DOLAR

18,6415$% 0.03

EURO

19,6423% 0.12

STERLİN

22,8951£% 0.29

GRAM ALTIN

1.079,35%-0,08

ÇEYREK ALTIN

1.751,00%-0,22

BİTCOİN

316518฿%-0.76585

a

Türk Hekimleri 17 Yaşındaki Kızı Hayata Döndürdü

Geçirdiği trafik kazası sonucu kafatasının yarısını kaybeden 17 yaşındaki Gürcistanlı genç kız, bir çok ameliyat geçirdikten sonra ilerleme kaydedilemeyince Türk hekimleri kızın hayata titanyum meçlerle yeniden döndürdü.
saglikagi.net
Türk Hekimleri 17 Yaşındaki Kızı Hayata Döndürdü
google news

Geçirdiği trafik kazası sonucu kafatasının yarısını kaybeden 17 yaşındaki Gürcistanlı genç kız, bir çok ameliyat geçirdikten sonra ilerleme kaydedilemeyince Türk hekimleri kızın hayata titanyum meçlerle yeniden döndürdü.

İleri teknolojilerle birlikte orijinal boyutlarda yapılan kafa şekillendirme ameliyatı geçiren genç kız, rehabilitasyon süreci devam ederken kendini daha iyi hissettiğini ailesinin ve kendisinin daha mutlu olduğunu belirtti.
Gürcistan’da 3 yıl önce geçirmiş olduğu trafik kazası sonucu  kafatasının büyük bir bölümünü kaybeden Gürcistanlı 20 yaşındaki Mariami Tchanturidze Türkiye’de bulunan özel bir hastaneye kafatasını yeniden şekillendirilmesi ameliyatı talebi ile başvurdu. Başvurusu kabul edilen Mariami’ye yapılan tetkikler sonucunda kafatası kemiğinin öncelikle kaza sırasında sonrasında da yapılan ameliyatlar esnasında kırılma ya da çıkarılması sonucunda kafatası kubbesinin  yarısına yakınının olmadığı fark edildi.

Mariami Tchanturidze ameliyat için gerekli hazırlıkların yapılmasının ardından yaklaşık 3 saatlik bir operasyon geçirdi. Hastaya titanyum meçlerle beraber kafa kalvaryumun yeniden şekillendirmesini sağlayacak bir ameliyat gerçekleştirdiklerini söyleyen BHT CLINIC İstanbul Tema Hastanesi Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahı Op. Dr. Selçuk Gözcü, genç kızın sağlık durumunun oldukça iyi olduğunu, bir günlük yoğun bakım sürecinin ardından normal servise alındığını, herşeyin yolunda gittiğini bildirdi.
Genç kıza kaza ve ameliyatlar sonucu oluşan beynindeki hasardan dolayı rehabilitasyon desteği verileceğini de dile getiren Op. Dr. Selçuk Gözcü, hastanın hem yürümesi hem konuşması hem de temel aktivitelerine devam edebilmesi için ise fizik tedavisinin başlayacağını söyledi.

Yaşadığı Trafik Kazası Sonucu Umutla Türkiye’ye Geldi

Hastanın Türkiye’ye gelmeden önce kendi ülkesinde geçirdiği ameliyatlar yüzünden kafatasında hasarlar meydana geldiğini açıklayan Gözcü, “Hastanın geçirdiği trafik kazası sonrası kafa kemiklerinin kırılması, beyin kanaması gibi sorunlar dolayısıyla uzun bir yoğun bakım dönemi oluşmuş.

Bu dönemde defalarca ameliyat edilmiş. Hasta rehabilitasyon döneminde kafayı yeniden şekillendirme ameliyatı talebi ile bize başvurdu. Davet göndermemiz sonucunda geldiğinde tetkikler ve değerlendirmelerde bulunduk. Genç kızın kafatası kemiğinin hem kaza hem de ameliyatlar sırasında kırılma ya da çıkarılması sonucunda kafatası kubbesinin hemen hemen yarısının olmadığını gördük. Sonrasında da hastamızı ameliyata aldık ve başarılı bir operasyon geçirdi” dedi.

Rehabilitasyon ve fizik tedavi süreci başladı

“Eski kafatasına çok yakın bir şekilde yeni bir kafatası inşa ederek hastanın hem görüntüsünü hem de sosyal hayattaki tekrar mutlu olma sürecini başlatmış olduk” diyen Op. Dr. Selçuk Gözcü, “Hastamızın bundan sonraki süreçlerde beyindeki hasardan dolayı mutlaka rehabilitasyon dönemi devam edecek. Bunlarla ilgili olarak hem yürümesi hem konuşması hem de temel aktivitelerine devam edebilmesi için fizik tedavi ile birlikte rehabilitasyon sürecine ağırlık vereceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

“Sağlığını koruyarak, sosyal hayata karışabilecek”

Kafayı yeniden şekillendirmek için teknolojinin oldukça geliştiğini aktaran Gözcü, hastanelerinde de teknolojinin ileri imkanlarını en üst düzeyde kullandıklarını belirterek, genç kızın Türk hekimleri konusundaki güvenini boşa çıkarmayan operasyonlar yaptıklarını ve ameliyatta genç kıza uygulanan yöntemle ilgili şu bilgilendirmelerde bulundu:
“Hastaya titanyum meçlerle beraber kafanın, kalvaryumun yeniden şekillendirmesini sağlayacak bir ameliyat yaptık. Bu ameliyat altyapıları artık bilgisayarlı ortamlarda üç boyutlu sistemlerde de çok rahat bir şekilde yapılabiliyor. Burada önemli olan karar verirken, hastanın o anki kendi defekti, bundan sonraki beklentileri. Önemli olan birebir sosyal hayata karışabilen ve kendi sağlığını koruyacak bir sistemin yapılmasıydı.”

“Hastanın fonksiyonel kayıpları rehabilitasyon tedavisiyle geri gelebilir”

Ameliyat süresinin ortalama 2-3 saat sürdüğünü kaydeden Gözcü, ”Ameliyat sonrası hastamızı bir gün boyunca yoğun bakımda takip ettik. Sonrasında da normal servise aldık. Bundan sonrasında ise fizik tedavi süreci başlayacak. Nitekim genç kızın beynindeki hasardan dolayı konuşma, yemek yeme gibi bazı fonksiyonel kayıpları var. Hastanın ileriki zamanlarda önemli olan bütün fonksiyonlarının geri gelebilme süreci rehabilitasyon süreci ile olacak. İnsanlara yeniden bir hayat enerjisi ve umut vermek bizim için de çok mutluluk verici” diyerek sözlerini sonlandırdı.

“En önemli ameliyat için buraya geldik”

Kızının başarılı ameliyatı dolayısıyla mutluluklarını ifade eden anne Nadiya Kaftaradze ise Türk hekimleri ve tüm hastane ekibine teşekkürlerini ileterek şöyle konuştu:

“Kızım araba kazası sonucu kapalı beyin travması geçirdiği için hastaneye kaldırıldı. Çok fazla ameliyat geçirmek durumunda kaldı. Anevrizması patlamış ve kalp krizi geçirmişti. 3,5 sene Gürcistan’da doktorlar müdahale etti fakat en önemli ameliyatı yapamadıkları için buraya geldik. Kızımın ameliyatı da çok başarılı geçti hatta hemen ertesi günü normal servise bile alındı. Bu yüzden öncelikle Selçuk Bey ve tüm hastane personeline çok çok teşekkür ederiz” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Kalp Krizinde Zaman Çok Önemli