DOLAR

18,6452$% 0.01

EURO

19,6449% 0.07

STERLİN

22,9021£% 0.27

GRAM ALTIN

1.076,83%-0,31

ÇEYREK ALTIN

1.751,00%0,00

BİTCOİN

316280฿%-0.13708

a

Türkiye’de Eğitim Aldı, Ülkesine Şifa Götürecek

21 yaşındaki Gine Bissau'lu Mama Samba Djalo, sağlık imkanlarının kısıtlı olduğu ülkesine şifa götürmek için Türkiye'de tıp eğitimi alıyor.
saglikagi.net
Türkiye’de Eğitim Aldı, Ülkesine Şifa Götürecek
google news

Batı Afrika ülkesi olan Gine Bissau’lu Mama Samba Djalo, ailesinin maddi imkanlarının yetersiz olması nedeniyle hayalini kendi ülkesinde gerçekleştiremiyordu. Çocukluğundan beri yurt dışında okuma hayali kuran Djalo, Türkiye Diyanet Vakfı sayesinde lise eğitimini Türkiye’de almaya hak kazandı.

Şifa Götürmek İçin Tıp Fakültesini Kazandı

15 yaşında ailesinden ayrılan Djalo, Sivas Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesindeki eğitimini başarıyla tamamlayıp Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni tam burslu kazandı. Fakültenin 2. sınıf öğrencisi Djalo, müslüman ülke olması ve imkanlarının gelişmişliğinden dolayı babasının Avrupa’dan ziyade Türkiye’yi seçmesini arzuladığını söyledi.

Djalo, ülkemizdeki eğitim imkanlarının, kendi ülkesine kıyasla çok daha iyi olduğunu ve çok mutlu olduğunu dile getirdi. Doktor olduktan sonra ülkesinde ihtiyacı bulunanlara fayda sağlamak istediğini anlatan Djalo, şöyle konuştu: “Burada aldığım güzel eğitimle ülkeme döneceğim. Orda ihtiyacı olan bir sürü insan var. Kanser olanlar için ülkemde pek tedavi imkanı bulunmadığı için insanlar ölüyor. Oradaki insanların iyi eğitilmiş doktorlara kesinlikle çok ihtiyacı var. Bunu bildiğim için de daha çok gayret gösteriyorum.”

Türkiye’de yabancılık çekmiyorum.

Djalo, ülkesinin sağlık alanında ilerlemesi için katkı sunacağını söyledi. Genç, “Hedefim genel cerrah olmak. Çünkü ülkemde kanser hastalarını şifa götürmek için için doktor sayısı yetersiz. Şimdilik böyle düşünüyorum ama ileride ne olacağımı ben de bilmiyorum. Ne olacağım, nerede daha başarılı olacağım, kliniğe geçtikten sonra belli olacak.” dedi.

Djalo, Türkiye’de mutlu olduğunu belirterek, “Çok güzel bir memleket, eğitimli bir ülke, milleti de bilinçli. İnsanları yardımsever. Burada kendimi hiç yabancı hissetmiyorum. Arkadaşlarım, çevrem, hocalarım, bir derdim olduğunda çok destek oluyor. Ülkemde olmamanın farkını hissetmeyecek kadar bana destek çıkıyorlar. Ülkeme şifa götüreceğim” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

2 Yıllık Önü Açık Bölümler 2022