DOLAR

15,5459$% 0.43

EURO

16,2586% 0.78

STERLİN

19,1972£% 0.88

GRAM ALTIN

913,07%1,27

ÇEYREK ALTIN

1.502,00%0,60

BİTCOİN

462110฿%-3.2951

a

Yurt Dışı Sağlık Personeli Alımı 2022 Sağlık Bakanlığı Yurt Dışı Sağlık Personeli Görevlendirme

Bu yazımızda, “2022 yılında yurt dışında nasıl sağlık personeli olunur?” sorusunun yanıtını ve yurt dışında çalışarak ne kadar maaş alabileceğinize dair bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

saglikagi.net
Yurt Disinda Saglik Personeli Olarak Nasil Olunur Saglik Bakanligi Yurt Disi Gorevlendirme 2022 740x420
google news

Yurt dışında sağlık personeli olmak için iki farklı alternatif var. Birinci alternatif, Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışırken yurt dışında görevlendirilmekken ikinci alternatif ise denklik işlemlerini tamamlayarak yurt dışındaki bir kurumda iş bulmak…

 

Sağlık Bakanlığı Yurt Dışı Sağlık Personeli Görevlendirme

Zaten Sağlık Bakanlığında çalışmakta olan personel için 2022 yılında yurt dışında sağlık personeli olmanın en kolay yolu, Bakanlık bünyesinde yurt dışı görevlendirmedir. Bu yöntemle sağlık personeli hem mevcut işini terk etmemiş olur hem de yurt dışında çalışma şansı elde edebilir.

 

Yurt dışı görevlendirmeleri, Bakanlığın ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirildiği için, ihtiyaç olması durumunda uzatılabilir. Yurt dışına görevli personelin görev süresinin uzatılması talebine Yurt Dışı Sağlık Tesisleri Görev Talep Değerlendirme Komisyonu tarafından da onay verilmelidir.

 

Sağlık Bakanlığı Yurt Dışı Sağlık Personeli Görevlendirme Şartları

Sağlık Bakanlığı bünyesindeki yurt dışı sağlık tesislerinde görev almak isteyen personelin şu şartları taşıması gerekir:

 1. Personel, halihazırda çalışmaya devam ettiği kurumda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/ A maddesi kapsamında çalışıyor olmalı ve branş bazında yalnız olmamalıdır.
 2. Adayın, başvuru yaptığı branşta en az 3 yıl deneyim sahibi olması gerekir.
 3. Aday, başvuru yapılan branşın gerektirdiği eğitim belgelerine ve sertifikalara sahip olmalıdır. (Bu maddeyi özellikle yoğun bakım, acil servis, diyaliz, ameliyathane gibi birimlerde görev almak isteyen adayların dikkate alması gerekir.)
 4. Yoğun bakım, acil servis, diyaliz, ameliyathane gibi birimlerde görev almayı düşünen adayın, 40 yaşından büyük olmaması gerekir.
 5. Diğer sağlık hizmetleri sınıfından başvuru yapmayı düşünen adayın, 45 yaşından büyük olmaması gerekir.

Sağlık Bakanlığı, yurt dışı görevlendirmeleri için yayınladığı ilanlarda, farklı şartlar da isteyebilmektedir. Bu nedenle güncel ilan duyuruları adaylar tarafından titizlikle incelenmelidir.

 

Sağlık Bakanlığı Yurt Dışı Görevlendirme Başvurusu

Sağlık Bakanlığı bünyesinde yurt dışında görev yapmak isteyen adayların, Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü internet sitesini yakından takip etmesi gerekir.

Belirli dönemlerde Bakanlık tarafından yurt dışında görevlendirmek üzere personel alımı ilanına çıkılır ve bu alım ilanını, koordinasyonu gerçekleştiren birim olan Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü (KHGM) tarafından yayınlanır.

 

Adayların, yayınlanan ilanın ekinde yer alan “Yurt Dışı Sağlık Tesislerinde Görev Talep” başlıklı başvuru formunu, eksiksiz olarak doldurması ve KHGM ilanında belirtilen birime, belirtilen başvuru tarihleri içinde teslim etmesi gerekir.

Pexels Anna Shvets 4769130 683x1024

 

Yurt Dışı Görevlendirme Başvurusunun Değerlendirilmesi

Değerlendirme; Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan Yurt Dışı Sağlık Tesisleri Görev Talep Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılır.

Bu komisyonda, 7 farklı daire başkanlığından ve genel müdürlükten temsilci yer alır. Aday şartları taşıyorsa, tayinleri KHGM tarafından gerçekleştirilir.

 

Yurt Dışında Sağlıkçı Olarak İş Bulmak

Yurt dışında sağlık personeli olarak çalışmanın bir diğer yolu da çalışılmak istenen ülkede denklik işlemlerini tamamlamak ve iş bulmaktır.

Adayın denklik süreci, denklik alınmak istenen ülkeye göre kimi zaman çok zor, kimi zaman ise kolay olabilir. Denklik sürecinin zorluğu, ülkeden ülkeye değişir ancak genel olarak doktorlar için denklik süreci, diğer branşlardaki sağlık personeline kıyasla çok daha zordur.

 

Yurt dışında denklik almak ve çalışmak isteyen sağlık personeli, öncelikle gitmek istediği ülkeyi ve o ülkedeki denklik sürecini araştırmalıdır. Denklik işlemlerini tamamlayan personel, global iş sitesi Linkedin başta olmak üzere o ülkedeki yerel iş arama sitelerini kullanarak, yurt dışı iş başvurusunu gerçekleştirebilir.

Örneğin Almanya’daki ünlü iş bulma siteleri; indeed.de, stepstone.de ve monster.de’dir. Almanya’da akademik kariyer düşünenler, akademisyenler için iş arama sitesi olan academic.de sitesine göz atabilir.

 

Yurt dışı sağlık personeli maaşları ne kadar?

Sağlık Bakanlığı tarafından yurt dışı görevlendirmesi yapılan personelin Türkiye’deki maaş ödemeleri devam eder. Personel ayrıca, yurt dışında bulunduğu süre boyunca dolar üzerinden ek olarak ödeme alır.

Bu ödemeler, 31019 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan cetvele göre gerçekleşir ve aylık olarak değerlendirildiğinde; 2600 dolar ile 3400 dolar arasındadır.

 

Denklik alarak ve yurt dışında iş bularak mesleğini sürdüren sağlık personelinin maaşları ise branşlarına göre ve çalıştıkları ülkeye göre, geniş bir çerçevede belirlenir. Yurt dışındaki doktor ve sağlık personelinin 2022 maaşları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için bu konu hakkında hazırladığımız haberlerimize göz atabilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
 • blank
  şakır
  4 ay önce
  0 1

  hoca yanlış haber yapıyorsun yeni giden arkadaşların maaşı öğrenim düzeyi kadro derece ile farklı olabilir 1700-1900 euro alanda var 1800-2005 dolar Alanda var o yüzden 3400 doları yardımcı sağlık personeline vermezler 2600 dolar da vermezler