DOLAR

16,4023$% 0.31

EURO

17,5603% -0.01

STERLİN

20,6970£% 0.25

GRAM ALTIN

979,86%0,77

ÇEYREK ALTIN

1.596,00%0,12

BİTCOİN

474580฿%-0.41719

a
  • Sağlık Ağı
  • Sendika
  • Sağlık-Sen Sağlıkta İnsan Gücü İstihdamı ve Hekimlerin Sorunları Raporu Basın Toplantısı Düzenlendi

Sağlık-Sen Sağlıkta İnsan Gücü İstihdamı ve Hekimlerin Sorunları Raporu Basın Toplantısı Düzenlendi

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş düzenlenen basın toplantısında Sağlıkta İnsan Gücü İstihdamı ve Hekimlerin Sorunları hakkında açıklamalarda bulundu.

saglikagi.net
Saglik Sen Saglikta Insan Gucu Istihdami Ve Hekimlerin Sorunlari Raporu Basin Toplantisi
google news

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, düzenlenen basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Sahada yaşanan sorundan bilen, gören ve yakından takip eden yetkili sendika olarak, sorunlara çözüm önerileri üreterek, bunları yetkilerle paylaşmayı kendimize misyon edindik.

 

Sağlık çalışanlarının sorunlarının temelinde istihdam yetersizliğinin önemli rol oynadığı ise bilinen bir gerçektir. Bu sorun, ücret yetersizliği ve adaletsizliği ile desteklendiğinde ise içinden çıkılmaz bir hale dönüşmektedir.

 

“Ülkemiz hemşire ve ebe sayısı bakımdan AB ve OECD ülkeleri arasında son sırada”

Almanya’nın Türkiye’ye göre hemşire ve ebe sayısı yaklaşık 4.4, hekim sayısı ise yaklaşık 2.2 kat daha fazladır. Bu demektir ki, Türkiye’de hemşire ve ebeler 4.4, hekimler ise 2.2 kat daha fazla çalışmaktadırlar. Benzer durum diğer sağlık personeli için de geçerlidir. Ayrıca, ülkemiz hemşire ve ebe sayısı bakımdan AB ve OECD ülkeleri arasında son sırada yer almaktadır.

 

Sorunlar tıpkı diğer sağlık emekçilerinde olduğu gibi aşıp iş yükü, düzensiz ve uzun çalışma süreleri, ücret adaletsizliği, malpraktis ve şiddet gibi sorunlardan oluşmaktadır.

 

Gelinen noktada ise Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın ve Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ’ın ‘Sağlık Çalışanlarının Hukuken Korunması Sempozyumu’nda şiddet ve malpraktise bağlı tazminat sorununun giderilmesine dair yapmış oldukları açıklamaları anlamlı ve yerinde buluyoruz.

 

“Bulma ve Tutma Stratejisi’ geliştirilmeli”

Ülkemizdeki sağlıkta yetişmiş insan gücünü kaybetmemek ve nitelikli sağlık hizmetinin sürdürülebilirliğini sağlamak adına ‘Bulma ve Tutma Stratejisi’ geliştirilmesini önermekteyiz.

 

Kamuda çalışan hekimlerin mesai saatlerindeki hizmetlerinde etkinliği sağlamak kaydıyla, mesai dışı çalışmaları ile ilgili kısıtlamaların azaltılması veya kaldırılması düşünülmelidir.

 

Sağlık hizmetine başvurudaki aşırılıklar kontrol altına alınmalı ve hekim hemşire gibi sağlık çalışanlarından insanüstü bir performans beklemek yerine verimliliğin esas alındığı çalışma standartları belirlenmelidir.

İstihdam probleminin önüne geçebilmek adına tıp fakültelerinin kontenjanları artırılmalıdır. Hemşire ve ebe eksikliğini gidermek adına bu alanda daha çok istihdam sağlanmalıdır.

 

Hekim işgücünden verimli şekilde istifade edilebilmesi için makul ve kabul edilebilir ücret düzeyinin sağlanmasına ilişkin gerekli düzenlemeler acilen yapılmalıdır.

 

Sabit ek ödemeler 2,5 kat arttırılmalı

Sabit ek ödemeler 2,5 kat arttırılmalı, merkezi bütçeden ödenerek hastane bütçesinden ödemeye son verilmelidir.

Hekimlerin ve de diğer sağlık çalışanlarının maruz kaldığı mobbing olgusunun azaltılması 1 için gerekli çözümler üretilmelidir. SABİM ve CİMER”e alt şikayetlerin Mobbing amaçlı kullanılmasının önüne geçecek tedbirler alınmalı, yapılan şikayetler ön elemeden geçirilmeden ya da doğruluğu kesinleşmeden doğrudan sağlık çalışanlarına soruşturma açılarak işleme alınmamalıdır.

 

“Tüm sağlık çalışanları tam koruma altına alınmalı”

Malpraktis davalarının getirdiği tazminat ödemelerine karşı tüm sağlık çalışanları tam koruma altına alınmalıdır.

Tıbbi sekreterden uzman hekime kadar bütün sağlık meslek profesyonellerinin dengeli bir şekilde istihdamı sağlanmalı, gelişmiş ülkelerdeki sayılarla kıyaslanarak kısa, orta ve uzun vadeli bir istihdam politikası geliştirilmelidir.

 

“Sağlıkta Şiddete daha etkin ve caydırıcı cezalar verilmeli”

Konuya ilişkin yasal düzenlemeler gözden geçirilerek şiddet uygulayanlara daha etkin ve caydırıcı cezalar verilmelidir.

Şiddet olaylarının sağlık kurumlarında izlenmesi, değerlendirilmesi, yakaya özgü çözüm önerileri getirilmesine yönelik olarak meslek profesyonelleri istihdamı (sosyolog, sosyal çalışmacı, psikolog vb.) sağlanmalı ve bu nitelikte meslek profesyonelleri yönetiminde Daire Başkanlığı düzeyinde idari bir yapı oluşturulmalıdır.

 

Bayramlarını bayram gibi kutlamak isteyen sağlık çalışanlarının, 14 Mart günü alacakları haberlerle yüzlerinin gülmesini temenni ediyoruz.” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP