DOLAR

18,6396$% 0.02

EURO

19,6522% 0.09

STERLİN

22,9046£% 0.04

GRAM ALTIN

1.078,02%0,10

ÇEYREK ALTIN

1.752,00%-0,11

BİTCOİN

322906฿%1.91512

a

Sağlık Turizminde Türkiye Neden Tercih Ediliyor

Sağlık turizmi denilince akla ilk gelen ülkelerin başında Türkiye geliyor. Türkiye'nin sağlık turizminde dünyada 9. sırada olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Fatma Özçelik Heper, sağlık turistlerinin ağırlıklı olarak göz tedavisi için geldiğini söyledi.
saglikagi.net
Sağlık Turizminde Türkiye Neden Tercih Ediliyor
google news

 

Sağlık Turizminde Türkiye Neden Tercih Ediliyor?

 

Kendi ülkelerindeki hastaneler için uzun bekleme listeleri; Birçok yabancı turist, yüksek maliyet, mahremiyet, kaliteli tıbbi hizmet alma, sağlık dışı turizm faaliyetlerinden yararlanma gibi nedenlerle Türkiye’yi ziyaret etmektedir. 12 aylık turizm etkisi olan ve ülke imajını olumlu yönde etkileyen sağlık turizmi, ülkemizde kamu ve özel sektördeki girişimcilerin yatırım yaptığı, istihdam ve istihdam üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle gelişme potansiyeli yüksek bir sektördür.

 

 

blank

 

 

“Salgın sürecinde, Türkiye’ye gelen sağlık turisti profili değişti”

 

Sağlık turizminde Türkiye neden tercih ediliyor ve hangi bölümlere ilgi var? Pandemi sürecinin getirdiği olumsuzluklara rağmen Uluslararası Medikal Turizm Derneği’nin yaptığı araştırmalara göre Türkiye sağlık turizminde dünyada 9. sırada yer alıyor. Türkiye’ye gelen hastaların en çok tercih ettiği tedavilerin göz ameliyatı, saç ekimi, plastik cerrahi, diş tedavisi, obezite tedavisi, tüp bebek ve kısırlık tedavisi olduğu belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Turizm Rehberliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Fatma Özçelik Heper, “Salgın sürecinde, Türkiye’ye gelen sağlık turisti profili değişti. Salgın öncesinde en çok medikal turistin geldiği ülkeler kategorisinde Almanya, Rusya, İran, İngiltere ve Arap ülkeleri başı çekerken, pandemide en çok sağlık turisti gelen ülkeler sıralaması Arabistan, Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetler olarak değişti” dedi.

 

2023 hedefleri için Türkiye avantajlı konumda

 

Başta Almanya olmak üzere medikal turizm için büyük bir potansiyel pazar olan Türkiye’nin Batı Avrupa’ya yakınlığı, bu ülkelerde yaşayan çifte vatandaşlıkla bazı hastalıkların sigorta kapsamında olmaması ve bu ülkelerde uzun bekleme süreleri Türkiye’nin tercih edilmesinde etkin rol oynuyor. Türkiye’nin, 2023 yılı için hedeflediği 2,5 milyar dolar sağlık turizmi gelirinden 25-30 milyar dolar seviyesine ve ilk 5’e yükselmeyi hedeflediğini ifade eden Dr. Heper, “Bu hedeflere ulaşmak için sağlık fuarlarına katılmak, internet tanıtımlarını önemsemek ve medikal turizmde hizmet veren sağlık kuruluşlarının mutlaka akreditasyon almalarını sağlamak gerekmektedir” şeklinde belirtti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Venöz tromboembolizm Her 37 Saniyede Bir Can Alıyor