DOLAR

16,8353$% 0.45

EURO

17,5536% 0.37

STERLİN

20,3944£% 0.6

GRAM ALTIN

977,59%0,18

ÇEYREK ALTIN

1.601,00%0,43

BİTCOİN

332728฿%4.08267

a

Siyatik Nedir, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Siyatik Nedir, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir? Siyatik hakkında bilmeniz gereken bütün bilgiler ve ipuçları makalemizde bulunuyor. Detaylar için devam ediniz.
saglikagi.net
Siyatik Nedir, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?
google news

Siyatik nedir?

Laymen terimleriyle, siyatik, çeşitli nedenlerden dolayı sinir kökünün sıkışması veya tahrişinin neden olduğu siyatik sinir üzerindeki ağrı veya baskıdır. Genellikle bu tür ağrılar bel, kalça, bacak ve ayak bölgesinde hissedilir. Bu, ya siyatik sinirin etrafındaki kemiğin doğrudan baskısı, omuriliğin omurgayı çevreleyen omurlar tarafından sıkışması ya da omurganın kendisinin zayıflığından kaynaklanır. Buna yaralanma, yaşlanma, tümörler, stenoz (omurilik kanalının daralması) ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli faktörler neden olabilir.

Siyatik, yaşlanma, hamilelik, menopoz ve bel bölgesindeki kas gerginliği gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Uzun süre oturmak, fazla kilolu olmak, uygun olmayan ayakkabı veya kıyafet giymek ve diğer bazı durumlar da siyatik sinirlerinin alt kısmından bacaklara doğru hareket eden ve siyatik sinirlerinin sıkışmasına neden olan sinir ağrısına neden olabilir. Kalçadan kaynaklanan, ayağa doğru uzanan ve siyatik sinirleri çekerek bacak(lar)da ağrı, uyuşma, karıncalanma ve hatta güçsüzlük ile sonuçlanan aşırı aktif piriformis kasından da kaynaklanabilir. Siyatik Nedir, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Durumun ciddiyetine bağlı olarak siyatik için çeşitli tedaviler ve semptomlar vardır. Semptomlar, bacak(lar)da veya etkilenen bölgenin etrafındaki bölgede güçsüzlük, bacakta, belde veya kalçada uyuşma, karıncalanma veya diğer hoş olmayan hisler, kolda uyuşma, enerji eksikliği, düzgün hareket edememe, ve oturur pozisyondan kalkmada zorluk. Bir kişi birden fazla semptomdan muzdarip ise, siyatik olma olasılığı çok yüksektir ve buna göre teşhis ve tedavi edilmelidir.

Siyatik Belirtileri Nelerdir?

Siyatiğin en sık görülen semptomu, hafiften şiddetliye kadar değişebilen, bel, kalça, bacaklar, ayaklarda hissedilen ve bazen kasık bölgesine doğru yayılan ağrıdır. Daha ciddi bir siyatik formu, acil tıbbi müdahale gerektiren sendrom olarak adlandırılır. Sendrom, omurganın daralması anlamına gelir ve idrar, bağırsak, kas veya sinir sorunları, uyuşukluk, bacak ağrısı ve idrara çıkma zorluğu gibi diğer semptomlara eşlik eder. Bu durumlardan bazıları acil tıbbi tedaviye ihtiyaç duyarken, bazıları semptomların şiddetine göre birkaç gün ile bir hafta arasında bırakılabilir. Siyatik ayrıca böbreklerin, kalbin ve akciğerlerin işleyişinde sorunlara neden olabilir. Sırt, bacak, kol ve ellerinizin sağlığını izlemek için düzenli kontroller yaptırmanız önemlidir, İncindiğimizde vücudumuz bacaklarımızdaki sinir uçlarına sinyaller gönderir, ancak bazen bu sinyaller beyne ulaşmaz ve bu sinyaller bizi uyarması gereken beyne ulaşmaz. Bu, kalça bölgesinde veya bacağın herhangi bir yerinde uyuşma ve ağrıya neden olabilir.

Siyatik Nedir, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Uyuşukluk, bacak ağrısı, kalça ağrısı ve hatta karıncalanma hissi dahil olmak üzere bununla ilişkilendirilebilecek birkaç farklı semptom vardır. Omurganın konumu nedeniyle bu sinirler etkilenir, ancak bu olduğunda onu tedavi etmek için yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Genellikle bir doktor, iltihabı hafifletmeye yardımcı olacak bir tür iltihap önleyici ilaç yazacaktır, ancak bu en iyi ihtimalle yalnızca hızlı bir düzeltmedir. Bu sorunla ilgilenmenin daha iyi bir yolu var.

Siyatik Tedavileri Nelerdir?

Siyatik nedenine bağlı olarak farklı tedaviler uygulanabilir. Tedavi bazı durumlarda, normal bir şilte veya yastıkla yatak istirahati, ısı veya buz paketleri ve masaj uygulaması, kas gevşeticilerin kullanımı, steroidal veya steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçların kullanımı ve spinal ayarlamaları içerebilir. Bazı durumlarda, duruşunuzda ve günlük aktivitelerinizde yapacağınız basit ayarlamalar ağrınızı hafifletmek için yeterli olabilir ve sadece çalışması biraz zaman alabilir. Durumunuza kaymış veya sıkışmış bir sinir neden oluyorsa, fizik tedavi ve asetaminofen, aspirin veya ibuprofen gibi ilaçlar ağrınızı hafifletebilir. Ayrıca, omurganızın vücudunuzdan farklı bir şekle sahip olmasına neden olan spinal stenoz nedeniyle siyatik rahatsızlığınız varsa, sorunu düzeltmek için ameliyat gerekebilir. Son olarak, omurilik sinirinize baskı yapan fıtıklaşmış bir omurilik diskiniz varsa, siyatik sinirinizdeki baskıyı azaltmak için spinal dekompresyon adı verilen bir ameliyat gerekebilir.

Siyatik için yapılabilecek, kasları ve diskleri gerçekten güçlendiren, baskıyı hafifleten ve her türlü iltihabı azaltan egzersizler vardır. Bu egzersizler, kasları gevşetmeye ve omurganın sıkışmasından kaynaklanabilecek daha fazla sıkıştırmayı önlemeye yardımcı olur. Bu egzersizleri yapmanın, siyatikinizde size yardımcı olması için, bel ağrısı ve uyuşukluk veya buna eşlik eden bacak ağrısı da dahil olmak üzere birçok başka faydası vardır.Siyatik Nedir, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Hamilelik, iltihaplanma, kas gerginliği ve çok daha fazlası dahil olmak üzere siyatikten muzdarip olmanızın birçok başka nedeni vardır. Semptomların karmaşık doğası nedeniyle, harekete geçmeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Çoğu durumda, siyatik ağrısına, uygun olmayan bir sırt desteği duruşunun bir sonucu olan bel ağrısı neden olur. Bununla birlikte, spinal stenoz veya fıtık bir spinal disk gibi ciddi durumlardan da kaynaklanabilir. Araştırmanızı yaptığınızda ve siyatik hakkında eğitim aldığınızda, onu etkili bir şekilde tedavi etmeye daha hazırlıklı olacaksınız.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Pankreas Kanseri Erkeklerin Korkulu Rüyası

Whatsapp İhbar Hattı