DOLAR

15,8803$% -0.42

EURO

16,7843% 0.45

STERLİN

19,7933£% 0.44

GRAM ALTIN

939,62%1,03

ÇEYREK ALTIN

1.540,00%0,45

BİTCOİN

469034฿%-1.48859

a

Semih Durmuş: “Sağlık Çalışanlarına Gece Tazminatı Ödenmeli”

Sağlık çalışanlarının kronik hale gelen sorunlarının ivedilikle çözülmesi gerektiğini dile getiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, "Döner sermaye adaletsizliği, malpraktis ve şiddet konusunda sağlık çalışanlarını koruyacak düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmeli. Nöbet ücretleri en az 1 saatlik mesaiye denk gelecek şekilde artırılmalı, sağlık çalışanlarına gece tazminatı ödenmeli" dedi.

saglikagi.net
Semih Durmus 8220saglik Calisanlarina Gece Tazminati Odenmeli8221 740x420
google news

Uşak’ta sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını ziyaret eden Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ve Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Dural, ziyaretlerin ardından Uşak Şubesi tarafından düzenlenen İl Divan Toplantısı’na katıldı.

 

Toplantıda konuşan Genel Başkan Semih Durmuş, Sağlık-Sen olarak yaşanan sorunlara yönelik raporlar hazırladıklarını ve çözüm önerilerini yetkililerle paylaştıklarını kaydetti.

 

Sendikal mücadelenin birlik ve beraberlik içerisinde yapıldığında daha değerli olduğunu anlatan Durmuş, birlikte hareket edildiğinde çözülmeyecek sorunun olmadığını söyledi.

 

“Toplu Sözleşme Yasası Muhakkak Değiştirilmeli”

Toplu sözleşme yasasından dolayı sorunların yaşandığını belirten Durmuş, “Memur-Sen olarak, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun değiştirilmesi ve 1 ay olan toplu sözleşme süresinin uzatılması için çalışıyoruz” diye konuştu.

Usak Il Divan Mart 2022 3 740x420

Sözleşmeli personel uygulamasının Türkiye’ye yakışmadığını kaydeden Durmuş, bu yıl içinde sözleşmeli personel sorunun çözümüne yönelik Çalışma Bakanlığı ile Memur-Sen arasında çalışmaların yapılacağını ve farklı istihdam modellerine son verileceğini kaydetti.

 

“Ek Ödemelere Yapılan Yüzde 20 Artış Önemli Bir Kazanım”

Ek ödemelere yapılan yüzde 20 zamla sağlık çalışanlarının ücretlerinde önemli bir artış olduğunu söyleyen Durmuş, “Aralık 2021’de alınan ek ödemeyle Ocak 2022’de alınan ek ödeme arasında önemli bir artış var. Ek ödeme artışı ile sağlık çalışanlarının aldığı ücretlerde önemli bir iyileştirme oldu. Bu rakam gelen zamlarla daha da artacak” dedi.

 

6. Dönem Toplu Sözleşmede sağlık ve sosyal hizmet çalışanları için önemli kazanımlar elde ettiklerini söyleyen Durmuş, Sağlık-Sen’in yeni hedeflerle mücadelesini sürdürdüğünü kaydetti.

 

“Hekiminden Hemşiresine Sağlık Çalışanları Bir Bütündür”

Sağlık hizmetlerinin ekip işi olduğunun altını çizen Durmuş, hekiminden hemşiresine tüm sağlık çalışanlarının bir bütün olduğunu söyledi.

Sağlık çalışanlarını bölecek söylemlerin ve adımların karşısında olduklarını ifade eden Durmuş, Sağlık-Sen’in 1 milyon sağlık çalışanının emeği için mücadele ettiğini belirtti.

