DOLAR

18,6452$% 0.01

EURO

19,6449% 0.07

STERLİN

22,9021£% 0.27

GRAM ALTIN

1.076,83%-0,31

ÇEYREK ALTIN

1.751,00%0,00

BİTCOİN

316625฿%0.03516

a

Sıcaklar Nörolojik Problemleri Tetikliyor

Ülkemiz yoğun bir sıcak havanın etkisi altında. Uzmanlar, sıcak havaların nörolojik problemleri tetiklediği konusunda uyarılarda bulunuyor.
saglikagi.net
Sıcaklar Nörolojik Problemleri Tetikliyor
google news

Özellikle güneş çarpmaları vakaları artış gösteriyor. Bu nedenle, özellikle risk grubunda olanlar güneş ışınlarının en etkili olduğu saatlerde dışarı çıkmamalıdır.

Nörolojik Rahatsızlıklara Dikkat

İskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, sıcağın baş ağrısı üzerinde birebir etkisinin olduğunu belirterek;“Sıcak havayla birlikte; sadece baş ağrısı değil, nörolojik problemler de artıyor. Özellikle direkt sıcak çarpması baş ağrısı yapan bir neden. Sadece güneşte kalmak değil, aşırı sıcaklar beyinde damar genişlemesi yaptığı için; migren ağrıları, sıcak çarpmasına bağlı baş ağrıları şiddetli artış gösteriyor. Baş ağrısı dışında; bulantı, kusma, hatta sıcak çarpmasında bilinç bozuklukları gibi çok daha ciddi bulgular ortaya çıkabiliyor. Bu tür durumlar, aynı zamanda nörolojik olarak hipertansiyonu olan hastalarda beyin kanaması için de ciddi risk oluşturuyor” dedi.

Sıvı Tüketiminin Önemi

İnsan beyni için sağlıklı olan, serin ve soğuk ortamlardır. Kara;”Sıcak ortam ve güneş, risk faktörüdür. Özellikle belli bir yaş grubundaki insanlarımız için, hipertansiyon hastalarımız için mümkün olduğu kadar sıcakta, güneşin aktif olduğu saatlerde dışarı çıkılmaması gerektiğini, sabahları ve akşam güneşin aktif olmadığı saatlerde çıkmak gerektiğini tavsiye ediyorum. Bunun dışında sıcakta çok kaldıysak ve baş ağrımız varsa, lokal olarak başımıza soğuk uygulayabilir, soğuk duş alabilir ve mümkün olduğunca soğuk bir ortamda bulunabiliriz. Ayrıca sıvı tüketimini yeterli miktarda almalıyız. Aynı zamanda migren ağrıları sıcakla arttığı için, migrenli hastaların güneşte çok kalmamalarında ciddi yarar olduğunu düşünüyorum.” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Tokat’a 150 Yataklı Ek Hastane Yapılacak