DOLAR

15,9590$% 0.46

EURO

16,9131% 0.57

STERLİN

20,0314£% 0.6

GRAM ALTIN

945,16%0,54

ÇEYREK ALTIN

1.533,00%0,26

BİTCOİN

481594฿%2.64085

a

2022 Mart – Nisan Bölge Hizmet Grupları (PDC)

Sağlık Bakanlığı 2022 Mart - Nisan Bölge Hizmet Grupları Yayınladı (PDC)

saglikagi.net
2022 Mart 8211 Nisan Bolge Hizmet Gruplari Yayinladi Pdc
google news

PDC Ne Demek? PDC Doluluk Oranı Nedir?

PDC, personel dağıtım cetveli ya da personel dağıtım cetveli listesi; bir sağlık tesisinde çalışması gereken personel sayılarını içeren tablodur.

PDC doluluk oranı; atamalar gerçekleştirilirken dikkate alınan orandır. Tabloda yer verilen 50 binden fazla sayıdaki PDC’ye atamalar; PDC’nin uygunluğuna yani doluluk oranına göre yapılır.

 

İlk atama, iller arası atama, KPSS ile atama ve alt bölge ataması da dahil olmak üzere bütün atamalar, personel dağıtım cetvelinin doluluk oranına göre yapılır. Örneğin bir ilçe hastanesinde, 5 PDC ayrılan herhangi bir branş doluysa, o hastaneye o branşta atama yapılmaz. Aynı branşta o hastaneye tekrar atama yapılabilmesi için, PDC’de kadro boşluğunun oluşması gerekir.

 

Bir PDC’nin dolu ya da boş olduğunu, yalnızca personel şubelerinde çalışan yetkililer görebilir. PDC’lerin dolu ya da boş olduğunun görülebildiği sistem, yetkilendirilmemiş kullanıcılara açık değildir.

 

Ancak bir miktar gecikmeli de olsa, sağlık personeli de bu verilere ulaşabilir ve takip ettiği PDC’nin doluluk oranını öğrenebilir. Her iki ayda bir kez, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Bölge Hizmet Grupları, PDC’lerin doluluk oranını gösterir.

 

Bölge Hizmet Grupları, söz konusu iki ayın ilk haftalarında yayınlanır. Yani örneğin 2022 Ocak-Şubat Bölge Hizmet Grupları, 2022 Ocak ayının ilk haftalarında yayınlanır. Böylece sağlık personeli, güncel PDC doluluk oranını takip edebilir.

 

PDC Fazlası Personel Ne Demek?(Personel Dağılım Cetveli)

PDC fazlası personel; bir birim için branş bazında ayrılan PDC sayısını aşan personele denir. Örneğin; bir hastanede 20 hemşire çalışması gerekirken 25 hemşire çalışıyorsa, 5 kişi PDC fazlası personel olarak isimlendirilir.

Personel dağıtım cetveliyle ilgili bütün uygulamalar ve PDC fazlası personelin akıbetiyle (başka illere gönderilip gönderilemeyeceği) ilgili uygulamalar, Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kapsamında düzenlenmiştir.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyen okurlarımız söz konusu yönetmeliği inceleyebilir ve PDC fazlası personel olmakla ilgili sorularını, Sağlık Ağı Forum üzerinden sağlık personellerine ve hukukçulara danışabilir.

 

Bölge Hizmet Grupları 2022

Uzman Tabip

Tabip

Uzman Diş Tabibi, Diş Tabibi, Eczacı

Ataması Sınav Yolu ile Yapılanlar

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP