DOLAR

16,3832$% 0.08

EURO

17,5919% 0.62

STERLİN

20,7191£% 0.69

GRAM ALTIN

971,67%-0,30

ÇEYREK ALTIN

1.581,00%-0,68

BİTCOİN

476106฿%-1.4473

a
  • Sağlık Ağı
  • Sendika
  • Semih Durmuş’tan Turkovac İçin Yapılan ‘Solüsyondur’ Değerlendirmelerine Tepki

Semih Durmuş’tan Turkovac İçin Yapılan ‘Solüsyondur’ Değerlendirmelerine Tepki

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, yerli koronavirüs aşısı Turkovac için yapılan ‘solüsyondur’ değerlendirmelerine tepki göstererek, "Almanya’da aşıyı Türk vatandaşı buldu diye, o Türk vatandaşlarını biz göğe çıkarıyoruz. Neredeyse Türkiye’de heykellerini dikeceğiz. Ama Türkiye’de aşı bulan bir Türk vatandaşını görmezden gelmek, onu değersizleştirmek doğru bir yaklaşım tarzı değil. Çok büyük bir çalışma ve ekiple ortaya konulmuş olan bir başarı" dedi.

saglikagi.net
Saglik Sen Genel Baskani Semih Durmus Turkovac Asisina E2809csolusyone2809d Diyerek Itibarsizlastirmak Yerli Ve Milli Olana Kulp Takmak Kohnemis Ideolojik Bir Tutumdur 740x420
google news

Sağlık-Sen Eskişehir Şubesinin İl Divan Toplantısı, Genel Başkan Semih Durmuş, Genel Sekreter Durali Baki ve Genel Başkan Yardımcısı Yasin Barutcunun katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda teşkilat mensuplarına hitap eden Genel Başkan Semih Durmuş, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Genel Başkan Semih Durmuş, şu ifadeleri kullandı:

 

Eskiye oranla sağlık çalışanlarının ağır seyretmeyecek şekilde koronavirüs yakalandığını anlatan Durmuş, “Aşıyla beraber bu oran çok düştü. Hem de ağır seyretme olaylarından kurtulmuş olduk. Zaten Türkiye’de yeterli sağlık çalışanı yok, bir de Kovid- 19’dan dolayı sağlık hizmetlerinde ciddi manada bir aksamaya sebep olabilecek sonuçlarda doğuracak. Çünkü 14 günlük karantina süreçleri oluyordu. Şimdi 7 güne indirilmiş oldu. Mikrobu da tanıyoruz. Ona göre tedbirlerimizi de alıyoruz. Sağlık çalışanlarımız tedbirlere çok dikkat ediyor ama toplumumuz maalesef yeteri kadar duyarlılık göstermiyor. Bu rakamların bu kadar yüksek çıkmış olmasının sebebi, biraz gevşiyor olmamızdan kaynaklanıyor. Çok dikkat etmemiz gerekiyor. Ölümlerin düşük olduğunu diyebiliriz ama netice de bir can kaybı bile çok önemli. Bizim Covid-19 lanetine verebilecek bir tane canımız bile yok. Vermemek için mücadele ediyoruz. Bu kadar mücadeleyi vermemizin nedeni bir can daha kaybetmemek. İnsanlar sanki televizyonda her gün 150- 200 kişi ölüyor olmasını normal kanıksamış gibi bakıyor. Bu nasıl ki teröre bir kişi şehit verdiğimizde canımız acıyorsa, yüreğimiz acıyorsa, burada da her gün 150- 200 vatandaşımızı kaybediyor olmak canımızı acıtıyor. Sağlık çalışanları olarak biz bunu birebir yaşıyoruz. Halkımıza sesleniyorum, çok dikkat etsinler, hafife almasınlar, bundan en kolay korunmanın yolu maske, mesafe, hijyen ve aşı çok önemli. Mutlaka aşılarını yaptırsınlar. Bunlara dikkat etsinler istiyoruz” diye konuştu.

 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş: Turkovac İçin Yapılan ‘Solüsyondur’ Değerlendirmelerine Tepki

Koronavirüse karşı geliştirilen yerli aşı Turkovac için yapılan ‘solüsyondur’ değerlendirmelerine tepki gösteren Sağlık- Sen Genel Başkanı Durmuş, “Tabii ki bu değerlendirmeler çok üzücü. Bizler de bunları okuyoruz. ‘Bu bir solüsyondur, aşı değildir’ değerlendirmeleri gerçekten Türkiye’mize yakışmayan değerlendirmeler. Bu aşılar öyle ‘yaptım, ettim’ denilip de onaylanan, yürürlüğe giren şeyler değil. Dünya Sağlık Örgütü’nün kontrollerinden geçen Türkiye’deki İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun mutlaka onaylarından geçen bir sürü testlerle, sabitlenmiş işlemler, dolayısıyla çok rahatlıkla ‘bu solüsyondur, aşı değildir’ yakıştırmaları o kurumların ciddiyetine yakışmayan değerlendirmeler.

 

“Turkovac aşısına “solüsyon” diyerek itibarsızlaştırmak, yerli ve milli olana kulp takmak köhnemiş ideolojik bir tutumdur! Küresel salgına karşı nitelikli ekiplerin fedakar çalışmaları neticesinde ortaya çıkmış muazzam bir başarı hikayesidir”

Bütün sonuçları test edilmiş, başarı elde edilmiş ve ona göre uygulama zemini bulmuş olan aşıdır. Türkiye’de gerçekten takdir edilmesi gereken, dünyada aşıyı bulan 9 ülkeden biriyiz. Almanya’da aşıyı Türk vatandaşı buldu diye, o Türk vatandaşlarını biz göğe çıkarıyoruz. Neredeyse Türkiye’de heykellerini dikeceğiz. Ama Türkiye’de aşı bulan bir Türk vatandaşını görmezden gelmek, onu değersizleştirmek doğru bir yaklaşım tarzı değil. Çok büyük bir çalışma ve ekiple ortaya konulmuş olan bir başarı” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP