DOLAR

15,8745$% 2.14

EURO

16,7878% 3.22

STERLİN

19,8804£% 3.5

GRAM ALTIN

927,60%1,84

ÇEYREK ALTIN

1.514,00%1,19

BİTCOİN

478347฿%3.47514

a
  • Sağlık Ağı
  • Gündem
  • Sağlık Yönetimi Topluluğu, Partilerin İl/İlçe Teşkilatlarını Ziyaret Ediyor

Sağlık Yönetimi Topluluğu, Partilerin İl/İlçe Teşkilatlarını Ziyaret Ediyor

Sağlık Yönetimi Topluluğu, Ankara'da gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde aldıkları sözlerin havada kalmaması adına Türkiye geneli siyasi partilerin il ve ilçe teşkilatlarına ziyaretler yaparak bölümün mağduriyeti ile ilgili raporlar vereceklerini duyurdu.

saglikagi.net
Saglik Yonetimi Partilerin Ililce Teskilatlari Ziyaret Ediyor
google news

Bakanlık ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan atamalarda kadro bekleyen binlerce Sağlık Yönetimi bölümü mezunu adına geçtiğimiz haftalarda Sağlık Yönetimi hocalarından Prof. Dr. Sedat Bostan, Hep-Sen Ankara Temsilcisi Feyza Kocakurt ve Sağlık Yönetimi topluluğu temsilcileri, TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Ak Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora ile görüşme sağlamışlardı.

 

Kadro bekleyen binlerce Sağlık Yönetimi bölüm mezunu adına yapılan görüşmeler neticesinde bölümün yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi için sözler alındığı ifade edildi.

 

Sözlerin havada kalmaması için; il,/ilçe teşkilatlarına raporlar verilecek..

Sağlık Yönetimi Topluluğu, Ankara’da gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde aldıkları sözlerin havada kalmaması adına Türkiye geneli siyasi partilerin il ve ilçe teşkilatlarına ziyaretler yaparak bölümün mağduriyeti ile ilgili raporlar vereceklerini duyurdu.

 

Sağlık Yönetimi bölümünün istihdam sorununu konu alan raporlarda,

“Sağlık Yönetimi Bölümü 1963 yılından itibaren var olan köklü bir bölümdür. 2000 yılında sadece 4 üniversitede varken. 2021 YÖK verilerine göre 146 üniversitede lisans ve ön lisans olarak eğitim ve öğretime devam etmektedir. Sağlık Yönetimi Bölümü için YÖK 2021 verilerine göre 20 bine yakın kontenjan ayrılmıştır. Mevcut olarak 50 binden fazla genç arkadaşımız  lisans ve ön lisans olarak eğitimlerine devam etmekte ve 100 binden fazla mezun bulunmaktadır. Mezun ve okuyan sayımız bu kadar çok olmasına rağmen Sağlık Bakanlığı son 15 yılda yapmış olduğu alımlarda kendi unvan ve branşımızla tek bir kadro dahi vermemiştir. 

 

Bizler okuyan mezun toplamda 150 bin genç adına Sağlık Yönetimi Bölümünün adının ve kodunun kadro cetveline eklenmesini, fırsat eşitliği sağlanmasını ve bölümün mağduriyetinin giderilmesi için konunun Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey’e, Sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca Bey’e, TBMM Sağlık Komisyonu üyesi vekillerimize ve ……. Partisi Genel Merkezine  iletilmesini  rica ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

 

Peki Türkiye’de Sağlık Yönetimi bölüm sayısı kaç? Bugüne kadar kaç kişi mezun oldu? Aktif okuyan kişi sayısı kaç? Sağlık Yönetimi mezunları hangi alanlarda istihdam edilebilir?

 

2021 Sağlık Yönetimi Lisans Bölümü Sayısı: 114 (Yüz on dört)

2021 Sağlık Yönetimi Lisans Kontenjan Sayısı: 8.287 (Sekiz bin iki yüz seksen yedi)

Bölümlerde halen okuyan tahmini öğrenci sayısı: 33.000 (Otuz üç bin )

Sağlık Yönetimi Bölüm Mezunu Sayısı (Tahmini): 60.000 (Altmış bin)

 

2021 Sağlık Kurumları İşletmeciliği Program Sayısı: 65 (altmış beş)

2021 Sağlık Kurumları İşletmeciliği Kontenjan Sayısı: 10049 (on bin kırk dokuz ) Programda halen okuyan tahmini öğrenci sayısı: 20.000 (Yirmi bin)

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Program mezun Sayısı (Tahmini) : 50.000 (Elli bin)

 

İSTİHDAM ALANLARI: Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıklarında uzman ve uzman yardımcısı olarak,

 

Sağlık Kurumları ve Hastanelerde: Satın alma ve depo yönetimi, Kalite koordinatörlüğü, Hasta Kabul-Faturalama, Otelcilik ve kat hizmetleri yönetimi, Döner sermaye saymanlığı, Tahakkuk, Hasta ve çalışan hakları birimleri, Hasta güvenliği, İnsan kaynakları koordinatörlüğü, Stratejik planlama ve yönetim, Bilgi teknolojileri ve arşiv, İstatistik birimlerinde görev yaparlar.

 

EĞİTİMLERİ: Sağlık, Tıbbi Terminoloji, Hastalıklar Bilgisi, İşletme, Yönetim, Ekonomi, Hukuk, İletişim, Sağlık Kurumları Yönetimi, Stratejik Yönetim, Araştırma Teknikleri ve İstatistik, Hastane ve Sağlık Kurumları Uygulama ve Stajları (Ortalama 600 saat), Bitirme Çalışması

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP