DOLAR

18,6452$% 0.01

EURO

19,6449% 0.07

STERLİN

22,9021£% 0.27

GRAM ALTIN

1.076,83%-0,31

ÇEYREK ALTIN

1.751,00%0,00

BİTCOİN

316325฿%-0.00912

a

Yurt Yönetim Personeli Maaşı Ne Kadar? 2022

Türkiye genelinde Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne bağlı beş yüzden fazla öğrenci yurdu bulunur. Peki yurt yönetim memuru tam olarak nedir, ne iş yapar? Nasıl yurt yönetim memuru olunur ve yurt yönetim memuru maaşı 2022 yılında ne kadar?
saglikagi.net
Yurt Yönetim Personeli Maaşı Ne Kadar? 2022
google news

Yurtlarda düzenin sağlanabilmesi ve öğrencilerin rahat bir şekilde konaklayabilmesi için Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yurt yönetim personelleri istihdam edilir.  Yurt yönetim memurluğu, birçok lisans bölümünden başvuru kabul ettiği için bu unvanla yayınlanan personel alım ilanları, devlet memuru olmak isteyen ve farklı lisans bölümlerinden mezun olan kişiler tarafından ilgiyle takip edilir.

KYK Yurt Yönetim Memuru Kimdir?

Yurt yönetim memuru, görevlendirildiği devlet yurdunun düzenli ve güvenli bir şekilde işlemesi için çeşitli vazifeleri yerine getiren kişidir. Bu unvanla çalışan kişiler yurt müdürünün ve müdür yardımcısının olmadığı durumlarda müdüre vekalet etme sorumluluğu taşır.

Bir öğrenci yurdunun 7 gün 24 saat açık kalması ve öğrencilere sorunsuz şekilde konaklama hizmeti sağlaması gerekir. Bu nedenle bir yurdun işletilebilmesi için çok sayıda yurt yönetim memuruna ihtiyaç duyulur. Ayrıca istihdam edilen personelin nöbet sistemiyle çalışması gerekir. Çünkü her an yurtta bir güvenlik sorunu meydana gelebilir, bir öğrenci hasta olabilir ya da yemekhane hizmetlerinde bir sorun meydana gelebilir. Bu tür sorunlara idareci pozisyonundaki kişilerin hızlı bir şekilde müdahale edebilmesi gerekir.

Yurt Yönetim Personeli Maaşı Ne Kadar? 2022

Yurt Yönetim Memuru Ne İş Yapar?

Yurt yönetim memurları; personel işleri, satın alma işleri, eğitim birimi ve öğrenci işleri birimi olarak 4 birime ayrılır. Bu birimlerde çalışan yurt yönetim memurlarının vazifeleri şunlardır:

 • Yurda öğrenci kayıtlarını gerçekleştirmek ve çıkış yapan öğrencilerin kaydını silmek
 • Öğrencilerin izin işlemlerini yürütmek
 • Nöbet esnasında müdüre vekalet ederek yurdu yönetmek
 • Yurdun ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetlerin alımını gerçekleştirmek
 • Bakanlık tarafından yürütülen eğitim faaliyetlerini yurtta duyurmak ve gerçekleştirmek
 • İlgili yönetmelikte belirtilen yurt kurallarını çiğneyen öğrencileri tespit etmek ve gerekli işlemleri uygulamak
 • Yurtta görevli diğer memurların ve işçilerin puantaj kayıtlarını tutmak, nöbet çizelgelerini düzenlemek ve izin gibi işlemlerini gerçekleştirmek
 • Yurt müdürü ve müdür yardımcısı tarafından verilen diğer görevleri yerine getirmek.

Nasıl Yurt Yönetim Memuru Olunur?

Yurt yönetim memuru olmak için öncelikle Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından ilan edilen lisans kontenjanlarına uygun bir bölümden mezun olmak gerekir. Bu kontenjanlar her işe alım döneminde farklılık gösterebilir.

Örneğin son personel alımında erkek adaylar için;

 • 60 kişilik kontenjan çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, iktisat, işletme, maliye, ekonometri, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler ve insan kaynakları yönetimi bölümlerine,
 • 99 kişilik kontenjan heykel, resim, grafik, geleneksel Türk sanatları, seramik, fotoğraf, film tasarımı ve müzik bölümlerine,
 • 99 kişilik kontenjan sosyoloji, psikoloji, sosyal hizmetler ve turizm bölümlerine,
 • 30 kişilik kontenjan coğrafya, felsefe, fizik, istatistik, matematik, kimya, Türk dili ve edebiyatı, tarih, mütercim-tercümanlık, bilgi ve belge yönetimi bölümlerine,
 • 30 kişilik kontenjan ise lisans düzeyinde eğitim veren bütün bölümlere ayrılmıştır.

Son alım döneminde kadın adaylar için de benzer miktarda kontenjanlar ayrılmıştır.

Bu şart dışında adayların, KPSSP3 puan türünde en az 60 puana sahip olması ve kamu personeli olmak için genel şartları taşıması gerektiği bilinmektedir.

Yurt Yönetim Personeli Maaşı Ne Kadar? 2022

Yurt Yönetim Memurlarında Bulunması Gereken Özellikler

Yurt yönetim memuru olmak isteyen kişilerde şu özelliklerin bulunması gerekir:

 • Yoğun ve esnek çalışma saatlerine ayak uydurabilmek
 • Üniversite dönemindeki genç bireylerle çalışma konusunda istekli olmak
 • Gelişmiş iletişim ve öğrencileri dinleme yeteneği
 • Sorunları hızla tespit edip çözümleme becerisi
 • Kriz durumlarında soğukkanlı kalabilme ve kriz yönetimi becerisi

Yurt Yönetim Memuru Maaşı 2022

Yurt yönetim memurları genellikle sözleşmeli olarak istihdam edilir. Dolayısıyla yurt yönetim memurlarına maaşları, sözleşme ücreti esas alınarak ödenir. Bu ücret 2022 yılı Temmuz ayı itibarıyla göreve yeni başlayan yurt yönetim memurları için yaklaşık 7 bin 200 TL’dir. Ancak bu miktar, ay sonunda yurt yönetim memurlarının eline geçen maaş değildir.

Yurt Yönetim Personeli Maaşı Ne Kadar? 2022

Çünkü yurt yönetim memurları nöbet ücreti ve ek ödeme alır. İstihkaklar ve kesintiler hesap edildiğinde mesleğe yeni başlayan bir yurt yönetim personeli maaşı 2022 yılı Temmuz ayı itibarıyla 8 bin 500 TL’ye tekabül eder. Bu ücret kişinin hizmet yılı, medeni durumu, ailesi ve diğer kriterler esas alınmadan hesaplanan, tahmini ücrettir. Aile yardımı alan yurt yönetim memurlarının 2022 yılı ortalama maaşları 9 bin TL’dir.

Son dakika personel sağlık ve gündem gelişmelerini Sağlık Ağı ile kesintisiz takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (5)
blank

Sıradaki haber:

Uyarlanmış Aşılar Kovide Karşı Daha Etkili Olacak