, memur maaşlarına yönelik yapılan ya da yapılma ihtimali olan zamlarla ilgili haberlerdir. Memurlar, yıllardır altı ayda bir kez zam ve enflasyon farkı ödemesi alır. Ancak bazen, bu zamlar dışında çeşitli ek zamlar gündeme gelebilir ve mümkün olabilir.
Memur zammı konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yapılan açılamalar, sendikaların açıklamaları, kamuoyundaki söylentiler, duyumlar ve memurların zam talepleri, Sağlık Ağı’nda bulunabilir. Sağlık personeli haber sitesi Sağlık Ağı, memur zammına ilişkin gündemdeki bütün son dakika haberlerini anlık olarak okurlarıyla paylaşır. Sağlık Ağı’nda, ayrıca kamu personelinin memur zammı beklentisi ve memur sendikalarının bu beklentiyle ilgili son açıklamaları da yer alır.