DOLAR

15,8803$% -0.42

EURO

16,7843% 0.45

STERLİN

19,7933£% 0.44

GRAM ALTIN

939,62%1,03

ÇEYREK ALTIN

1.540,00%0,45

BİTCOİN

469034฿%-1.48859

a

Bir Uzman Doktor Daha Uğradığı Şiddetten Dolayı İstifa Etti..

Bingöl Devlet Hastanesi'nde görev yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Durmaz'ın istifa metni başka bir hekim meslektaşı tarafından sosyal medya aracılığıyla paylaşıldı.

saglikagi.net
Bir Hekim Daha Ugradigi Siddet Sonrasi Istifa Etti8230 1
google news

Göğüs Hastalıkları Polikliniğinde görev yapan Uzman Dr. Ali Durmaz, dün muayene sırasını bekleyen bir baba ve oğlu tarafından yaşlı bir hastayı muayene ettiği sırada saldırıya uğradı. Saldırıda yaralanan ve iş göremez raporu verilen Durmaz, baba ve oğlu hakkında şikayetçi oldu. Saldırıyı gerçekleştiren baba ve oğlu polis ekiplerince gözaltına alındı.

 

25 yıl süren zorlu eğitimi başarıyla tamamlayarak edindiği uzman hekimlik mesleğinden istifa ettiğini açıklayan Durmaz, istifa etme kararını ise şöyle açıkladı:

 

“Tekmelenip yumruklandığım polikliniğin kapısından artık girmek istemiyorum”

“İstifa etme kararını vermeme neden olan en son olay, devlet hizmet görevlisi olarak insan üstü özveri ile çalıştığım hastanemde, dün muayene ettiğim hasta ve hastanın babası tarafından tekmelenip yere düşürülerek ve yumruklanarak canıma kast edilmiş olması ve yine aynı kişiler tarafından tehdit ediliyor olmam nedeniyle can güvenliğimin bulunmaması.. Üstelik bunları yaşarmamın sebebi, randevusu bulunan 65 yaş üzeri başka bir hastanın muayenesini yapıyor olmam ve bu baba oğulun sonucunu 5 dakika geç göstermesidir. Bu durum maalesef benim için artık görevimi yapmaya engeldir. Günde 80’e yakın hasta baktığını poliklinikte daha önce de küfür, hakaret, tehdit ve saldırıya maruz kaldım. En son maruz kaldığım saldırı sonrası ise daha fazla dayanma gık,. ve inancım kalmadı. Tekmelenip yumruklandığım, üzerine de tehdit edildiğim polikliniğin kapısından artık girmek istemiyorum.

 

“Ülkemizdeki hekimler her gün yüzlerce sözlü-fiziki saldırı, hakaret ve tehdide uğramaktadır.”

Maalesef bu utanç verici durum yalnızca benim karşılaştığım münferit ve nadir bir durum değildir. ülkemdeki hemen tüm hekim arkadaşlarımın günlük mesleki rutini artık küfür, hakaret, tehdit ve fiziksel saldırır, Çok büyük bir kısmı basına yansımamakla birlikte ülkemizdeki hekimler her gün yüzlerce sözlü-fiziki saldırı, hakaret ve tehdide uğramaktadır. Bunlar arasından fiziksel saldırı ile sonuçlananların belki de yüzde biri basına yansımakta, geri kalan fiziki saldırılar basına yansımamaktadır. Fiziksel saldırı dışında hekimlerin maruz kaldığı sözlü saldırı, küfür, hakaret ve tehditler ise artık haber değeri dahi taşımamaktadır.

 

“Caydırıcı cezaların olmaması tüm motivasyonumu ve inancımı artık yok etmiştir”

Mesleğin, icra ederken daima aklımda, Şifa vermeye çalıştığını hastanın ya da hasta yakınının üzerinde silah taşıyıp taşımadığı, saldırıp saldırmayacağı, saldırırsa canımı nasıl kurtarabilirim soruları var. Yıllardır bu utanç verici durum artarak devam etmesine rağmen yeterli önlemlerin alınmaması, caydırıcı cezaların olmaması tüm motivasyonumu ve inancımı artık yok etmiştir.

 

“Bu durumun tarihin hiçbir döneminde, hiçbir dinde, dilde, kültürde, izahatı ve insanlığa sığar tarafı yoktur”

Savaşlarda dahi hukuk vardır. Savaşlarda dahi hekime saldırılmaz. Ülkemizde ise biz hekimler en büyük düşmandan bile daha büyük bir düşmanlıkla karşı karşıyayız ve sıklıkla öldürülme tehdidi altında çalışmaktayız. Üstelik bize saldıranlar, ölümle tehdit edenler ve canları istediğinde de öldürenler bizim şifa vermek için canla başla çabaladığımız hastaları., ve onların yakınları.. Bu durumun tarihin hiçbir döneminde, hiçbir dinde, dilde, kültürde, izahatı ve insanlığa sığar tarafı yoktur.

 

“Bu mesleği artık yapılamaz hale getirenlere ve onlara destek olanlara hakkım helal değildir”

Çok büyük hayal kırıklığı içindeyiz. Çok kırgın ve kızgınız. Ve artık umutsuzuz. Pek çoğumuz çökmüş durumda,. Devam edecek gücümüz bitmek üzere ya da bazılarımız için artık bitti.

Her geçen gün pek çok hekim artık bu mesleği can güvenliğinin olmaması nedeniyle bırakıp başka iş kollarına yöneliyor. Bu şekilde devam ettiği sürece uzak olmayan bir gelecekte hastanelerde hakim bulmak çok zor hale gelecek.

Hekimlere küfür, hakaret, tehdit, sözlü ve fiziksel saldırıda bulunarak bu mesleği artık yapılamaz hale getirenlere ve onlara destek olanlara hakkım helal değildir.”

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP