DOLAR

18,5741$% -0.06

EURO

18,5534% -0.05

STERLİN

21,3463£% -0.29

GRAM ALTIN

1.030,99%0,07

ÇEYREK ALTIN

1.682,00%0,29

BİTCOİN

377132฿%4.05915

a
Binance Üye Ol!
MXC Üye Ol!

Ailelere Kaygı Uyarısı

Uzman Psikolog Olcay Geçgel uyardı: "Ailelerin kendi kaygıları öğrencilerde başarısızlık duygusu ve ödevlere karşı dirençlere neden oluyor."
saglikagi.net
Ailelere Kaygı Uyarısı
google news

Okulların açılmasıyla beraber, yeni okula başlayan öğrencilerin ödev yapmama veya kaygılı davranmaları gözlemlenebiliyor. Okula yeni başlayan öğrencilerin davranış ve tutum değişiklikleri aileleri endişelendirebiliyor. Memorial Dicle Hastanesi Uzman Psikolog Olcay Geçgel, aile kaygısı ve ev içi başarısızlık gündemleri öğrencilere olumsuz etkileyerek okul içerisinde çocukların kaygılarına ve ödevlere karşı direnmelerine neden olduğunu söyledi.

Kaygı Sorunları

Uzman Psikolog Olcay Geçgel “Okulların eylül ayı itibariyle açılmasıyla kaygılı olabiliyorlar. Ailelerin çocuklara karşı ödev kısmına geçmeden önce çocukların okulda yaşadıkları kaygı olup olmadığını bilmeleri gerekiyor. Çocukların kaygılı olduğunu yada ödevlere karşı bir direnç gösterdiğinde çocuğun okulda başarısız bir duyguyla karşılaşıp karşılaşmadıklarını teyit etmek gerekiyor. Çocukların okula başladıkları yaşlarda rekabet, başarılı olabilme, ödül duyguları yeni yeni oluşmaya başladığı için, çocuklar ödevlerini yaptıklarında diğer arkadaşlarıyla kıyaslanabilir yada başarısız olabilirim endişesi oldukları için ödev yapmaya özen göstermeyebilir aksine direnç gösterirler. O yüzden çocukların böyle bir endişesi olup olmadığına, öğretmenin tutumu ve davranışına, diğer arkadaşlarıyla ilişkilerine bakılması gerekir. Bu nedenle ailelerin çocukların okul yaşamını bir adım daha yakında takip etmeleri fayda olacak” dedi.

Terapiler

Geçgel, “Çünkü ebeveynler çocukla birlikte iletişim kurarken kendi kaygılarını çocuğa yansıttıkları yada aile içerisindeki gündemde tuttukları için çocuklar bu anlamda çok iyi duygu okur yazarlıklarına sahipler. Bu nedenle ailenin okula karşı yaptıkları en ufak eleştiriler, çocuğun rekabet duygusu gelişirken başarısızlığına karşı yapılan eleştiriler daha çok gündemde tutulduğunu gözlemliyoruz. Bu anlamda da çocukların okula ve ödevlere karşı direnç gösterdiklerini görmüş oluyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Çocukluk Çağı Yağ ve Tuz Tüketimi

blank
blank