DOLAR

16,4016$% 0.31

EURO

17,5885% 0.1

STERLİN

20,7175£% 0.34

GRAM ALTIN

976,30%0,40

ÇEYREK ALTIN

1.591,00%-0,19

BİTCOİN

480088฿%1.31243

a
  • Sağlık Ağı
  • Sendika
  • Beyaz Kod Durumunda Yapılacaklar Nelerdir? Hekimsen Avukatı Öykü Eşberk Yazdı..

Beyaz Kod Durumunda Yapılacaklar Nelerdir? Hekimsen Avukatı Öykü Eşberk Yazdı..

Beyaz Kod Nedir? Beyaz Kod Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir? Beyaz Kod Tutanağına Neler Yazılmalı? Hekimsen Avukatı Öykü Eşberk Yazdı.. Beyaz Kod hakkında tüm merak edilenler haberimizde

saglikagi.net
Beyaz Kod Durumunda Yapilacaklar Nelerdir Hekimsen Avukati Oyku Esberk Yazdi.. 740x389
google news

Beyaz Kod Nedir?

Beyaz kod; sağlık çalışanlarının sözel veya fiziksel şiddete maruz kaldığı durumlarda şiddeti önlemek için kullanılan acil durum yönetim aracıdır. Sağlık personeli sadece hakaret tehdit durumunda değil can güvenliğini tehdit eden her durumda beyaz koda başvurabilir.

Beyaz Kod Durumunda Yapılması Gerekenler

Öncelikle can güvenliğinizi sağladığınızdan ve tehlikeyi uzaklaştırdığınızdan emin olmalısınız. Bunun için, iç hatlardan “1111” i ya da telefonunuzdan “113” ü arayıp hastanenin güvenlik görevlilerini acilen bulunduğunuz yere çağırmalısınız. Daha sonra bulunduğunuz yerin kapısını kilitleyebilir ya da kendinizi güvenli bir yere alabilirsiniz. Tehlikenin geçtiğinden emin olduktan sonra yanınıza olaya şahit olan 2 tane hastane görevlisini de alarak “beyaz kod tutanağı” tutmalısınız. Bunu A4 kağıdına kendiniz tutabileceğiniz gibi, hastanenin verdiği beyaz kod formuna da doldurabilirsiniz.

 

Sonrasında www.hekimsen.org internet sitemiz üzerinden darp cebir butonuna basarak siterniz üzerinden başvuru yapmanız gerekiyor. Böylece HEKİMSEN adi süreçte de yanınızda oluyor, size hukuki destek sağlayıp bir avukatla iletişime geçmenizi sağlıyor.

 

Beyaz Kod Tutanağına Neler Yazılmalı?

En üste ortalar şekilde tutanaktır başlığı yazdıktan sonra durumu detaylarıyla açıklayan bir yazı yazmanız gerekmekte. Siz olayın heyecanıyla söylenilen sözlerden birkaçını duymamış olabilirsiniz yanınızdakilerden bu konuda destek almanız bizim için önemlidir. Tutanaktaki en önemli husus tehdit veya hakaret içeren kelimelerin tırnak içerisinde değiştirilmeden yazılmasıdır. Küfürleri ve tehditleri açık açık yazmalısınız. Kanun maddesi yazmanıza gerek yok, sadece olayı anlatmanız yeterlidir. ileride olası bir davada bu tutanaklara başvurulacak o yüzden içeriklerinin tam olduğundan emin olmalıyız. Bu tutanağı hastanenizdeki ilgili birime iletmeniz gerekmektedir.

Beyaz Kod Tutanağından Sonra Yapılması Gerekenler

Bulunduğunuz hastanedeki acile giderek iş kazası kodu girdirmelisiniz. Size giremeyeceklerini adli yaka olacağını söyleseler de ısrarcı olmalısınız. Vücudunuzda herhangi bir ekimoz, sıyrık, ezilme varsa mutlaka darp raporu almalısınız. Hasta bakamayacak durumdaysanız acil servis doktoru psikolojik açıdan kati rapor isterse psikiyatriye sevkinizi talep edebilirsiniz.

 

Polise Verilen İfadede Dikkat Edilecek Hususlar

Burası en önemli kısım! Beyaz kod tutanağında yazdığım ifadeyi aynen tekrarlayın. Hakaret veya tehdit içeren kelimelerin zapta geçtiğinden emin olun. İfadeniz sizin cümlelerinizle zapta geçmeli. Mutlaka uzaklaştırma kararı istediğinizi beyan edin. Eksik husus varsa polisten düzeltmesini rica edin sonra imzalayın. Polisteki ifadenizi imzalamadan önce mutlaka okuyun. Fail mahkeme karşısına çıktığında, hakim sizin polis ifadenizi dikkate alacak ve ona göre (aile ceza verecektir. Polise ifade verdikten sonra dosya savcıya intikal ediyor ve beklemeye başlıyorsunuz.

WhatsApp Image 2022 03 29 At 21.42.23 727x1024

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP