DOLAR

18,5247$% 0.07

EURO

18,1808% 0.05

STERLİN

20,7063£% 0.42

GRAM ALTIN

995,90%0,83

ÇEYREK ALTIN

1.633,00%0,67

BİTCOİN

367098฿%3.08693

a
Binance Üye Ol!
MXC Üye Ol!

Suriye’den Gelen Toz Fırtınası Ölümcül Olabilir

Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu Suriye ve Irak üzerinden gelen, ülkemizi etkilemesi öngörüsünde bulunulan toz fırtınası ve çamur sağanakları sırasında havaya yayılan maddelerin akciğerlerde ölümcül tehdit oluşturabileceğini söyledi.
saglikagi.net
Suriye’den Gelen Toz Fırtınası Ölümcül Olabilir
google news

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, “Kum ve toz fırtınası genellikle ilkbaharda meydana gelen meteorolojik bir olaydır. Bitkisel çeşitliliği arttırma, bitki tohumlarını, minerallerin ve bazı organik maddelerin taşınmasını, dünya üzerindeki dengeyi sağlar. Bu küresel değişimler dünyanın düzeni için gerekli olsa dahi yan etkiler barındırır. Son dönemde artan çevre kirliliği ve iklim değişikliğiyle birlikte bu yan etkiler sağlık üzerinde ciddi ele alınması gereken bir sorun halini aldı. Kum, toz fırtınalı ve çamur sağanaklarına karşı etkili önlem alınmadığı takdirde akciğerlerde hastalığa neden olur. Organik maddelerin yapacağı tahrişe bağlı; burun, ağız ve akciğerlere kadar bir yanma hissiyle birlikte inflamasyon ve enfeksiyon oluşturabilir” ifadelerini kullandı.

Suriye'den Gelen Toz Fırtınası Ölümcül Olabilir

Toz fırtınası astım gibi hastalıkları tetikleyebilir.

Prof. Dr. Akkoyunlu, “Bu süreçler yeterli önlem alınmaz ve tedavisi zamanında yapılmazsa Afrika ülkelerindeki gibi ölümle sonuçlanabilir. Toz fırtınasının etkili olduğu hava koşullarında dışarıda bulunmak, havanın solunması, kronik akciğer hastalarında astım, KOAH, bronşit krizi veya hipersensitivite hastaları (dispne) için büyük risk oluşturur. Bu risk solunum yetmezliğine varacak kadar ölümcül ve tehlikelidir” dedi.

 

 

Suriye'den Gelen Toz Fırtınası Ölümcül Olabilir

 

“Toz bulutlarından kaçmak önemli”

Prof. Dr. Akkoyunlu, “Toz bulutlarının yoğun olduğu dönemlerde dışarı çıkmaktan kaçının. Sokağa çıkmanız gerektiği durumlarda ise cerrahi maske kullanın. Eğer maskeniz yoksa veya temin edemiyorsanız ıslak bir havlu ile solunum yollarına bariyer oluşturun. Bu süreçte kronik solunum hastaları dışarıda egzersiz yapmaktan kaçınmalı.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Jinekolojik Hastalıklarda Uzmanına Danışmalı