DOLAR

16,7629$% 0.36

EURO

17,4402% -0.52

STERLİN

20,1285£% -1.18

GRAM ALTIN

966,23%-0,36

ÇEYREK ALTIN

1.583,00%-0,68

BİTCOİN

323713฿%0.9275

a

Yaza Başlarken “Klima Hastalığına” Dikkat Uyarısı!

Kavurucu sıcaklıklara tepki olarak çalışmaya başlayan klimalar tehlike arz ediyor.
saglikagi.net
Yaza Başlarken “Klima Hastalığına” Dikkat Uyarısı!
google news

Kavurucu sıcaklıklara tepki olarak çalışmaya başlayan klimalar tehlike arz ediyor. ‘Klima hastalığı’ olarak da bilinen lejyoner hastalıklarından korunmak için klima sistemlerinin kullanılmasına dikkat çeken Sodexo Bütünleştirici Servis Yönetimi Hizmetler Teknik Direktörü Murat Özberk, “Lejyonella hastalığını önlemek için bakterilerin gelişebileceği koşullar. HVAC ve sıhhi tesisat gibi sistemlerde gerekli temizlik ve bakım prosedürleri ile önlenmelidir. Yazın yaklaşması ile birlikte özellikle klima bakımlarının ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Halsizlik, yorgunluk gibi diğer semptomların yanı sıra titreme, ateş ve nefes darlığı gibi semptomlara da neden olabilen lejyoner hastalığı, tipik olarak yaz ve bahar aylarında ortaya çıkar ve genellikle “iklim hastalığı” olarak bilinen rahatsızlığıyla anılır. Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Teknik Hizmetler Direktörü Murat Özberk, hastalığın minik su damlacıklarının yapıların havasına solunmasıyla bulaştığını belirterek,

“Bu durumla mücadelede en etkili yöntem, sistemi son derece yüksek sıcaklıkta temizlemektir. birkaç günde bir belirli zamanlarda su, ayrıca ozonlama, klorlama ve yoğun UV ışınlarının kullanılması gerekir. İşletmede Lejyonella eliminasyon programları uygulanmalıdır. Özellikle fabrikalar, işyerleri ve alışveriş merkezleri gibi yoğun ortamlarda klimaların düzenli ve planlı bakımları şarttır. Sodexo olarak tüm iş ortaklarımız için bu kontrolleri yapma geleneği vardır. Gerekli önlemleri alıyoruz.”

Klimalardaki kiri nasıl temizleyebilirsiniz?

  • En az altı ayda bir klimanızın dış ve iç ünitesinin toz ve kirden arındırılması için malzemeye zarar vermeyen bir ürünle temizlenmesi gerekir.
  • Uzun süre kapalı kalan soğutma kulesini yeniden çalıştırmadan önce, öncelikle kapsamlı bir temizlik yapılması şarttır. Su ile dolup taşan sistem bir bakterisit kullanılarak temizlenmelidir. Bu adımlar izlenerek fanlar etkinleştirilmelidir.

Kullanımda olan soğutma kuleleri, soğutma sistemindeki tortu ve kalıntıları gidermek için yılda en az bir kez mekanik ve kimyasal olarak temizlenmelidir. Soğutma kulesi sisteminin bakımı temiz ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Görsel inceleme yoluyla, herhangi bir organik madde, kir veya kalıntı olmadığından emin olmak için özen gösterilmesi gerekir. Damla tutucular düzenli olarak temizlenmeli ve eskileri değiştirilmelidir.

HaberlerAnkara

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

20 Mayıs Koronavirüs Tablosu Paylaşıldı mı, Vaka ve Vefat Sayısı Kaç?

Whatsapp İhbar Hattı