DOLAR

18,6392$% -0.03

EURO

19,5151% -0.23

STERLİN

22,6264£% -0.4

GRAM ALTIN

1.061,32%0,25

ÇEYREK ALTIN

1.734,00%0,46

BİTCOİN

316359฿%0.29301

a

Çıplak El ile Çiğ Ete Temas Tehlikeli

Uzmanlar uyarıyor; çiğ ete çıplak elle dokunmak virüs kaynaklı hastalıkların bulaşma riskini arttırıyor.
saglikagi.net
Çıplak El ile Çiğ Ete Temas Tehlikeli
google news

Kurban Bayramı’na bir gün kala, uzmanlardan çiğ et uyarısı geldi. Çiğ ete çıplak elle dokunmak riskler barındırıyor. Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çiğdem Kader, KKKA gibi hastalıklara neden olan bazı virüslerin,  hayvanların kan ve vücut dokuları ile bulaşabileceği konusunda vatandaşları uyardı.

Çiğ Ete Dikkat Edilmeli

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına neden olan virüs, büyük ve küçükbaş hayvanlarda taşıyıcı olarak rol oynayabiliyor. Çıplak elle ete dokunmak, bulaşıya neden olabiliyor.

Daha çok İç Anadolu, Karadeniz’in orta bölgesinde ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzey kesimlerinde görülen KKKA konusunda açıklamalar yapan Kader, “Bu bölgelerde yaşayan vatandaşların Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı yönünden bilinçli olmaları gerekiyor. Bu hastalığın iki bulaş yolu var. Birincisi vücuda virüs taşıyan kenelerin tutunması, ikicisi ise virüsü taşıyan hayvanların kan ve vücut dokuları ile çıplak elle dokunma sonrasında bulaş söz konusu. Dolayısıyla önümüzde Kurban Bayramı var.

blank

Prof. Dr. Kader: Çıplak elle çiğ ete dokunmayın.

İnsanlar hayvan, et, doku ve kanlarıyla çıplak elle çok sık temas edecekler. Özellikle riskli bölgelerde bulunan vatandaşların kurbanlık hayvanlara çıplak elle temas etmemesi ve mutlaka bir eldiven veya bariyerle dokunmaları çok önemli. Çünkü hayvanlar da bu virüsü taşıyabiliyor. Kendisi hastalık belirtisi göstermese de kanlarında ve dokularında bu virüsü taşıyorlar. Dolayısıyla çıplak elle dokunduğumuzda bu virüsü kolaylıkla alabiliyoruz” dedi.

KKKA gibi hastalıklarda erken tanı ve sağlıklı müdahalenin önemini belirten Kader, “Özellikle geç gelen vakalarda ölüm gerçekleşebiliyor. Bizim bir vakamız vardı. Geç gelmiş ve tüm müdahalelere rağmen hasta ile ilgili sonuç alamadık. İlimizde toplam 2 adet ölüm vakası var. Bu vakaların artmaması için erken tanı, destek tedavisi ve korunma çok önemli. Halkımızın bu konuda bilinçlenmesi önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

14 Günlük Maaş Farkları Ne Zaman Yatacak?