DOLAR

18,6478$% 0.02

EURO

19,6030% 0.42

STERLİN

22,7664£% 0.62

GRAM ALTIN

1.071,31%0,95

ÇEYREK ALTIN

1.752,00%0,97

BİTCOİN

313252฿%-0.69107

a
  • Sağlık Ağı
  • Gündem
  • TBMM Sağlık Komisyonunda Konuşan CHP’li Emir: “Anayasa Mahkemesi’ne Götüreceğiz”

TBMM Sağlık Komisyonunda Konuşan CHP’li Emir: “Anayasa Mahkemesi’ne Götüreceğiz”

AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ başkanlığında toplanan Komisyon, sağlık çalışanlarının mali haklarının iyileştirilmesini de içeren kanun teklifini tali komisyon olarak görüştü.
saglikagi.net
TBMM Sağlık Komisyonunda Konuşan CHP’li Emir: “Anayasa Mahkemesi’ne Götüreceğiz”
google news

AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ başkanlığında toplanan TBMM Sağlık Komisyonunda,

Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdür Yardımcısı Ferhat Aydoğdu, sağlık çalışanlarının mali haklarına yönelik iyileştirilmeye ilişkin, “Şu an uzman tabiplerde 17 bin olan gösterge rakamı 26 bine, tabip ve diş tabipleri için 13 bin gösterge rakamı 20 bine yükseltiliyor. Bu artışla birlikte uzman tabiplerin halihazırda almış oldukları 4 bin lira civarındaki ilave ödeme, 6 bin 120 liraya yükseliyor; emeklilik için. Tabipler ve diş tabipleri için alınan rakam da 3 bin 60 liradan 4 bin 700 liraya yükseliyor.

Bu artış da uzman tabipler için 2 bin 110 liraya tekabül ediyor, tabipler ve diş tabipleri için de 1648 liraya tekabül ediyor. Şu anda bir uzman tabibimiz, 30 yıl üzerinden emekli olduğu zaman 10 bin 900 lira civarında bir rakam alıyor. Bu teklifle birlikte uzman doktorun emekli aylığı 13 bin lira civarına yükseliyor.” bilgisini paylaştı.

 

“Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz”

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, her bir sağlık tesisinde ek ödemeye esas işlemleri denetlemek üzere inceleme heyetleri oluşturulduğuna dikkati çekerek, “Kanunda ‘İnceleme Heyeti kuracağız’ diyerek, Danıştay’ın önerdiği gibi yasal düzenleme yapmış olmuyorsunuz. Yarın buradaki uygulama konuları, idari konular, idari yargıya, Danıştay’a gidecek ve biz bunu Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz.” diye konuştu.

İnceleme Heyeti’nin yine yönetmelikle kurulduğunu söyleyen Emir, “Bu yanlışı yapmayın. Bu, kanunun arkasından dolanma girişimi son derece yanlış.” dedi.

 

“Taban ücret belirlenmeli”

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Abdul Ahat Andican, “Yurt dışı nitelikli sağlık çalışanı göçü önümüzdeki dönemde artarak devam edecektir. Türkiye bunu kaldıramaz.” diye konuştu.

Teklifle döner sermayelerden sağlık çalışanlarına verilecek pay için bir tavan ücret belirlenirken, taban ücretin belirlenmediğine dikkati çeken Andican, bununla ilgili bir taban ücret belirlenmesi gerektiğini savundu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • blank

    Bundan sonra maliye çalışanları salginda darbede sınırda depremde selde yangında bütün doğal afetlerde gelip müdahale etsinler çalışsınlar görelim evlerinde TV ekranlarında izlemeye benzemez hastalara müdahale etmek kendileri mis gibi masa başlarında tertemiz odalarında çalışmaya devam ederler bayramlarda hafta sonlarında resmi tatillerde tatil yapmaya benzemez gelip çalışsınlar görelim bir hemşire bir sağlık memuru toplamda herşey dahil 4800 TL maaş 2700 TL toplamda 7400 TL alıyoruz bu maaşa bu işler yapilmaz taşeron işçiler bile 11000 TL aldığı yerde muhtara öğretmen zam yapıldığı yerde polisin askerin 12000 bin TL den aşağı almadığı yerde bizlerin kamuda en düşük maaşı alıyor olmamız rezilliktir hakkımız haram olsun deriz

blank

Sıradaki haber:

Aydın Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne Dijital Hastane Belgesi