DOLAR

15,9590$% 0.46

EURO

16,9131% 0.57

STERLİN

20,0314£% 0.6

GRAM ALTIN

945,16%0,54

ÇEYREK ALTIN

1.533,00%0,26

BİTCOİN

481594฿%2.64085

a
  • Sağlık Ağı
  • Gündem
  • Türk Hemşireler Derneği Başkanı Özbaş: “Hekim ve Diğerleri” Dışlanmış Hissettiren Bir Söylem

Türk Hemşireler Derneği Başkanı Özbaş: “Hekim ve Diğerleri” Dışlanmış Hissettiren Bir Söylem

Türk Hemşireler Derneği Başkanı Özbaş, "Hekim maaş düzenlemesini bir grup bunu sanki diğer sağlık çalışanları tepki gösterdi de onun için çekildi gibi lanse ettiler. Bizim tepki göstermediğimiz hiçbir konu dikkate alınmadı da burada tepki gösterdik diye mi iyileştirme geri çekildi?" dedi.

saglikagi.net
Turk Hemsireler Dernegi Baskani Ozbas
google news

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen aralık ayında, “Doktorlara 2 bin 500 ile 5 bin TL arasında zam yapacağız” demiş; hakimlere yapılacak zam için TBMM’de görüşülen torba yasaya bir eklenmişti. Ancak diğer sağlık çalışanlarını kapsamadığı için tartışmalara neden olan bu düzenleme daha sonra geri çekilmişti.

 

“39 SAĞLIK MENSUBUNU DIŞLANMIŞ HİSSETTİREN BİR SÖYLEM”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen aralık ayında hekimlerin maaşına zam yapılacağı müjdesini verdi. Ancak düzenlemenin sağlık çalışanlarının tamamını kapsamaması tartışmalara neden oldu ve düzenleme geri çekildi. Sağlık Bakanı Koca, son olarak, “Hekimler de hakimler gibi korunacak” dedi.

 

Türk Hemşireler Derneği Başkanı Azize Atlı Özbaş, yetkililerin yaptığı açıklamaların sağlık çalışanlarına kendilerini dışlanmış hissettirdiğini belirterek, “Eğitimimiz boyunca sağlığın ekip işi olduğunu öğrendik. Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlı 39 sağlık meslek mensubu var; hepsini dışlanmış hissettiren, ötekileştirilmiş hissettiren bir söylem” dedi.

 

“HEKİMLER VE DİĞERLERİ SÖYLEMİNE TEPKİ GÖSTERİYORLAR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen çarşamba günü yaptığı açıklamada da sağlık çalışanlarının özlük hakları ve sağlıkta şiddet konusunda yeni adımlar atılacağını belirterek, “Hekimler de hakimler gibi korunacak” demişti. Sağlık çalışanları ise Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık alanında tanımlı 39 meslek olduğunu vurgulayarak, “hekimler ve diğerleri” söylemine tepki gösteriyor.

Türk Hemşireler Derneği Başkanı Azize Atlı Özbaş, yetkililerin açıklamalarını ve zam düzenlemesini ANKA Haber Ajansı’na değerlendirdi. Özbaş, sağlığın bir ekip işi olduğunu belirterek, yapılan açıklamaların sağlık çalışanlarına kendilerini ötekileştirilmiş hissettirdiğini vurguladı. Özbaş, şunları söyledi:

 

“ÖTEKİLEŞTİRİLMİŞ HİSSETTİRİYOR”

“Biz hemşireler, bütün eğitimimiz boyunca sağlığın bir ekip işi olduğunu öğrendik. Hocalarımız da ekip iş birliği içinde çalışacak özelliği olan hemşireler yetiştirmek için ders müfredatına bunu entegre ettiler; bu şekilde mesajlarla yetiştik. Sağlık camiasındaki herkes de bunu bilir. Uzun yıllardır var olan ama son zamanlarda ayyuka çıkan ayrıştırıcı bir dil, ‘hekim ve diğerleri’ dili ve yaklaşımı, Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlı 39 sağlık meslek mensubu var, hepsini dışlanmış hissettiren, ötekileştirilmiş hissettiren bir söylem.

Biz bu söylemi sık sık Sağlık Bakanı’ndan da duyuyoruz, diğer yetkililerden de duyuyoruz ama biz bu söylemi kabul etmiyoruz. Sağlık Bakanı’nın yaptığı açıklamaya, ‘diğer sağlık çalışanları’ dedikleri grubu dahil etmesi gerektiğini ve dahil edeceğini düşünüyoruz.

Bu ayrıştırıcı dil ve yaklaşım, çok etik değil, doğru değil, gerçeği yansıtmıyor ve sağlık ekibinin çok büyük bir bölümünü dışarıda bırakıyor ve ötekileştirmiş hissettiriyor.

 

“TEPKİ GÖSTERDİĞİMİZ HİÇBİR KONU DİKKATE ALINMADI DA BU MU ALINDI”

Zam düzenlemesinin hemşirelerin tepkileri üzerine değiştirilmediğini söyleyen Özbaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu zam düzenlemesi, tepkiler üzerine geri çekilmedi ve sağlık ekibi arasındaki uyumu, iş barışını bozmak için kullanıldı. Hala kullanılıyor, bu işe yaradı. Bizim hastanelerimiz ve sağlık sistemimizde çok ciddi bir şekilde bozulmuş iş barışı var.

 

İş barışının bozulması, sağlık ekibinin arasında çatışma yaşanması da hem sağlık çalışanına hem sağlık kurumuna hem de hizmet alan hastaya, hasta güvenliğinin sağlanması gibi çok temel amaçlara da zarar veren bir durum. Mutlaka bu çatışmanın dindirilmesi ve bozulan iş barışının yeniden sağlanması gerekiyor.

 

Çeşitli örgütler açıklamalar yaptılar, Sağlık Bakanlığı ile de ilgili ya da mevzuatın neleri gerektirdiği ve neden bu düzenlemenin geri çekildiğiyle ilgili. Zaten apar topar yapılan bir düzenleme oldu. Pek çok açıdan sıkıntıları barındırdı.

 

Çalışan hekimden emekli bir hekimin daha fazla kazanmasını içerdiği için, çalışan hekim bulmakta zorlanılacağı gibi pek çok özellik olduğu için geri çekildi. Ama bir grup bunu sanki diğer sağlık çalışanları tepki gösterdi de onun için çekildi gibi lanse ettiler. Bizler pek çok konuya tepki gösterdik. Bizim tepki göstermediğimiz hiçbir konu dikkate alınmadı da burada tepki gösterdik diye mi iyileştirme gerçekleştirildi?

Bunun çok gerçekçi olmadığını da herkes biliyor ama bir şekilde sağlık çalışanlarının arasındaki çatışmadan beslenen ve körükleyen bir grup var.”(Anka Haber)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP