DOLAR

15,9767$% 0.22

EURO

16,7894% 0.52

STERLİN

19,8258£% 0.67

GRAM ALTIN

929,60%-0,05

ÇEYREK ALTIN

1.524,00%-0,39

BİTCOİN

465341฿%-2.35598

a

Türk Hemşireler Derneği Alan Dışı Atamalar Hakkında Basın Bildirisi

Türk Hemşireler Derneği ve pek çok hemşirelik derneğinden alan dışı atamalar hakkında basın bildirisi yayımlandı.

saglikagi.net
Turk Hemsireler Dernegi Alan Disi Atamalar Hakkinda Basin Bildirisi
google news

Nitelikli hemşirelik bakımı ancak nitelikli hemşirelik eğitimi ile mümkündür. Sadece iyi eğitim almış bir hemşire, topluma istendik ve güvenli kaliteli hemşirelik bakım hizmeti sunabilir. Ülkemizde, hemşirelik mesleği dört yıllık yoğun ve kapsamlı bir üniversite eğitim programı sonrasında kazanılmaktadır. Ancak özellikle son yıllarda hemşirelik eğitiminde gözle görünür biçimde ciddi sorunlar yaşanmaktadır.

 

Üniversitelerin hemşirelik programlarında, hemşire olmayan, hemşirelik eğitimi almamış, hemşirelik mesleğinin felsefesini bilmeyen, kimliğini taşımayan akademisyenlerin yer aldığına ve hemşire olmayan kişilerin öğrencilere hemşirelik öğretmeye kalktığına sıklıkla tanıklık etmekteyiz. Hatta hemşirelik programlarının öğretim üyesi ilanları mesleğin sahibi  olan akademisyen hemşirelerin bu pozisyonlara başvurmasını engelleyecek şekilde, alan dışı akademisyenlere özel düzenleme yapılarak çıkarılmaktadır. Bu ilanlara klinisyen ve akademisyen hemşireler olarak pek çok kez şahit olduk, tepki gösterdik, yapıla:, yanlı, anlatma, düzeltmeye çalıştık.

 

Maalesef bu yanlış uygulama, 30.12.2021 tarihli Adıyaman Üniversitesi Öğretim Eleman, Alanına ilişkin ilan Be de devam etmekte. Söz konusu ilanda, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Halk sağlığı , Hemşireliği alanına “Tıp Fakültesi mezunu olmak” koşulu ile öğretim görevlisi kadrosu açılmış hemşirelik alanlarında uzmanlaşmış hemşire akademisyenlerin bu kadrolara başvurmaları engellenmiştir. Her iki meslek grubu da hasta yararına çalışıyor olsa da, hemşirelik ve hekimlik farklı meslek dallarıdır. Hemşirelik bakım hizmetini yürütürken, hekim tedavi hizmeti sunmaktadır. Dahası ilan edilen iki kadroya evli bir çift başvurmuş ve sınav hakkı kazanmış olması ise oldukça manidardır.

 

Hemşirelik, hemşirelik kanunu ve ilgili yönetmelikler ile korunan, uluslararası düzeyde de faaliyet alanı belirlenmiş özerk bir sağlık disiplinidir. Hemşirelik Fakülte/Bölümlerinin amacı, toplum sağlığına yönelik hizmet sunacak, hemşirelik meslek gittiği, ilke ve değerlerine bağlı, hemşirelik bilgisi ve klinik becerilerine sahip hemşireler yetiştirmektir. Hemşirelik okulları ayrıca hemşirelikte lisansüstü eğitimleri yürütmekte ve hemşirelik bitimine katkıda bulunmak üzere hemşirelik araştırmaları gerçekleştirmekte; hemşirelerin eğitimi ve öğretiminden sorumlu hemşire eğitimcilerini yetiştirmektedir. Tüm bu sorumlulukların gerçekleştirilmesi için de hemşirelik eğitiminin, YÖK tarafından belirlenen hemşirelik uzmanlık alanlarında yetkinlik kazanmış hemşire akademisyenler eliyle yönetilmesi, yürütülmesi ve uygulanması bir zorunluluktur.

 

Söz konusu ilan, hemşirelik eğitiminin niteliğinin korunması önünde engel teşkil etmekte, hemşirelik mesleğinin geleceğine ve toplumun sağlığına yönelik ciddi riskler barındırmaktadır. Konu ile ilgili tüm kurumlara ve toplumumuza bildirir, saygılar sunarız.

 

Bldr 387x420

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP