DOLAR

18,6485$% 0.09

EURO

18,5632% 0.02

STERLİN

21,2972£% -0.47

GRAM ALTIN

1.028,35%-0,19

ÇEYREK ALTIN

1.673,00%-0,18

BİTCOİN

375288฿%3.60373

a
Binance Üye Ol!
MXC Üye Ol!

SMA Hastalarına İlaçlı Tedavi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Spinal Musküler Atrofi (SMA) hastalarına ilaçlı tedavi uygulanıyor.
saglikagi.net
SMA Hastalarına İlaçlı Tedavi
google news

SMA hastalığı dünya genelinde görülme sıklığı olarak 10 binde 1 iken, Türkiye’de bu rakamın yaklaşık 6 binde 1’dir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaklaşık 3 milyon hastaya hizmet veren SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de SMA hastalarına ‘nusinersen’ (Spinraza) isimli ilaç tedavisi uygulanıyor. SMA rahatsızlığı bulunan hastalar, ilaçlı tedavi için Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurabiliyorlar.

İçindekiler

SMA Hastalığı

Uzman Dr. Ayvaz Yeler, SMA merkezlerinin bir yıldır hizmet verdiğini söyledi. Dr. Yeler, “Bu tedavi daha önce Van’da yapılmıyordu. Bölgede bunu ilk hastanemiz yaptı. Doktorlarımız SMA hastalarını çok iyi takip etmektedirler. Her yeni çalışma, her yeni ilaç bu hastalarımız için bir umut demektir. Hastamız ilaç tedavisinden fayda görmüş ve umarım daha çok fayda görmeye başlar. Burada bölgedeki SMA hastalarına hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi.

SMA Tedavisi

Nöroloji Uzmanı Dr. Mustafa Kiraz ise, “SMA hastalarının tedavisinde nusinersen ilacı kullanıyoruz. Bu ilaç, beyin omurilik sıvısından veriliyor. Yapılan testlerle tedaviye yanıt veren hastalar varsa bu tedaviyi ömür boyu sürdürebiliyoruz. Şu an kullanımda olan nusinersen ilacı, fakat çeşitli tedaviler de geliştirilmektedir. SMA hastalarına umutlarını kaybetmemelerini öneriyoruz. Umut verici tedaviler şu an gündemdedir. Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak SMA hastalarının tedavisini bölgemizde yapabilmekteyiz. Çevre illerde hastalar varsa bize ulaşabilirler” diye konuştu.

Türkiye’de SMA

Türkiye’de 3 bin çocuk bu hastalıkla mücadele ediyor.  Nöroloji Uzmanı Dr. Sibel Özkan “SMA, motor nöron adı verilen beyinden gelen hareket emirlerini kaslara iletmekle görevli omurilikteki özelleşmiş sinir hücrelerinin ilerleyici kaybıyla giden, sinir ve kasları tutan kalıtsal bir hastalıktır. Bu hastalığın 4 tipi bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Çocukluk Çağı İnmemiş Testis Tedavisi

blank
blank