DOLAR

16,8337$% 0.46

EURO

17,5794% 0.54

STERLİN

20,4369£% 0.82

GRAM ALTIN

979,13%0,33

ÇEYREK ALTIN

1.604,00%0,43

BİTCOİN

329841฿%3.37364

a

Sıcak Çarpmaları Ölüm Riski Taşıyor!

Yaz mevsiminde sık görülen sıcak çarpması hakkında uzmanlar uyardı. Vücut hemen soğutulmazsa organ hasarı ve ölüme yol açabileceği belirtildi.
saglikagi.net
Sıcak Çarpmaları Ölüm Riski Taşıyor!
google news

Uzmanlar, yaz mevsiminde kavurucu sıcaklara uzun süre korumasız maruz kalındığında oluşan sıcak çarpmasına dikkat edilmezse organ hasarları oluşabileceğini ve ölüme yol açabileceğini belirtti.

Liv Hospital Samsun Dâhiliye (İç Hastalıkları) Kliniği’nden Uzm. Dr. Özkan Akyol, sıcak çarpmasında ilk müdahalenin çok önemli olduğunu söyledi. Vücudun hızlıca soğutulması gerektiğini vurgulayan Akyol, “Birey ne kadar çabuk soğuk suyla temas ederse, ölüm ve organ hasarı riski o kadar az olur” dedi.

Belirtilerini doğru anlamanın önemli olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Akyol, belirtilerinden bahsederek, “Yüksek derece ısı ve nem sonucu vücut ısısının ayarlanamaması sonucu ortaya bazı bozukluklar çıkar. Sıcak çarpmasının belirtileri şunlardır: Adale krampları, güçsüzlük, yorgunluk, baş dönmesi, davranış bozukluğu, sinirlilik, solgun ve sıcak deri, bol terleme, mide krampları, kusma, bulantı, bilinç kaybı, hayal görme, hızlı nabızdır” ifadelerini kullandı.

“Bol Miktarda Sıvı Tüketilmelidir”

Sıcak çarpmasına karşı alınması gereken önlemlere dikkat çeken Uzm. Dr. Akyol, “Özellikle şapka, güneş gözlüğü ve şemsiye gibi güneş ışığından koruyacak aksesuarlar kullanılmalıdır. Mevsim şartlarına uygun, terletmeyen, açık renkli ve hafif giysiler giyilmelidir. Bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Vücut temiz tutulmalıdır. Her öğünde yeteri miktarda gıda alınmalıdır. Gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanılmamalıdır. Direk güneş ışığında kalınmamalıdır. Kapalı mekânların düzenli aralıklarla havalandırılmasına özen gösterilmelidir” şeklinde konuştu.

Sıcak Çarpmaları Ölüm Riski Taşıyor!

Hipertermi Tedavisinde Soğuk Suyun Önemi

Hipertermi tedavisine de değinen Uzm. Dr. Özkan Akyol, “Sıcak çarpması tedavisi, bireyin beynine ve hayati organlarına zarar gelmesini önlemek veya zararı azaltmak için vücudun bir an önce normal bir sıcaklığa soğutulmasına odaklanır. Birey soğuk suya daldırılır, ne kadar çabuk soğuk suyla temas ederse, ölüm ve organ hasarı riski o kadar az olur. Soğuk suya daldırmanın mümkün olmadığı durumlarda sağlık çalışanları buharlaştırma yöntemi kullanarak vücut sıcaklığını düşürmeye çalışabilir. Bireyin vücudu üzerinde soğuk su buharlaştırılarak cildin soğumasını sağlayabilir. Buz torbaları veya özel soğutma battaniyeleri, bireyin vücut ısısını düşürmek için kullanılabilir. Buz torbaları özellikle kasıklara, boyuna, sırta ve koltuk altına konulabilir. Titreme görülen vakalarda, titremeyi durdurmak için ilaç verilebilir. Vücut ısısını düşürmeye yönelik tedaviler bireyde titremeye yol açarsa, doktor bireye bir kas gevşetici verebilir. Normal şartlarda titreme bireyin vücut ısısının artması için gösterdiği bir tepkidir ve hipertermi durumunda tedaviyi daha az etkili hale getirebilir” sözlerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Kene Yapışmasına Nasıl Müdahale Edilmelidir?

Whatsapp İhbar Hattı