DOLAR

18,6424$% 0.03

EURO

19,6162% 0.49

STERLİN

22,7827£% 0.68

GRAM ALTIN

1.071,07%0,92

ÇEYREK ALTIN

1.752,00%0,97

BİTCOİN

313638฿%-0.81248

a

Süt Ürünlerinde Prostat Kanseri Tehlikesi

Prof. Dr. Uğur Coşkun, süt ve süt ürünlerinin başta kemik sağlığı olmak üzere vücudumuzun birçok işlevi için önemli olan besin gruplarından biri olduğunu belirterek, son dönemde endişelerin arttığını, bazı risklerin artmasından endişe duyduklarını söyledi.
saglikagi.net
Süt Ürünlerinde Prostat Kanseri Tehlikesi
google news

 

Prof. Dr. Uğur Coşkun, “Başlangıçta kanseri olmayan 28 bin erkekte yapılan analizde, günde yaklaşık 2 bardak yani 430 gram süt veya süt ürünü tüketen erkeklerde, haftada yarım bardak süt veya süt ürünü tüketenlere göre (yaklaşık günlük 20 gram) prostat kanseri riski yüzde 25 daha fazla bulunmuş. Aynı çalışmada yapılan analizde süt ürünleri dışında kuruyemiş, turpgiller ve diğer yeşil sebzeler gibi kaynaklardan alınan kalsiyumun prostat kanseri riskini artırmadığı saptanmış. Buna göre deniyor ki süt ve süt ürünlerinin prostat kanseri riskini artırıcı etkisi kalsiyuma bağlı değil, süt ürünleri içerisindeki başka etmenlere bağlı olabilir.” ifadelerini kullandı.

 

 

Coşkun prostat kanseri riskinin fazla olduğunu söyledi.

 

Prof. Dr. Coşkun, “Bu çalışmada ortaya konulan risk artışı gerçekten önemli fakat daha büyük analizlerle ortaya konulmalı ve netleştirilmeli. Özellikle prostat kanseri riski fazla olduğu düşünülen erkeklerde süt ve süt ürünlerinde kısıtlamaya gidilebilir. Bu kişilerde yulaf, soya ve benzeri süt ürünleri diyetisyen önerileriyle takviye amacı ile kullanılabilir” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Tüp Bebek Fiyatları Neye Göre Belirlenir?