 

“Döner Sermaye Sistemi Yeniden İnşa Edilmeli”

Durmuş, döner sermaye sisteminin sağlık çalışanlarının hakkını sömürdüğünü kaydederek, “Aynı branşta görevli, eşit sürede hizmet veren iki farkı hastanede hizmet veren sağlık çalışanlarının aldığı döner sermayeler arasında çok büyük farklar var. Biz, bu sistemin çöktüğünü ve sağlık çalışanları arasında ayrımcılığa yol açtığını her platformda söylüyoruz. Bu adaletsizliğe karşı çözüm önerimizi yetkililer ile de paylaştık. Döner sermaye sistemi adaleti ve hakkaniyeti sağlayacak şekilde yeniden inşa edilmeli” değerlendirmesinde bulundu.

 

Sağlık çalışanlarının sorunlarının çözüme kavuşması noktasında büyük gayret gösterdiklerini kaydeden Durmuş, sağlık çalışanlarının kronik hale gelen sorunlarının ivedilikle çözülmesi gerektiğini dile getirdi. Durmuş, “Döner sermaye adaletsizliği, malpraktis ve şiddet konusunda sağlık çalışanlarını koruyacak düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmeli. Nöbet ücretleri en az 1 saatlik mesaiye denk gelecek şekilde artırılmalı, sağlık çalışanlarına gece tazminatı ödenmeli” dedi.

 

Genel Başkan Yardımcısı Dural: Çalışan Arkadaşlarımızın Dertleriyle Dertlenerek Sendikacılık Yapıyoruz

6. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde büyük bir mücadele verdiklerini anlatan Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Dural, “Sahadan gelen taleplerin üzerinde çalışarak toplu sözleşme taleplerimizi hazırladık. Başarılı bir toplu sözleşme geçirdik. Sağlık-Sen yönetimi olarak sahaya giderek bu kazanımları sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımıza anlatıyoruz. Elbette devam eden sorunlarımız var. Bunların da çözülmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın emeklerinin karşılığını almak için çalışıyoruz. Bizim düsturumuzda yalan söylemek, aldatmak ve aldanmak yok. Biz çalışan arkadaşlarımızın dertleriyle dertlenerek sendikacılık yapıyoruz” diye konuştu.

Usak Il Divan Mart 2022 4 740x420

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının pandemi sürecinde büyük fedakarlıklar yaptığını söyleyen Dural, “Pandemi sürecinde sağlık ve sosyal hizmet çalışanları günlerce ailelerine hasret kaldı. Sağlık çalışanları yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ellerinden geleni yaptılar. Bu fedakarlık ortadayken sağlık çalışanlarımızın sorunlarla baş başa bırakılması kabul edilemez” dedi. Dural, “Sağlık çalışanlarımızın emeğinin ve alın terinin karşılığını almak için durmadan mücadeleye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Uşak Şube Başkanı Aloğlu: Sorunları Birlikte Hareket Ederek Çözeceğiz

Uşak Şube Başkanı Muhammed Ali Aloğlu ise her zaman olduğu gibi bundan sonrada sahada sağlık çalışanlarının yanında olmaya devam edeceklerini söyledi. Toplu sözleşme sürecinde önemli kazanımlar elde edildiğini belirten Aloğlu, “Bu kazanımlar kolayca önümüze serilmedi. Genel Merkez Yönetiminin hem masada hem sahadaki mücadelesini biliyoruz. Bir yanda bakanlarla bir yanda siyasilerle görüşmelerini, yaptıkları lobi çalışmaların yakından takip ettik. Toplu sözleşme sürecinden sonraki mücadelelerini de yakından takip ediyoruz” diye konuştu.

Usak Il Divan Mart 2022 6 740x420

Sahada sorunların devam ettiğini dile getiren Aloğlu, “Tüm sorunları birlikte hareket ederek çözeceğiz. Sendikamız üzerinden yapılan algı operasyonlarına asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

 

Sağlık-Sen Heyeti Uşak’ta Çeşitli Temaslarda Bulundu

Genel Başkan Semih Durmuş, Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Dural ile Uşak Şube Başkanı Muhammed Ali Aloğlu ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte kentte çeşitli temaslarda bulundu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP