DOLAR

15,9752$% 0.21

EURO

16,8119% 0.65

STERLİN

19,8626£% 0.86

GRAM ALTIN

930,84%0,09

ÇEYREK ALTIN

1.525,00%-0,26

BİTCOİN

466372฿%-2.02747

a
  • Sağlık Ağı
  • Gündem
  • Ücret Kesme Cezası Nedir? Nasıl Uygulanır? Ücret Kesme Cezasında Azami Sınır Nedir?

Ücret Kesme Cezası Nedir? Nasıl Uygulanır? Ücret Kesme Cezasında Azami Sınır Nedir?

4857 sayılı İş Kanunu'nun 38. Maddesiyle belirlenen ücret kesme cezası, pek çok çalışanın başına gelebilecek durumlardan bir tanesidir. Peki ücret kesme cezası nasıl uygulanır? Ücret kesme cezasında azami sınır nedir? Tüm merak edilenleri haberimizde derledik.

saglikagi.net
Ucret Kesme Cezasi Nedir Nasil Uygulanir Ucret Kesme Cezasinda Azami Sinir Nedir 740x420
google news

Ücret Kesme Cezası

4857 sayılı Kanun’u ile belirlenen ücret kesme cezası, işverenin işçiye disiplinden kaynaklanan sorunlar sonucunda uyguladığı kesintileri kapsamaktadır.

 

Ücret Kesme Cezasında Azami Sınır Nedir?

İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez.

İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.

 

Ücret Kesme Cezası Nasıl Uygulanır?

Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye’de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi  temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı çıkarılacak bir yönetmelikte gösterilir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP