DOLAR

18,5741$% -0.06

EURO

18,5534% -0.05

STERLİN

21,3463£% -0.29

GRAM ALTIN

1.030,99%0,07

ÇEYREK ALTIN

1.682,00%0,29

BİTCOİN

377132฿%4.05915

a
Binance Üye Ol!
MXC Üye Ol!

TEİS: Zayıflama ilaçları internetten satılmasın.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı eczacı Nurten Saydan, zayıflama ilaçlarının eczaneler üzerinden satılması gerektiğini söyledi.
saglikagi.net
TEİS: Zayıflama ilaçları internetten satılmasın.
google news

Saydan, yaptığı yazılı açıklamada Muğla’da 15 yaşındaki gencin internetten alıp kullandığı zayıflama ilacı nedeniyle yaşamını kaybetmesinden duydukları üzüntüyü dile getirdi. Saydan, internette “takviye edici gıda” ismiyle pazarlanan bu ürünlerin esasında “bitkisel ilaç” olduğunu vurguladı. Saydan, ürünlerin internetten satışının durdurulmasına yönelik Ticaret Bakanlığı, TİTCK ve ilgili e-ticaret sitelerine başvuruda bulunduklarını ama henüz sonuç alamadıklarını ifade etti.

Saydan, internet ortamında satılan ürünlerin gerçek ilaç olup olmadığını tespit etmenin mümkün olmadığına dikkati çekerek, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğünce hazırlanan Takviye Edici Gıdalar Yönetmelik taslağı için de uzman görüşleri alarak bu konuda kapsamlı bir görüş raporu sunduklarını belirtti.

TEİS: Bu tarz ürünler Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmalı.

Saydan, şunları kaydetti: TEİS olarak, bu tarz ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanıp eczaneler üzerinden sunulması, her türlü tanıtımın kontrol altına alınmasını sağlayıcı düzenlemeler yapılması halk sağlığı ve hasta güvenliği açısından daha doğru ve emniyetli olacağı görüşümüz ilgili Bakanlıkla paylaşılmıştır. Bu ülkenin eczacıları olarak bu ilaçların ruhsatları, izinleri kontrolsüz olarak verilmeye devam edildiği sürece zayıflama ilaçlarının ölüm saçmaya devam edeceğini, bu ilaçların Sağlık Bakanlığına devredilmesi gerektiğini yetkililere bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Durali Baki ve Mahmut Faruk Doğan’dan 112’nin Teşvik Kapsamı Hakkında Bakanlık Çıkartması

blank
blank