DOLAR

15,5984$% 0.36

EURO

16,3144% 0.32

STERLİN

19,3050£% 0.49

GRAM ALTIN

912,88%0,32

ÇEYREK ALTIN

1.502,00%0,20

BİTCOİN

471117฿%-2.61179

a
  • Sağlık Ağı
  • Sendika
  • Semih Durmuş: “Sağlık Çalışanlarının Önemli Sorunlarına Neşter Vuruldu”

Semih Durmuş: “Sağlık Çalışanlarının Önemli Sorunlarına Neşter Vuruldu”

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, yıllardır verdikleri mücadeleyle sağlıkta yaşanan pek çok sorunu gündeme getirdiklerini kaydederek, “Cumhurbaşkanımızın dün verdiği müjdelerle sağlık çalışanlarının önemli sorunlarına neşter vuruldu. Yapılacak düzenlemeler yasal altyapıları tamamlanarak bir an önce hayata geçirilmelidir” dedi.

saglikagi.net
Semih Durmus E2809csaglik Calisanlarinin Onemli Sorunlarina Nester Vuruldue2809d 740x420
google news

Sağlık-Sen Kayseri Şubesi’nin İl Divan Toplantısı Genel Başkan Semih Durmuş, Genel Sekreter Durali Baki, Genel Başkan Yardımcıları Mahmut Faruk Doğan ve Yasin Barutcu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya, Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu ile Mersin Şube Başkanı Hasan Özer ve teşkilat mensupları katıldı.

 

4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun değiştirilmesi gerektiğini kaydeden Durmuş, mevcut yapı ve yasanın sendikal mücadele ile sahada ve masadaki güçlü duruşu sekteye uğrattığını kaydetti. Durmuş, mevcut yasanın revize edilmesinin mücadelesini verdiklerini dile getirdi.

 

6. Dönem Toplu Sözleşme sürecinin başarılı geçtiğini belirten Durmuş, “Sağlık-Sen olarak çok çalıştık, iyi hazırlandık. Her zaman dile getirdiğimiz gibi amacımız kuruş sendikacılığı değil duruş sendikacılığıydı. Masaya otururken sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın haklarını korumak önceliğimizdi. Duruşumuzdan asla taviz vermedik ve önemli kazanımlara imza attık” diye konuştu.

 

Semih Durmuş: “Ek Ödemelere Yapılan Yüzde 20 Zammın Değeri İleride Daha İyi Anlaşılacak”

Ek ödemeler yapılan yüzde 20 zammın çok önemli bir kazanım olduğunu ifade eden Durmuş, bu kazanımın değerinin ileriki yıllarda daha iyi anlaşılacağını vurguladı. Toplu sözleşmede kayıt altına alınan 3600 ek gösterge çalışmaları hakkında bilgi veren Durmuş, “Bugüne kadar emekli maaşı ve emekli tazminatının artmasında büyük öneme sahip 3600 ek göstergenin tüm çalışanları kapsaması için mücadele ettik.

 

Cumhurbaşkanımız, dün yaptığı açıklamada lisans mezunu sağlık çalışanlarının tamamının 3600 ek gösterge içinde olacağını ifade etti. Bu açıklama bizleri oldukça mutlu etti. 3600 ek göstergeden tüm sağlık çalışanlarının yararlanması için Çalışma Bakanlığı ile masada mücadelemize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Sözleşmeli personel için de bu yıl bir çalışma yapılacağını hatırlatan Durmuş,  birbirinden farklı istihdam modellerine son verileceğini ve tek tip kadrolaşma olacağını söyledi. Durmuş,  “Tüm sözleşmeli çalışanların ekonomik, sosyal ve özlük haklarının eşit olacağı bir sistem için mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

 “Sağlık Çalışanlarının Önemli Sorunlarına Neşter Vuruldu”

Yıllardır verdikleri mücadeleyle sağlıkta yaşanan pek çok sorunu gündeme getirdiklerini belirten Durmuş,  “Sağlık-Sen olarak her platformda her alanda sağlık çalışanlarının sorunlarını haykırdık. Adaletsiz döner sermaye sistemini, performansa bağlı ek ödeme sistemini, sağlıkta şiddet ve malpraktis sorunlarını gündeme taşıdık. Cumhurbaşkanımızın dün verdiği müjdelerle sağlık çalışanlarının bu önemli sorunlarına neşter vuruldu. Yapılacak düzenlemeler yasal altyapıları tamamlanarak bir an önce hayata geçirilmelidir” dedi.

