DOLAR

18,6413$% 0.01

EURO

19,5969% 0.38

STERLİN

22,7624£% 0.57

GRAM ALTIN

1.071,15%0,94

ÇEYREK ALTIN

1.752,00%0,91

BİTCOİN

313654฿%-0.86482

a

Topuk Dikeni Tedavi Yolları

Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Berrin Akpınar, topuk dikeni hastalığının şiddetli ağrılara yol açtığını söyleyerek, “Konforlu ve uygun ayakkabılar topuk dikenine basıncı azaltır veya ayakkabının içine koyulan ortezler de Konforlu ve uygun ayakkabılar topuk dikenine basıncı azaltır” dedi.
saglikagi.net
Topuk Dikeni Tedavi Yolları
google news

 

Konforlu ve uygun ayakkabılar önerdi.

Akpınar, “Buzlukta dondurularak kullanılan jel soğuk paketler ağrıyı azaltır. Ayrıca kriyoterapi denilen sıvı nitrojenin havayı çok düşük derecelere kadar soğutarak uygulandığı yöntemle hem ağrı azaltılabilir hem de yangı yatıştırılabilir ki rahatlatıcı etki yanında bu tedavinin iyileştirici etkisi olduğu anlamına da gelir” dedi.

 

“Konforlu ve uygun ayakkabılar topuk dikenine basıncı azaltır. Ayakkabının topuğu kavrayan arka kısmı topuğu sıkı desteklemelidir. Ayakkabı ayak büküldüğü zaman bir miktar direnci olan kademeli katlantıya sahip olmalıdır. Ayakkabının topuk kısmı hafifçe yükseltilirse ağrılı topuktan bir miktar basınç azaltılabilir. Ayakkabının içine koyulacak bir takım ortezler de kullanılabilir. Bu ortezler ayağın yuvarlanmasını engelleyerek ekstra topuk desteği sağlarlar ve hastaya özel dizayn edilirler.”

blank

“Topuğa doğru soğuk cam şişe yuvarlamak ağrıyı azaltabilir”

 

Baldır ve çevresindeki kasları ve plantar fasyayı germe egzersizleri, zorlamayı azaltmaya ve topuk dikeni üzerindeki basıncı azaltmaya yardımcı olurlarAkpınar, şunları söyledi:

“Ayrıca plantar fasyayı rahatlatacak, oturur pozisyonda yapılacak, ayak tabanında, parmak ucundan topuğa doğru tercihen soğuk cam şişe yuvarlamak da ağrıyı azaltıp iyileşmeyi desteklemede etkin bir egzersiz yöntemidir.”

blank

“Robotik lazer olarak bilinen bu cihazla topuk ağrısını gidermek daha kolay”

Akpınar, topuk dikeni hastalığında başvurulan tedavi yöntemlerini sıraladı:

“Robotik lazer olarak da bilinen bu cihazı baldır kasına ve topuk kısmına plantar fasyayı tarayacak şekilde tatbik ederek topuk ağrısını gidermek çok daha kolay hale gelmiştir. Bu sayede topuk dikeni ve plantar fasiit %90-95 oranında tedavi edilebilmektedir. Şok dalga tedavisi akut ve kronik durumlarda kas iskelet sistemindeki ağrılı noktalara ses dalgası ile yüksek enerji taşıyan bir tedavi yöntemidir. Ağrıyı gidererek ve kronik yangıyı baskılayarak, yenilenme sürecini başlatarak topuk dikeninde etkisini gösterir. Kortizon enjeksiyonu topuk dikenini tedavi etmez. Ancak dikenin neden olduğu şiddetli ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir. PRP (platelet rich plasma) yani trombositten zengin plazma, kişinin kendi kanından hazırlanan bir yöntemdir. Bu büyüme faktörleri topuğa enjekte edildiğinde vücudun kendi iyileşme mekanizmalarına destek olarak hasarlı plantar fasya veya topuk kemiğinde tamire yardımcı olurlar. Kinezyobantlama, vücudun normal iyileşme sürecine destek olurken kaslara ve eklemlere destek olan rehabilitatif bir bantlama tekniğidir. Topuk dikeninde de enflamasyonu azaltıp kasları gevşeterek iyileşme sürecine destek olan bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar.”

Son aşama cerrahi

Akpınar son olarak, “Cerrahi sonrası topuk dikeninin tekrarlama riski mevcuttur. Sinir hasarı gibi komplikasyonları da düşünülecek olursa en son düşünülmesi gereken tedavi yöntemidir” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

“Kemoterapi Sonrası Mide Bulantısı Önlenebilir”