DOLAR

18,6410$% 0.03

EURO

19,6251% 0.02

STERLİN

22,8873£% 0.24

GRAM ALTIN

1.079,96%-0,02

ÇEYREK ALTIN

1.753,00%-0,11

BİTCOİN

316787฿%-0.94053

a

Türk Nöroloji Derneği “Beynine Sağlık” Kampanyasını Başlattı

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu, bu yıl beyin sağlığı konusunda farkındalık oluşturmak için çeşitli etkinlikler yapacaklarını duyurdu.
saglikagi.net
Türk Nöroloji Derneği “Beynine Sağlık” Kampanyasını Başlattı
google news

Topçuoğlu, bu yıl Türkiye genelinde insanları bilgilendirmek amacıyla “Beynine Sağlık” kampanyasını başlattıklarını söyledi.  Dünya Nöroloji Dernekleri Federasyonu(WFN), 22 Temmuz Dünya Beyin Günü dolayısıyla bu yıl, günün temasını “Bütüncül beyin sağlığı, herkes için” olarak belirledi.

Topçuoğlu, etkinlikler kapsamında “beyin sağlığımızı korumak için 5 yöntem”, “inme, migren, Parkinson, Alzaymır, Multipl Skleroz (MS) ve epilepsi gibi nörolojik hastalıklarda mutlaka nöroloji uzmanına gidilmeli” mesajının verildiği iki tanıtım filminin hazırlandığını, illerde belediyeler iş birliğinde dijital ekranlarda yer alacağını aktardı.

Beyin Sağlığı Verileri

Dünyada migren ile yaşayan kişi sayısının milyar olarak ifade ediliyor. Demans, epilepsi, inme, Parkinson ile mücadele edenlerin sayısının da milyonlarla ifade edildiği bildirildi. Topçuoğlu, bu hastalıkların engellenebileceğini söyledi.

50 milyon epilepsi hastasının yaklaşık yüzde 80’i düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşıyor. Topçuoğlu, herkesin beyin sağlığıyla ilgili eğitim ve kaynaklara eşit imkanlarda erişebilmesi gerektiğini söyledi.

Beyin hastalıklarına karşı toptan bir iyileştirme kampanyasına başlamalıyız.

Prof. Dr. Topçuoğlu, nöroloji uzmanlarının bilimsel ilkeler temelinde yetiştirilmesi ve sayılarının artırılmasının önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Nörolojik hastalıklar kişinin yaşamının her alanını etkilemekte ve bireye, topluma, ulusa ve dünyaya ciddi derecede yüksek bir ekonomik yük getirmektedir. Beyin sağlığı için ulaşılması gereken minimum hedefler ‘yeterince fiziksel aktivite’, ‘sosyal katılım’, ‘sağlıklı uyku’, ‘bol miktarda meyve ve sebze ile beslenme’, ‘nefesi temiz havada alma’ ve ‘temiz suya erişim’ olarak sıralanabilir.

Kan basıncı, kan şekeri, lipidler ve kilo yüksekliği, stres ile görme ve işitme yetersizliği gibi risk faktörlerinin tespit ve sıkı kontrolü esas olmalıdır. Beyin hastalıklarının tarama, erken ve çağdaş teşhis ve tedavisi ile bakım için tam ve hızlı erişim sağlanmış olmalıdır. Artan beyin hastalıkları yüküyle mücadele etmek için sayılan toplum ve sağlık hizmetlerine yatırım yapmalı, toptan bir iyileştirme kampanyasına başlamalıyız.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Kayıp Hemşire 40 Gündür Bulunamadı