 

Performansa bağlı ek ödeme sistemini başta aşağı revize edilmesi gerektiğini belirten Durmuş, konuyla ilgili yetkililere model önerilerini sunduklarını bildirdi.

 

Sağlık-Sen olarak, her durumda ve her koşulda sahada olduklarını belirten Durmuş, o yüzden sağlık çalışanlarının sorunlarını ve sıkıntılarını gayet iyi bildiklerini söyledi. Bundan sonraki süreçte de sağlık çalışanlarının tüm sorunlarının çözüme kavuşacağı güne kadar mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

 

Genel Sekreter Baki: Teşkilatımız Güçlü Olduğu İçin Cümlelerimiz İddialı, Sesimiz Daha Gür Çıkıyor

Genel Sekreter Durali Baki, Sağlık-Sen’in verdiği mücadele ile pek çok sorunun çözüme kavuştuğunu belirterek, “Bizler yetkili sendika olana kadar çalışanların sorunları hiçbir zaman gündeme gelmedi. Sağlık-Sen’in verdiği mücadele ile sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yüzlerce sorununa neşter vuruldu” dedi.

Kayseri Il Divan 2022 Yeni 7 740x420

Geçmişte yaşanan sorunları ve sıkıntıları bilerek göreve geldiklerini dile getiren Baki, “Dersimize çok iyi çalışıp geldik. Donanımlı, tecrübeli ve bilgili kadromuzla gece gündüz demeden çalışarak, sorunlara çözüm önerileri üretiyoruz. Çalışanlarımızın sorunlarının çözüme kavuşması için çok ciddi mücadele veriyoruz” diye konuştu.

 

Baki, “Sağlık-Sen’in kuruluşunun temelinde insan var, temelinde çalışanlar var, temelinde alın teri var. Bu yüzden üye sayımız her gün artıyor. Teşkilatımız giderek daha da güçleniyor. Teşkilatımız güçlü olduğu için cümlelerimiz iddialı, sesimiz daha gür çıkıyor” ifadelerini kullandı.

 

4688 sayılı kanuna da değinen Baki, “4688 sayılı ‘Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nda eksikler mevcut ve reforma ihtiyaç var. Sorunlar yaşanan 4688 sayılı yasanın değiştirilmesi için mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık çalışanları için açıkladığı müjdeleri de değerlendiren Baki, “Yıllardır mücadelesini verdiğimiz sorunlar çözüme kavuşuyor. Temennimiz, Cumhurbaşkanımızın açıkladığı müjdelerin bir an önce hayata geçirilmesi” şeklinde konuştu.

 

Genel Başkan Yardımcısı Doğan: Birlik ve Beraberliğimizin Karşısında Kimse Duramaz

Kuruldukları günden bu yana dertlerinin, amaçlarının çalışanların gönlüne dokunmak olduğunu kaydeden Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Faruk Doğan, “Biz hiçbir zaman ötekileştiren olmadık. Sağlık-Sen ideolojik bir yapılanma değil, birlik ve beraberlik içerisinde gönüllere dokunan bir sendika oldu” diye konuştu.

 

Sahada görülen eksiklikler, sorunlar ve sıkıntıların çözümü için mücadele verdiklerini kaydeden Doğan, “Bizler, sorunları sık sık gündeme getiriyor ve çözüme ulaşması için büyük gayret sarf ediyoruz. Çözüme de ulaştırıyoruz. Bu ideolojik bir yaklaşımla değil hizmet anlayışıyla oluyor. Milli ve manevi değerlerimizi ön planda tutarak sendikacılık anlayışıyla hizmet ediyoruz. Birlik ve beraberlik karşısında kimse duramaz. Bunu kaybetmememiz gerekiyor” dedi.

Kayseri Il Divan 2022 Yeni 8 740x420

Göreve geldikleri günden beri çok ciddi çalışmalar yaptıklarını belirten Doğan, “Mücadele ediyor, haklı davamızın kavgasını veriyoruz. Bunların hepsini sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızı için yapıyoruz. Tek derdimiz çalışanların özlük, sosyal ve ekonomik haklarını ileriye taşımak. Zaten bu duruşumuz sayesinde her geçen gün üye sayımızı artırıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Genel Başkan Yardımcısı Barutcu: İnanç ve Kararlılıkla Yolumuza Devam Ediyoruz

Pandemi döneminin en çok tükenen ve yıpranan kesiminin sağlık çalışanları olduğunu dile getiren Genel Başkan Yardımcısı Yasin Barutcu, sağlık çalışanlarının günlerce eve gidemediğini, ailelerinden ve çocuklarından uzakta zor zamanlar geçirdiğini kaydetti.

Salgın sürecinde sağlık çalışanlarını hiç yalnız bırakmadıklarının altını çizen Barutcu, “Sendikamız her zaman kazanımların adresi oldu. Herkes sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülmesi noktasında tek gücün Sağlık-Sen olduğunun farkında” ifadelerini kullandı.

 

Toplu sözleşme sürecine de değinen Barutcu, “Toplu sözleşme masasında gösterdiğimiz irade ve duruş ortada. Masada elde ettiğimiz tarihi kazanımlar, durup dururken gelmedi. Hem masada hem sahada mücadele ettik. Lobi çalışmalarıyla mücadelemizi güçlendirdik” diye konuştu.

Sağlık-Sen’in davasına gönül veren teşkilat mensuplarına teşekkür eden Barutcu, temsilcilere ve üyelere şu şekilde seslendi:

Kayseri Il Divan 2022 Yeni 4 740x420

“Aidiyet duygusunu geliştirme ve pekiştirme noktasında inançla, kararlılıkla yolunuza devam edin. Hak ve kazanımlar noktasında güzel başarılara imza atmaya, ailenize, ülkemize ve geleceğe güzel yarınlar bırakmak için çalışın. Şiarımız adalet, amacımız hizmet, gücümüz teşkilatımızdır.”

 

Kayseri Şube Başkanı Keser: Sağlık-Sen, Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanlarının Gerçek Temsilcidir

Kayseri Şube Başkanı Hakan Keser ise Sağlık-Sen’in hak ve adalet temelinde inşa edilmiş bir sivil toplum hareketi olduğunu belirterek, “Her zaman ve her şartta hakkın savunucusu olan bir anlayışın içinden geliyoruz. Bu sebeple haksızlık karşısında susmamız beklenemez, hukuksuzluğa karşı sükût etmemiz beklenemez, adaletsizliği görmezden gelmemiz düşünülemez! Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının aleyhine gelişen süreçler hakkında da sessiz ve tepkisiz kalmamız mümkün değildir” diye konuştu.

Kayseri Il Divan 2022 Yeni 1 740x420

Dün olduğu gibi bugün de yarın da sağlık ve sosyal hizmet çalışanının refaha erişmesi için daha çok çalışacak, daha fazla gayret göstereceklerini belirten Keser, “Birlik ve beraberlik içerisinde sağlık ve sosyal hizmet çalışanının emanetine sahip çıkmak için her kulvarda yılmadan, yorulmadan, dur durak bilmeden mücadeleye devam edeceğiz.

Biz mücadelemizi aralıksız sürdürmekte kararlıyız. Tahriklere kulak asmadan, girişimlerimizde sonuç almak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Çünkü Sağlık-Sen, sağlık ve sosyal hizmet çalışanının gerçek temsilcisidir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP