DOLAR

18,6287$% -0.04

EURO

19,7043% 0.33

STERLİN

22,9790£% 0.35

GRAM ALTIN

1.080,06%0,29

ÇEYREK ALTIN

1.755,00%0,06

BİTCOİN

322500฿%1.75807

a

Van’da Alerjik Hastalığı Olanlara Uyarı

Van'da yazın başlamasıyla birlikte özellikle kavak ağaçlarından polenlerin yayılması, alerjik hastalıkları olanları tehdit ediyor.
saglikagi.net
Van’da Alerjik Hastalığı Olanlara Uyarı
google news

 

Van’da kavak ağacının fazlalığı sebebiyle şehir merkezine polen yağıyor. Kavak ağaçlarından yayılan polenler sakinlerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor, alerjik hastalığı olan vatandaşlar ise dışarı çıkamıyor. Uzmanlar polenlerin yoğunluğunu artırdığı bu dönemlerde özellikle saman nezlesi ‘alerjik rinit’, göz nezlesi ‘alerjik konjonktivit’ ve astımı olan hastaların uzun süre dışarıya çıkmamasını öneriyor.

 

blank

“Polenler, alerjik şikayetleri artırabilir”

Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Dr. Ali Can, bu ayda polenlerin havada yoğun olarak bulunduğunu anımsattı. Saman ve göz nezlesi olanlar ile astımı olan hastaların bu mevsimde uzun süre dışarıda kalmamaları gerektiğini ifade eden Dr. Can, “Bu hasta grubu uzun süre dışarıda kalmak zorunda kalıyorsa, eve geldikten sonra kıyafetlerini hızlıca çamaşır makinesine atıp yıkamalı ve duş almalıdırlar. Çünkü vücuda yapışan polenler, alerjik şikayetlerini artırabilirler. Hastaların çamaşırlarını dışarıda kurutmamaları gerekiyor. Çamaşırlara yapışan polenler yine şikayetlerini artırabilir. Araç kullanıyorlarsa polen fitrelerini zamanında değiştirmeleri lazımdır” dedi.

 

“Evlerini sabah havalandırmasınlar”

Dr. Can şunları söyledi: “Sabah 06.00 ile 07.00 saatlerinde polen yoğunluğu artmaktadır. Bu yoğunluk çoğu zaman öğleye kadar sürmektedir. Bu durumda sabah havalandırılan eve polen dolmakta ve hastaların şikayetini artırmaktadır. Bunun dışında hastalar; alerji ilaçları, burun spreyleri ve göz damlaları kullanılabilir. Bu durumu haplara göre nispeten daha kalıcı çözdüğümüz aşı tedavileri var. Hastalar hem ilaç hem de aşı tedavisinden fayda görmektedirler.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

TBMM Sağlık Komisyonunda Konuşan CHP’li Emir: “Anayasa Mahkemesi’ne Götüreceğiz”