DOLAR

18,6469$% 0.04

EURO

19,6896% -0.01

STERLİN

22,8822£% 0.23

GRAM ALTIN

1.079,28%0,71

ÇEYREK ALTIN

1.762,00%0,51

BİTCOİN

321617฿%2.34077

a

Üniversite Sınavı (YKS) Kaygı Belirtileri

Uzman Psikolog Beste Çokaygil, yaklaşan üniversite sınavıyla ilgili kaygı gibi psikolojik sorunlara değindi.
saglikagi.net
Üniversite Sınavı (YKS) Kaygı Belirtileri
google news

Çokaygil anne ve babaları uyardı.

Uzman Psikolog Çokaygil, “Kaygı zaman zaman hepimizin hayatında oluşan kaçınılmaz bir duygudur. Sınav tarihinin yaklaşmasıyla beraber gençlerde de sınav kaygısı artmaya başladı. Sınav kaygısı, öğrenilen bilgilerin sınav esnasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olabilir. Bu da başarının düşmesine yol açabilir” sözleriyle anne babaları uyardı.

 

 

Üniversite Sınavı (YKS) Kaygı Belirtileri

 

“Herkeste farklı belirtilerle ortaya çıkar.”

Psikolog Çokaygil, “Sınav kaygısının belirtileri her çocukta farklı özellikler gösterir. Örneğin daha sakin, içe kapanık olan gençlerde anlaşılmayabilir. Genç, bu kaygısını kendi içinde yaşar ve kimseye belli etmez. Başka gençlerde bu daha öfkeli ve hırçın bir şekilde ortaya çıkarabilir. Sınav kaygısı, duygusal, fiziksel ve davranışsal belirtiler olarak ortaya çıkıyor. Sürekli tedirgin olma, endişeli olma hali, depresif ruh hali, sürekli ağlama gibi belirtilerle kendini belli edebiliyor” diye konuştu.

Üniversite Sınavı (YKS) Kaygı Belirtileri

“Uzmanından yardım alınmalı.”

 

Uzman Psikolog Çokaygil, “Sınavın yaklaştığı süre içerisinde bu belirtilerde artış görüyorlarsa ve gencin duygu ve davranışlarında tutarsızlıklar görüyorlarsa mutlaka bir uzmandan yardım almalarını öneririm. Aileler de sınav sürecinin belirsiz olmasıyla birlikte öğrenciler kadar etkileniyor. Ebeveynler de maalesef bu süreci stresli ve oldukça kaygılı geçiriyor. Bu süreci kontrol altına alabilmek için çocukların okul ve sınav sürecini mümkün olduğu kadar denetlemeye çalışıyorlar. Özellikle ailelerin korkularını, kaygılarını mümkün olduğunca çocuklarına yansıtmamaları ve mümkün olduğunca yıkıcı değil, yapıcı bir yaklaşımla iletişim kurmaları gerekiyor.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Sigara Fiyatları 2022