DOLAR

15,6373$% 0.59

EURO

16,3731% 0.75

STERLİN

19,3668£% 0.89

GRAM ALTIN

916,33%0,60

ÇEYREK ALTIN

1.507,00%0,53

BİTCOİN

475290฿%0.9646

a
  • Sağlık Ağı
  • Sendika
  • Sağlık-Sen Sağlık Bakanlığı Şubesi, Şehir Hastanesi Önünde Eylem Yaptı

Sağlık-Sen Sağlık Bakanlığı Şubesi, Şehir Hastanesi Önünde Eylem Yaptı

Sağlık-Sen Sağlık Bakanlığı Şubesi Başkanı ve üyeleri, Ankara Şehir Hastanesi acil servisi önünde bir araya geldi. Yapılan basın açıklamasına, Genel Başkan Yardımcıları Mahmut Faruk Doğan ve Şemsettin Karadoğan ile teşkilat mensupları da destek verdi.

saglikagi.net
Saglik Sen Saglik Bakanligi Subesi Sehir Hastanesi Onunde Eylem Yapti 740x407
google news

Sağlık-Sen Bakanlık Şubesi, Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatı, Hudut Sahiller ve TİTCK ile araştırmacı kadrosunda görev yapan sağlık çalışanlarının sabit ek ödemelere yapılan yüzde 20 artıştan muaf tutulmalarına Sağlık Bakanlığı önünde tepki gösterdi.

Bakanlık önünde Sağlık-Sen Bakanlık Şube Başkanı Tahir Eren tarafından yapılan açıklamada; Bakanlık merkez teşkilatı, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nda (TİTCK) görev yapanlar ile araştırmacı unvanlı sağlık çalışanlarının da sabit ek ödemelere yapılan yüzde 20 artıştan yararlanması talep edildi.

Eren, Bakanlığın sağlık çalışanlarının sorunlarını görmezden geldiğine vurgu yaptı.

“Sağlık-Sen Haksızlığa ve Adaletsizliğe Hiçbir Zaman Müsamaha Göstermedi”

Sağlık-Sen’in haksızlığa ve adaletsizliğe hiçbir zaman müsamaha göstermediğine dikkat çeken Eren, “Hepinizin bildiği gibi kamuda görev yapan 1 milyon sağlık çalışanı Sağlık Bakanlığı binasından idare ediliyor. Merkez teşkilat olarak bu binada, bu çatının altında binlerce sağlık çalışanı görev yapıyor. Ama bu binadaki çalışanlar arasında çok ciddi bir haksızlık var. Haksızlığın nedeni, toplu sözleşme ile sabit ek ödemelere yapılan yüzde 20’lik artışın, bu binada görev yapan bazı çalışanlardan esirgenmesi” ifadelerini kullandı.

“Bu Haksızlığa Ne Zamana Kadar Göz Yumacaksınız”

 

Grup adına açıklama yapan Şube Başkanı Tahir Eren, “Kamuda görev yapan 1 milyon sağlık çalışanı, Sağlık Bakanlığı binasında idare ediliyor. Ama bu binadaki çalışanlar arasında çok ciddi bir haksızlık var. Haksızlığın nedeni, toplu sözleşme ile sabit ek ödemelere yapılan yüzde 20’lik artışın, bu binada görev yapan bazı çalışanlardan esirgenmesi. Aynı haksızlık, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu çalışanları ile araştırmacı kadrosundakilere de yapılıyor.

 

Bakanlık merkez teşkilatının yanı sıra, saymış olduğum bu kurumlarda olup da haksızlığa uğrayan kişilerin sayısı yaklaşık 2 bin 500. Sağlık-Sen’in toplu sözleşme kazanımı olan yüzde 20’lik sabit ek ödeme artışından yüz binlerce kişi yararlanırken, maalesef bu 2 bin 500 kişi yararlanamıyor. Soruyoruz hep birlikte, neden? Bu insanlar sağlık çalışanı değil mi? Elbette sağlık çalışanı. O halde bu haksızlık neden yapılıyor. Biri de çıkıp bunun izahını yapsın” dedi.

 

Sağlık-Sen Sağlık Bakanlığı Şube Başkanı Tahir Eren, eşit işe eşit ücret ilkesine değinerek açıklamalarına şu ifadeler ile devam etti: “Aynı bakanlığa bağlı, aynı kurumda ve aynı işi yapan çalışanların, farklı mevzuatlara tabi oldukları gerekçesiyle farklı ücret almaları, ‘eşit işe eşit ücret’ ilkesine de aykırıdır. Bu uygulama apaçık bir eşitsizliktir. Bu eşitsizliği reddediyoruz. Geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık Komisyonu üyesi milletvekillerimizi ziyaret ettik ve bu mağduriyet hakkında bilgi verdik. Bu ayrımcılığa son verilmesi gerektiğini, sorunun çalışma barışına büyük bir darbe vurduğunu ifade ettik. Buradan bir defa daha sesleniyoruz; yanlışın neresinden dönülse kardır. Yeter ki iyi niyetli çözüm iradesi ortaya konsun. Yeter ki çözüm odaklı adımlar bir an önce atılsın. Yeter ki çalışma barışı daha fazla zedelenmesin” 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP