DOLAR

17,8979$% -0.3

EURO

18,3025% -0.08

STERLİN

21,6426£% -0.37

GRAM ALTIN

1.032,59%0,14

ÇEYREK ALTIN

1.688,00%0,06

BİTCOİN

412943฿%-3.75939

a
Bitcoin ile nasıl para kazanılır?
Bitcoin ile nasıl para kazanılır?

Yurt Dışında Doktor Maaşları Ne Kadar? 2022

Doktorluk, dünyanın her yerinde saygın bir meslek olduğu için; bu mesleği yurt dışında icra eden hekimlerin maaşları bir hayli yüksektir.
saglikagi.net
Yurt Dışında Doktor Maaşları Ne Kadar? 2022
google news

Yurt dışı doktor maaşları, Türkiye’de çalışan doktorlar başta olmak üzere herkesin ilgisini çeker. Yurt dışında doktor maaşları, doktorluğun icra edildiği ülkenin şartlarına ve o ülkedeki eğitim kurumlarının kalitesine göre belirlenmekle birlikte aslında çok geniş bir aralıktadır. Örneğin, Kuzey Amerika’da yer alan Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi ülkelerde doktor maaşları ile Almanya’daki doktor maaşları kıyaslandığında, Almanya’daki doktor maaşlarının Amerika ve Kanada’ya göre çok düşük bir seviyede kaldığı söylenebilir.

 

Doktor Maaşının En Yüksek Olduğu Ülkeler Hangileri? Yurt Dışında Doktor Maaşları Ne Kadar? 2022

Yurt dışında doktorlara en yüksek maaşlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde verilir. ABD’yi yine Kuzey Amerika bölgesinden Kanada takip eder. Doktorlara en yüksek maaşların verildiği üçüncü ülke ise Avustralya’dır.

Avrupa’da ise doktorlara en yüksek maaşların verildiği ülke Hollanda’dır. Hollanda’yı Belçika, İrlanda, İngiltere, Fransa, İsviçre, Danimarka ve Almanya takip eder.

 

Amerika’da Doktor Maaşı 2022

Dünyada doktor maaşının en yüksek olduğu ülke, açık ara Amerika Birleşik Devletleri’dir. Amerika doktor maaşları 2022 yılında ZipRecruiter’a göre (Amerika’da faaliyet gösteren bir iş arama sitesi) 210 bin doların üzerindedir.

Bu ülkede pratisyen hekimlerin yıllık ortalama 250 bin Amerikan doları kazandığı tahmin edilir. Uzman hekimler ise yıllık 400 bin dolara kadar kazanabilir. Yine ZipRecruiter’a göre ülkede doktorların ulusal düzeyde kazandığı ücret yıllık en az 45 bin 500 dolardır.

Doktor maaşlarının her yıl ortalama %5 oranında arttığı Amerika’da en yüksek maaşı; ortopedi, KBB ve plastik cerrahi doktorları alır.

 

Kanada’da Doktor Maaşı

Kanada ekonomisi, ABD ekonomisi kadar büyük olmasa da bu ülke, dünyada doktor maaşlarının en yüksek olduğu ikinci ülkedir.

Kanada’da ulusal düzeyde uzman doktorların yıllık ortalama 350 bin ABD doları kazandığı tahmin edilir. Pratisyen hekimler için bu ücret, yıllık ortalama 275 bin Amerikan dolarıdır.

Kanada, tıpkı Amerika gibi eyaletle yönetilir ve Kanada’daki doktor maaşları, eyalete göre değişiklik gösterir. Doktorların yüksek ücret aldığı eyaletlerden bir tanesi olan Alberta’da bir doktor ortalama yıllık 375 bin Amerikan doları kazanırken, doktorların diğer eyaletlere kıyasla daha düşük maaş aldığı Nova Scotia eyaletinde, bir doktorun ortalama yıllık maaşı 260 bin Amerikan dolarıdır.

 

Avustralya Doktor Maaşı

Avustralya doktor maaşı 2022 yılında uzman hekimler için yıllık ortalama 275 bin Amerikan dolarıdır. Pratisyen hekimler ise yıllık ortalama 150 bin Amerikan doları kazanır.

Yurt dışı doktor maaşları listemizde öne çıkan ve dünyada doktorların en çok maaşı aldığı üçüncü ülke olan Avustralya’da nöroloji cerrahları, yıllık 450 bin Amerikan dolarına kadar kazanabilir.

Yurt Dışında Doktor Maaşları Ne Kadar? 2022

 

Hollanda Doktor Maaşları

Avrupa’da doktorlara en yüksek maaşların verildiği ülke olan Hollanda’da doktor maaşları, yıllık ortalama 125 bin Amerikan doları ile 275 bin Amerikan doları arasında değişir.

Hollanda doktor maaşları 2022 yılı itibarıyla oldukça yüksek olsa da Hollanda’da vergilerin, listemizdeki diğer ülkelere kıyasla daha yüksek olduğunu ve listemizde yer alan maaşların brüt (vergi öncesi) ücretler olduğunu hatırlatmamız gerekir. Hollanda’da çalışan bir doktorun eline geçen net ücret, vergi kesintileri sonrası burada yer verdiğimiz ücretin yarı oranına düşebilir.

 

Belçika Doktor Maaşı

Belçika doktor maaşı 2022 yılında, yıllık ortalama olarak 75 bin Amerikan doları ile 200 bin Amerikan doları arasındadır.

Belçika’da pratisyen hekimler ile uzman hekimler arasındaki maaş farkı yüksektir. Pratisyen hekimler, yıllık ortalama 75 bin Amerikan doları kazanırken uzman hekimler, yıllık ortalama 200 bin dolara yakın ücretler kazanır.

 

İsviçre’de Doktor Maaşları

Tıp alanındaki bilim insanlarıyla meşhur olan İsviçre’de doktor maaşları, yıllık ortalama 150 bin Amerikan doları ile 200 bin Amerikan doları arasındadır.

İsviçre’de en yüksek maaşı; beyin cerrahları, kalp uzmanları ve gastroenterologlar alır.

 

İngiltere’de Doktor Maaşları

Avrupa Birliği’nden ayrılmanın yarattığı ekonomik sorunlarla boğuşmayı sürdüren İngiltere’de doktor maaşları 2022 yılı itibarıyla (yıllık ortalama) 125 bin Amerikan doları ile 200 bin Amerikan doları arasındadır.

Stajyer doktorların yıllık ortalama 26 bin Pound (yaklaşık 35.500 Amerikan doları) kazandığı ülkede, uzman doktorların birçoğu yıllık 50 ile 75 bin Amerikan doları bandında maaş alır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
blank

Sıradaki haber:

Sağlık Personeli Sabit Ek Ödeme 2022 Güncel Ek Ödeme Miktarları